Mitä kummallisia fobioita teillä on?
Itsellä on fobia pystyssä seisovia ikkunanhakoja. Lapsuudenkodissa oli sellaiset. Olin helpottunut, että muutimme. Kammoan sellaisia edelleen. Kuon pieniä ukkeleita.
Sitten tavallisempi kammo: lukit.
Kommentit (92)
Pelkään että kukaan ei ymmärrä mitä yritän sanoa ja siksi kiviä lentää ikkunaan vaikka on linnunpelätit aseteltu riviin kuin köyhän porsaan taloon jossa on ovi kummassakin seinässä.
Min tuttu kammosta koppakuoriaisia ja hänen naapurinsa matoja.
Lunnien pelko estää minua matkustamasta islantiin.
Pelkään, että ovi sulkeutuu ja jään joko sisälle tai ulos, mutta väärälle puolelle. Yksin taas kotona ja mitään ovia en sulje, pois lukien ulko-ovi.
Mua pelottaa hieman rautahissi, ovi voi mennä rajusti kiinni ja lähteä yhtäkkiä. Siihen kun jää jotain väliin jollakin ihmisellä niin repeää varmaan sormet, käsi, jalka tai se toimii mummojen giljotiinina. En koe hissejä turvalliseksi. Kerrostaloissa on paljon vikoja, ilmastoinnista lähtien. Tulipalot uutisissa kammottavat, olisi paljon tehtävä turvallisuuden eteen. Hämiksiä pelkään, vaikka muutama "kaunis" versio nähty, se vaanii uhreja - vaikkei ihmisiä sinänsä. Samoin pelkään hyönteisiä, vaikka niistä on selvitty ja muutama nätti nähty. Luulen että monia ahdistaa julkinen sisätila jossa ollaan kauan > tunkkainen sisätila, ruokien katku, raikkaan ilman puute, keinovalo ja sellainen istuminen ettei voi verrytellä tai lähteä. Ihmisen kroppa ei kaikilla kestä, jos kipeytyy lihakset helposti tai nivel.
Vierailija kirjoitti:
Pelkään, että ovi sulkeutuu ja jään joko sisälle tai ulos, mutta väärälle puolelle. Yksin taas kotona ja mitään ovia en sulje, pois lukien ulko-ovi.
Sori, ei siis ollut kummallinen on vain ihan suljetunpaikan kammo. Nyt vaan päässä pyörii koko ajan, kun olen yksin.
Korkeat esineet. Siis luonnottoman suuret patsaat, koneet ym. Megalofobiaksi sitä kutsutaan.
Lapsena en pitänyt siitä, että vaikka veitsenterä pöydällä osoitti minuun. Piti kääntää. En muistanutkaan koko asiaa ennen kuin nyt noista hakasista, vaikka en ihan ymmärtänyt aloitusta.
En pysty katsomaan ihmisiä silmiin, en edes valokuvissa/elokuvissa/sarjoissa yms jostain syystä se kammottaa tosi paljon.
Kammoan myös sellaisia pienenpieniä valkoisia matoja/toukkia joita joskus saattaa olla haloissa tai lahoissa puissa jne, pelkästään niitä, kaikki muut madot ja toukat on ok mutta ne pienet ja valkoiset saa aikaan hirveän pelon.
Vanhat nuket.
Autolla ajaminen ja muuten kuin suomeksi jutteleminen.
Puhelimella soittaminen tai siihen vastaaminen.
Minulla on korkeanpaikan pelko, ahtaanpaikan pelko, jyrkkien portaiden pelko, suurten väkijoukkojen pelko.
Trypophobia. Älkää googlettako. Trust me... M28
Pelkään korkeita portaita ja pitkiä ja jyrkkiä liukuportaita. Pelkään myös lähes kaikkia hyönteisiä poislukien pikkukärpäset ja muurahaiset, mutta se ei mielestäni ole kummallinen pelko vaan hyvin yleinen.
Aataminomenat. En tiedä miksi. Aina kun mies ajaa partaansa, pelottaa että terä osuu siihen jotenkin pahasti. Tiedän, että on varmasti ihan turha pelko.
Vierailija kirjoitti:
Pelkään korkeita portaita ja pitkiä ja jyrkkiä liukuportaita. Pelkään myös lähes kaikkia hyönteisiä poislukien pikkukärpäset ja muurahaiset, mutta se ei mielestäni ole kummallinen pelko vaan hyvin yleinen.
Juu. Ulkomailla tuntuu hissit putoilevan jos on painava lasti tai liukuportaisiin syntynyt kolo. Turvallisuudessa tehtävää.
Vierailija kirjoitti:
Trypophobia. Älkää googlettako. Trust me... M28
Varoituksestasi huolimatta googlasin ja nyt toivon että en olisi 😱 yäääööghhh
Onko muilla outoja fobioita.