Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Tuntuu ettei nykyään viidellä kympillä saa yhtään mitään.

Vierailija
15.11.2024 |

Pidin sen aina sellaisena pienenä jemmana jos haluaa ihan pienen arkisen irtioton tai vaikka jonkun vaatteen tms.

No, ihan tavalliset bulkkifarkut oli Prismassa 79,99€, huivi jossa akryylia seassa 119,90€

220g pihviannos ravintolamaailmassa 41,90€.

Olisi sieltä jonkun höttöpasta-annoksen saanut 18 eurolla

No, päädyin sitten ostamaan ihan vaan ruokaa. Sai sillä yhdelle pienikokoiselle hengelle neljän päivän aamiaiset, päivälliset ja iltapalat kun valitsi Kotimaista-brändiä ja Coopia.

Kommentit (27)

Vierailija
21/27 |
15.11.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Laatikkoruoat on väitetysti edullisia, mutta sitten se uunin käyttö on kuitenkin kallein tapa valmistaa ruokaa. Aika plus miinus nolla-hyöty siis on laatikkoruokia tehdä.

Vierailija
22/27 |
15.11.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Halusin myös hemmotella itseäni pari päivää sitten ja ostin käytettynä villapaidan (85% villaa) ja kullatut korvakorut ja kaulakorun. Näihin meni rahaa yhteensä 50e :) eli joo käytettynä voi löytyä, mutta uutena tuolla rahalla saa hm polyesterineuleen. 

Joka menee ekassa pesussa sellaiseen kuntoon, että on roskiskamaa. Kaikki on nykyään joko akryyliä tai polyesteriä tai muuta keinokuitua. Sitten ihmetellään, kun mikromuovia pursuaa joka paikasta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
23/27 |
15.11.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse lopetin vaatteiden, lihan ja käyttötavaroiden ostamisen. Ihan naurettavaa että 3500 euron palkalla saan nykyisin saman elintason kuin opiskelijana. Tuntuu että viimeiset 10 vuotta olen vain polkenut paikallaan, vaikka palkka nousee joka vuosi.

 

Ostan vaatteet vintage-kirpparilta (yleensä 5-10 eur kpl), ja sinne kävellessä menen vero modan ohi - niiden rekissä roikkuu rumia akryylirääsyjä 79.99 /kpl. Joo kiitos ei. Samalla rahalla saan vintagekirppikseltä monta uutta asua, eivätkä mene huonoksi pesussa jos ovat kirppikselle asti jo selvinneet.

Vierailija
24/27 |
15.11.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Just sain kaksi kassillista ruokaa Lidlistä 49 ja rapiat maksoi

Vierailija
25/27 |
15.11.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Laatikkoruoat on väitetysti edullisia, mutta sitten se uunin käyttö on kuitenkin kallein tapa valmistaa ruokaa. Aika plus miinus nolla-hyöty siis on laatikkoruokia tehdä.

Eikö se pörssisähkö nyt olekaan ilmaista? 

Vierailija
26/27 |
15.11.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

50€ saa 3 viikon ruoat kun tekee itse ja ei syö eineksiä

Ja eikä muuten saa! Ärsyttää tällaiset viestit, jotka on täyttä valetta. Kerroppa mitä ostat, jos saat tuolla 3 viikon ruoat? Ihminen on joku riutunut riisitautinen tai täynnä vitamiinipuutoksia, jos joutuu tuolla rahalla elämään kolme viikkoa. Anteeksi kärkkäyteni, mutta ärsyttää tällaiset viestit 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
27/27 |
15.11.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

nyky 50€ on nyt aika saman arvoinen kuin 50mk 80-luvun lopulla.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi seitsemän viisi