***ENSKATTARIEN VIIKONLOPPU***
Kommentit (31)
*iso haukotus venytyksien kera*
Mä olen jo seitsämästä asti kukkunut ylhäällä... Onhan se totta että jos menee puoli kymmeneltä nukkumaan niin ei sitä unta paljon pidemmälle kestä. =/ En kuitenkaan suostunut nousemaan ylös heti vaan oli ihana kun sai ihan rauhassa lukee hyvän jännärin loppuun ja nautiskella. Nyt onkin jo pesukone päällä, teen keitin porisee ja imurikin on jo kaivettu esiin... Sen suhteen taidan kyllä sääliä naapureita vielä parin tunnin ajan.=)
Ukko kotiutuu tänään!!!! *hyppii innosta yläpystyä* Saa illalla taas nukahtaa tuttuun " lusikkaan" =D Kyllä nuo miehet osaa olla ärsyttäviä, mutta voi luoja sitä on ihan orpona ja ikävissään kun ne ei ole tuossa lähimaastossa vikisemässä.;) Nytkin mä vaan mietin että pitäskö ottaa poron sisäfilettä sulamaan että vois tehdä super herkku aterian sille illaks.... Vaikka tiedän että myös minä rakastan kunnon sisäfile piffiä niin minulle ei nyt täysliha uppoa, joten mies sais syödä kaiken itse... Hmmm... täytyy zoomailla pros and cons...
Makkara siellä vielä kärvistelee kotona.. Jo vain joutaisit päästä tosi toimiin noilla päivillä! =) Täytyy ihmetellä että yllättävän rauhallisesti sä tilanteen otat (pikku murinoita ei lasketa;)). Mä en ole ollenkaan varma että mä selviäisin noin pitkälle ilman että revin pelihousut usamaan kerran! *ottaa tuumailevan ilmeen* Ehkä sun pitäs kerätä raivokohtaus päälle, niin jos se adrenaliini ryntäys herättäs sen " pikku-makkarankin" tositoimiin???! Eikös kaikki ole sallittua sodassa ja rakkaudessa? =D
Nyt lähden aamupalan kokkaukseen ja pitää paneutua myös tuhon ystäväkirjaan ihan ajan kanssa. Niin, ja asennoitua siihen siivoukseen... yök!
Pandora ja juustonaksu rv10+4
Just heräsin. Tai siis heräsin jo 7:ltä ja sit taas 8:lta jne.. Mutta käänsin vaan sitkeästi kylkeä ja jatkoin unia. :) Ihanaa kun sai kerrankin vaan pötköttää.. Illalla kyllä valvoin tosi myöhään kun katselin kaikkia mahdollisia ohjelmia telsusta.
SJT:lle tosiaan kiitos synnytyskertomuksesta! :) Kovasti on alkanut nyt se synnytys pyörimään ajatuksissa. Varmaan kun noi valmennukset alkoivat..
Makkara ¿ kävin jo surffailemassa ja löysin sivun missä on noita lymfapaikkoja. Taidanpa maanantaina soittaa tuohon lähimpään paikkaan ja kokeilla! Se kyllä kuulostaa ihanalle ja jos siitä vielä saisi oikeasti apua tähän turvotukseen niin en pistäis yhtään pahitteeksi. :) Kiitos vinkistä! Voin vain kuvitella sun ärsytyksen ja kärsimättömyyden eli anna palaa vaan! Eikös tää ollut juuri se paikka missä sai purkaa fiiliksiä! Lähetän sulle kovasti niitä kaivattuja suppareita * sup sup sup *
Mietin sitä kun moni aina sanoo että kannattaa ajatella että vauva tulee vasta pari viikkoa lasketun ajan jälkeen (ettei sitten tuskastu) niin mitäs jos käy sit päinvastoin. Eli kun tuudittautuu siihen että vauva meille tulee 9 viikon päästä niin sitten kun se yhtäkkiä tupsahtaakin jo aikaisemmin niin OHO! Jos ei olekaan kaikki valmiina yms yms yms.
Pandoran ukko kotiutuu tänään! :) Mä saan odotella omaani aina MA-TI väliseen yöhön asti.. öh. Tykkään kyllä olla välillä ihan yksinkin, mutta yleensä se yksi yö riittää ja nyt on mennyt jo 2.. uaah..
Ajattelin tänäänkin ottaa suurimmaksi osaksi ihan levon kannalta. On ollut nääs töitä putkeen semmoset 12 päivää kun olin sen viime viikonlopunkin töissä (tai työpaikan viihteellä mutta työtähän se oli kun oli ohjelmaa aamu klo 8 ¿ yö 2).. Äiti & isä tulee käymään kun äiti ei ole nähnyt meidän keittiötä valmiina vielä. :) Jospa värkkäämme jotain lounasta yhdessä ja sitten jos saisin vielä ne houkuteltua piipahtamaan kangaskaupassa mun kans. Voisin ostaa verhokankaat ja sitten äiskän kanssa vähän ommella niitä. No, saas nähdä mitä sitä saa aikaiseksi.
Että mukavaa lauantaipäivää kaikille ja voikaa paksusti!!!
Mammis + Tiitiäinen 33+1
Olipas mukavaa nukkua taas kotona pitkästä aikaa. Oliver söi klo 22:00, sitten mentiin nukkumaan ja 2:30 tankattiin maitoa. Sitten menikin aamuun nukkuessa koko porukalla (8:30 saakka):=) Voi kunpa unenlahjat jatkuisi samalla lailla tästä eteenpäinkin!
Ja kyllä, tulee pojasta Oliver. Sillä nimellä häntä kutsuttu jo rakenneultrasta saakka=) Ja on ihan nimensä näköinen poika...
Makkara odotteli kuvia, tässä kolme eilen napsittua kuvaa. Nassu ei kunnolla näy vaatteiden alta, joten laitan parempia kuvia jossain vaiheessa!
http://s129.photobucket.com/albums/p221/Aurora-79/Poitsun%20kuvia/?acti…
Ja oikein paljon suppareita nitä kaipaaville, eniten nuo makkaran viikot " huolestuttaa" . Siellä alkaa varmaan kohta mennä hermot?!;)
Nyt kauppalistaa laatimaan, niin pääsee mies ostoksille!
Aurora & Oliver 4vrk
(Yritänpäs sitä yhtä värijuttua,joka eilen neuvottiin, ei saa nauraa jos ei onnistu...)
[color=blue]
Tokkurainen olo, mut en käy enää uudestaan nukkumaan kun kerran heräsin miehen töihin-lähtö-ääniin, jospa sitä sais illalla sit paremmin unen. (toivossa on hyvä elää)
Mulla oli iltasella aika hurjia viiltäviä tunteita taas tuolla alaosastolla, en kyllä edelleenkään tiedä onko ne suppareita vai mitä mut ikäviltä ne tuntui kutsuu niitä sitten ihan miksi vaan. Saunasta ne sitten yltyi vielä pahemmiksi...tyhmä minä kun piti sinne mennä itseä kuumentamaan vaik olin just päivällä suihkussa käynyt. Meillä kun ei ex-kodissa ollut saunaa niin nyt ei malttaisi olla löylyttelemättä jos se kerran on lämpimänä. [/color]
[color=red]
Mies lähti tosiaan töihin, onneks lauantait hieman arkipäiviä lyhyempiä, joten hiljaista pitelee täällä. olin haaveillut käyväni tänään kirpputoreilla pyörimässä kun niitä lopultakin täältä löysin viime viikonlopun vaunukauppailun yhteydessä...mut ei mee asiat suunnitelmien mukaan...mulle ei tullutkaan vakuutusyhtiöltä sairauskulukorvaukset vielä vaik puhelimessa niin lupailivat ja nyt sitten en osta mitään ennen niiden saapumista. Höh ja pöh, harmituttaa! :/ [/color]
No, eipä tuo maailmaa kaada,alkaa vaan tuntua siltä et nyt ne vauvan tavarat pitäisi loputkin saada hankittua.
Huuto.netistä huusin [color=orange]imetystyynyn[/color], [color=red]halvalla[/color], en ole vielä noutanut... tää oli [color=green]bumerangin mallinen [/color]ja vasta huudon jälkeen luin jonkun kirjoituksen ettei se ole ihan toimiva malli,mut toivotaan et ajaa asiansa. Sänky meiltä vielä uupuu,mut se saadaan miehen serkulta lainaan...ajattelin tehdä mammalaatikosta ensisängyn sitten vielä sinne pinniksen sisälle...kait käsi sen verran askartelua sallii vaik rajoitaakin vielä isompia projekteja. Ylipäätänsä oon päättänyt tyytyä aika paljon laina-/käytettyyn tavaraan kun ei ole isot tulot mulla. Miehellä vähän isommat mut sille napasahtaa kuun vaihteessa jälkikäteen maksettavaksi korot tämän uuden asunnon lainasta lokakuulta asti ja vanha kämppä+ex-auto ei ole vielä edes myynnissä saati sitten myyty. Hänen asiahan se on,mut jos menee sillä talous tiukalle niin menee mulla vielä tiukemmalle,kun ei paljon yhtiövastikkeiden jälkeen jää käteen törsäysvaraa...... kait sitä jotenkin selviää. Nyt pitää tyhjätä pää ettei koko päivää tule näitä pohdittua/murehdittua...se kun ei auta asiaa yhtään....
[color=pink]
(suggestopediaa mielelle: Muista positiivinen asenne, ole iloinen,muista positiivinen asenne...... ) [/color]
Juu, viikkonlopun jatkoja kaikille jos mua ei täällä näy ennen alkuviikkoa, enköhän tänään täällä vielä ainakin taustaile....
Masu-mamma 35+6 (ja huomenna POKSahtaa uudet viikot käyntiin)
[color=orange] on teillä kyllä Aurora suloinen poitsu siellä! Ihanaa, että kaikki sujui hyvin ja ootte nyt kotona, sulla kun oli vielä niin paljon niitä kaikkia vastoinkäymisiäkin. Nauttikaahan nyt olostanne! Ja KYLLÄ - alkaa olemaan aika ärhäkät fiilikset täällä... :)
Masu-Mamma ottaa nyt rennosti rankan ja pitkän viikon jälkeen! Ja tuosta valmistautumisesta; hyvähän se on toki valmistautua ajoissa. Ja siis oli sekin hyvä, että se lääkäri mainitsi mulle epäilyksistään että vauva syntyis ajoissa - olihan niitä merkkejä olemassa. Mä vaan jotenkin innostuin tuosta arviosta liikaa (vaikka yritin olla innostumatta, niin joku alitajunta innostui silti...), ja nyt sitä onkin ihmeissään kun tyyppi on masussa vielä! Eli siis hyvä on valmistautua, mutta hyvä on myös muistaa että se la on se +/- 2 viikkoa :)
Uskokaa tai älkää, mut mä alan TAAS leipomaan! Tää on ihan hullua tää mun leipomiseni, mutta kun se on osoittautunut sopivan leppoisaksi ajanvietteeksi. Eilen käytiin jo katselemassa miehen kans yleiskoneitakin, meiltä kun ei moista vielä löydy...kyllähän tämmöinen martta priimavehkeet tarttis!
Makkara
nyt meni Masu-Mamma ja Mammis sekaisin.....eli siis Mammikselle sitä leppoisaa oleskelua piti toivotella (toki Masu-Mammallekin)!
Masu-Mammalle mielenrauhaa ja hyvää viikonloppua taloushuolista huolimatta! Asioilla on yleensä kuitenkin lopulta taipumus lutviutua :)
Makkara
[color=4169E1] Mukavaa, viikonloppu=)! Heräiltiin miehen kanssa tuossa aika äsken ja nyt on pirteä olo! Viikonlopun suunnitelmiin kuuluu meillä ainakin ravintolassa käynti miehen perheen kanssa (tänään illalla mennään hienoon ravintolaan herkuttelemaan, nam!). Huomenna lähdetään päivällä moikkaamaan sitten mun perhettä sekä myös ystävääni ja kummipoikaani:)
Voi Makkaraa, kun joutuu vielä odottelemaan sitä h-hetkeä=( Jospa tänään olisi SE päivä:)!!! Mutta jos ei ole, niin yritä vain ajatella positiivisesti niin, että enää EI VOI olla montaa päivää siihen, kun saat pikkuisen syliisi (helpommin sanottu kuin tehty, tiedän)¿Vauveli tulee ulos masusta satavarmasti VIIMEISTÄÄN n. viikon päästä! Ja viikko menee nopsasti! *jaksuhalaus*
Pandora: Mukavaa, että saat miehesi taas viereesi:) On se tosiaan hassua, miten aina tulee niin orpo olo, jos joutuu yksin nukkumaan. Itse nukun tosi huonosti, jos joudun olemaan erossa ukkokullasta¿onneksi se ei ole poissa useasti! Jep, tuo poron sisäfile kuulostaa loistavalta yllätykseltä!
Mammis: Toivotaan, että lymfa tuo avun tuohon tyhmään turvotukseen! Itse olen onnistunut välttämään tuon turvotuksen raskausaikana, joten en osaa kuvitellakaan, miten ärsyttävästä vaivasta on kyse! Täällä on myös tuo synnytys alkanut pyöriä päässä oikein urakalla¿mietityttää, meneekö kaikki hyvin, kestänkö kaiken sen kivun, osaanko synnyttää jne. Eniten odotan (kuten varmasti moni muukin) sitä hetkeä, kun kohtaan pikkuisen ensimmäistä kertaa, saan hänet rinnalle ja ihastelen yhdessä miehen kanssa aarrettamme täysin onnesta mykkyrällä:)!
Aurora: Ihanan suloinen pikkupoika oli noissa kuvissa!!! Ja kauniin nimen poitsu kyllä saa!
Masu-Mamma: Ikäviltä kuulostaa nuo viiltävät kivut! Itselläni on myös ilmennyt sellaisia omituisia kipuja tässä aina välillä¿ihan kuin joku tökkisi jollain terävällä sukkapuikolla tuonne alapäähän. Inhottavaa! Meillä onkin muuten lähes samat viikot (täällä rv 35+5) meneillään, kivaa!
Galluppia oli ainaskin omista hyvistä ja huonoista puolista¿
+ olen hyvä kuuntelija ja keskustelija ( empaattisuus)
+ yleensä olen todella positiivinen ja iloinen
+ olen sosiaalinen, tulen toimeen kaikenlaisten ihmisten kanssa
- olen välillä aivan liian äkkipikainen ja kärsimätön
- välillä murehdin asioita liian paljon, olen kova huolestumaan vaikka ei välttämättä olisi edes mitään aihetta
- laiskuus iskee usein
Sitten olitte puhuneet miehen isyyslomasta. Meillä mies jää viettämään kolmen viikon (+yksi talvilomaviikko) isyyslomaa heti, kun vauva ja minä kotiudumme. Ihana, kun miehellä on mahdollisuus jäädä kotiin noin pitkäksi aikaa¿saadaan sitten yhdessä ihmetellä ja ihastella Piksuliinia hänen ekoina viikkoinaan:)
Oma navassa ei mitään kummempia. Kaikki hyvin=)
Mutta nyt menen miehen kanssa katselemaan pujottelua! Mukavaa lauantaita kaikille Enskoille!
~ ♥ ~ Viipuli ja Piksukka, rv 35+5 ~ ♥ ~
[color=blue] Täälläkin ollaan oltu hereillä jo kasista saakka mut aamupv meni siivotessa ja nyt voi sit taas rauhoittua kun on koti kunnossa :) Oon todennut että parempi hoitaa siivous pois alta heti aamusta kun mitä pidemmälle sen aloittaminen venyy, sitä vastenmielisemmältä se tuntuu...
Noh, mitäs ootte jutskailleet...
Sjt:lle kiitoksia synnytyskertoumksesta. Ihan hyvin teilläkin oli kaikki mennyt :)
Pandoran mies suunnistaa kotia kohti i dag! Sitten saat sitä kaipaamaasi huomiota! =) Mua huvitti sun kertomuksesi, mun mies on ainakin just sellainen, jos pyytää tekee jotakin sillä on ainakin sata ja yksi syytä miksi se ei just silloin voi tehdä sitä. Tänään sen piti viedä petivaatteet tuulettuun, pari eteisen mattoa ja sohvan päälliset ja maailma meinas kaatua siihen! Voi hellanlettas sentään :)
Aurora, tosi söpö poitsu teillä! :)
Masu-mamma, mulla on kans alkanut olla sellaisia viiltäviä tunteita alavatsalla, ja siis ihan tuolla alhaalla. En tiedä olisko se jotakin pehmenemistä... ? Eikös sulla paikat olleetkin viimeks, kun kävit lääkärissä, jo vähän pehmentyneet?
Makkara, leipomisesta.. se on vissiin joku mammatauti! =) En keksi muuta syytä sillä mulla on ollut yli 10 vuoden tauko tähän leipomiseen, silloin lukioaikoina leivoin ihan hullun lailla, mut se jälkeen en juurikaan paria pullataikinaa lukuunottamatta ole tehnyt mitään. Nyt on sitten pakkanen jo ääriään myöten täynnä jos jonkinlaista torttua! Mulla on muuten sellainen Kenwoodin yleiskone / tehosekoitin hässäkkä, joka ei siis ole täysin ison yleiskoneen kokoinen, mutta sillä vääntää sopivasti esim. pienen pullataikinan tai mokkapalat tms. Ja se tehari-osa on aivan loistava pirtelöiden ja kaikenlaisten juomasekoitusten tekoon. Oon ollu ihan huipputyytyväinen tuohon värkkiin! :) Ja HEI niitä SUPPAREITA nyt sinne suuresti!
Mammis - kuulosti kivalta se kättärin valmennus. Meillä on se eka osio ens tiistaina ja innolla ootetaan mitä tuleman pitää.
Viipulin ravintolailta miehen kanssa kuulostaa mukavalta :)
(.) Mies lähti just salille ja mä aattelin lähteä kävellen kaupoille. Jännityksellä odotan tuleeko tästä yhtä rankka reissu kun viimeksi, silloin tämä yhteensä 4:n km:n reissu kesti yli kolme tuntia. Kävelyvauhti oli etanan tahtia, supisteli niin hillittömästi että ei auttanut kuin pysähdellä minuutin välein. Maaliskuun alun jälkeen aattelin tosissaan aloittaa kävelylenkit, uhmaten supisteluita, jos se edesauttaisi sitä että poika päättäisi syntyä vähän aikaisemmin. Edelleen kuvittelen sen auttavan ;)
Mukavaa lauantaita ja uloslähtijöille mukavaa illanviettoa!
Leenis & jr 32+4 [/color]
..oliko HIPPUX vai kuka joka kyseli mitä tarvikkeita ja vempeleitä sitä tarvii. Mä ostin Aventin manuaalisen rintapumpun ja siihen saman sarjan purkkeja joita voi sellaisen " adapterin" avulla suoraan käyttää tuttipulloina jos tarvii. Lisäksi ostin yhden extra " recude colic" tuttipullon. Tiedä häntä miten nämä sitten toimii ja suostuuko juniori edes syömään pullosta mutta onpas nyt ainakin kaapissa valmiina! Eihän noita kaikkia purkkeja oo pakko ostaa, pelkkä pumppu riittää, maitoa voi ihan hyvin pumpata ja säilöä esim. minigrip pusseissa. Mä nyt vaan tapani mukaan vähän innostuin aiheesta! :)
Leenis
Osasitpa osuvasti kommentoida tuota yleiskone-asiaa! Nimittäin katsottiin just eilen yhtä tarjouksessa olevaa Kenwoodia - ettei vaan olis ollut just tuo malli joka sulla on! Muistatko yhtään, minkä hintainen tuo sun malli oli? Osasit niin hyvin kehua sitä, että jos vaan on sama malli niin mulle kyllä haetaan semmoinen vielä tänään!!
Mitään megasuuria taikinoita mun ei tosiaan tarvi saada sillä vehkeellä tehtyä - riittää, kun jotain pienimuotoista saa pyöräytettyä. Tärkeintä on, että saa siitä " ylimääräiset kädet" keittiöön...ts. koneen vatkatessa voi itse hääräillä muuta.
Jos muuten joku olis mulle sanonut 6kk sitten, että innostuisin yleiskoneesta näin mittavissa määrin, olisin nauranut ja lujaa :)))
Makkara-Martta
[color=green]Olitte aika paljon sinistä käyttäny (se onkin mun mielestä paras väri --ihanan kirkas), niin kokeilen ite tätä vihreetä. Vai tuleekohan taas mustaa... :)
SJT:lle kiitokset synnytyskertomuksesta! Taas tuli tippa linssiin, kun luen ne aina jotenkin " tilanteeseen eläytyen" ... :)
MAMMIS, tästä kirjottamattomuudesta/lukemattomuudesta voi oikeesti tulla vierotusoireita, oon huomannu saman! Kamalaa! :) Pitäsköhän munkin vaan koittaa hankkia enemmän sisältöä elämääni, kuin netti... Mutta on se vaan kiva jakaa ajatuksia samassa tilanteessa olevien kanssa, eihän sille mitään voi! =)
TITILLE kiitokset ystäväkirjan hommaamisesta! Minäkin käyn kohta siihen kirjoittamassa.
MAKKARALLE oikein oikein iso sympatia-hali! Voin melko hyvin kuvitella sun tunne-tilat. Tuun hulluks jo ajatellessanikin, että jos viikon päästä oon vielä tässä samassa tilanteessa... Saati kahden viikon päästä... Mutta kyllä kai ne päivät tästä kuluu, vaikkei itestä sille tunnukaan. Mäkin oon ihmeen vähän ääneen tätä odottamista valitellut, teille sitäkin enemmän... Pahoittelut siitä, mutta onneksi kaikki varmasti voi tilanteen loppupääläisten kohdalla ymmärtää :)
AURORA oli laittanut suloisuudesta kuvia! Kyllä on Oliver komea poitsu!!! =)
Tännepä ei ihmeempiä. Yöllä taas sattu aina etenkin kääntyessä mahaan, liekö ollut suppareita vai jotain muita kipuja. Mutta ei siis edelleenkään MITÄÄN merkkejä mistään alkamisesta. Onhan tässä laskettuun aikaan vielä hurjat 2 yötä... *hoh hoi* Hauska kyllä jännittää, että alkaako synnytys vesien menolla, ja jos, niin missä oon sillä hetkellä XD Mutta mulla on ihan oikeesti sellanen tunne, että joudun odottamaan siihen rv42+1 asti, jolloin tää käynnistetään. Ihan oikeesti siis. Tuntuis se vaan niin hassulta, että jos se tästä parin viikon sisällä itestään lähtis tulemaan, kun ei kerta vieläkään oo MITÄÄN merkkejä ollut. Juu, voihan se yht' äkkiä vaan alkaa, mutta jotenkin en usko. Jos ois vedeonlyönti-mahdollisuus, niin voisin kuulkaa pelata käynnistyksen puolesta melkoisen isoja summia... No, ei auta " itku markkinoilla" , niinkuin sanotaan... Odotettava se vaan on.
Mutta joka tapauksessa oikein ihanaa ja rentoa vkonloppua kaikille!!! Lähetetään Makkaralle kaikki lämpimiä ajatuksia, ja tietysti toimivia suppareita =)
Pi-Ki ja Eemeli 39+5
OHO! Arvatkaas kuka ostaa päräytti verhot! :) Löytyi aivan TÄYDELLINEN verhokangas olohuoneen & ruokailutilan ikkunoihin. Eurokankaassa oli ilmainen ompelupalvelukin joten tein aika pika päätöksen. Varsinkin kun äiti & isä oli makutuomareina mukana ja molemmat olivat ihan varmoja että ovat kuin tehty meille. Isä vielä maksoi leijonan osan verhoista kun halusi kuulemma jotain vielä ostaa mulle synttärilahjaksi.. Mikäs siinä. Tää on muuton jälkeen ollut vähän ¿kuivahkoa¿ tuon rahapolitiikan osalta, joten olin kyllä hyvin mielissäni. 2 viikon päästä saan sitten hakea valmiit verhot, sen kun lykätään sitten tankoihin ja ihmetellään. Ihanaa!
Taidan katsoa Kallen (Palanderin) toisen laskun ja laitan sitten saunan päälle. Lähden kävelylenkille ¿ siis ulkonahan on aivan ihana ilma ¿ ja käyn kaupassa samalla vähän hankkimassa maitoa ja mehua. Päiväsaunassa en olekaan vähään aikaan käynyt. Tylsää ehkä yksin, mutta sen jälkeen taidan lotrailla rasvoilla (kun ostin eilen sitä luxus-kasvorasvaakin) ja jos ylettäisi voisi vähän tuota karvoitusta vähentää sekä lakkailla kynsiä. Mammahemmottelua! :)))
Auroran Oliver on oikea sydäntensärkijä, NIIN suloinen!!! Ihanalle kuulostaa vauva-arki teillä, toivottavasti jatkuu samaan malliin. :)
Masu-mammalla oli ollut kipuiluja.. Toivottavasti vähän hellittää. Vai jokos niitä pitäisi tavallaan jo toivoakin, ei sullakaan eräpäivään niin kovin pitkä aika ole!?! Meillä kanssa mennyt pikkasen ¿pakkaselle¿ tää rahapolitiikka tosiaan tässä muuton ja autonhankinnan sun muun kanssa.. Mutta vahvasti olen sitä mieltä että vähemmälläkin pärjää ja kyllä ne raha-asiatkin sitten aikanaan paranee..
Kiitos vain Makkara, lepäilyä aion harrastaa kyllä tänään oikein urakalla. :) Oispa kiva leipoa jotain hyvää.. Hmm. Täytyy vähän kypsytellä ajatusta, josko sieltä kaupasta jaksaisi jotain aineksia tuoda mukanaan.. ;) Jos tekis vaikka sellasia brownies¿eja joihin ei tarvi kuin sen paketin + vettä. Ei tarttis hirveesti äheltää keittiössä.. hihi!
Oi Viipuli pääsee ravinteliin tänään! :))) Ihanaa! Totta töriset, ei tällasta turvotusta osannut ennen sen tuloa aavistaakaan, miten mälsää se on.. Mutta toisaalta, täytyy yrittää ajatella positiivisesti, voisi olla monta muuta pahempaakin vaivaa. Tän kanssa nyt kuitenkin vielä pärjäilee ihan hyvin, eikä tää nyt loppujen lopuksi kestä enää kovin montaa viikkoa. ;) Ja oletettavasti häipyy vaiva kun saa oman nyytin tänne masunahan tälle puolen.
Isyyslomaan en tainnut vielä kommentoidakaan. Meillä mies suunnitteli jäävänsä n. 2 viikoksi kotiin heti synnytyksestä. Pitää sitten kesällä vähän pidemmän loman, kesälomat sun muut.
Leenis ¿ kätilö joka meitä ¿valmensi¿ kättärillä tais olla Rauni, kerro sit jos sattui sama kätilö teillekin! :) Mulle kyllä jäi ihan hyvä mieli sieltä.. Ja otas nyt sit iisisti kauppareissulla!
Pi-Ki ¿ täällä on kyllä kiva vaihtaa ajatuksia.. Onhan noita ystäviä mullakin mutta kun aika harva niistä on itse äiti, niin ei ne varmaan jaksa kuunnella juttuja mun turvotuksista sun muista.. ;) Teilläkin Eemelin vuokrasopimus menee pian umpeen.. Tosiaan, jännityksellä sitä varmasti odottaa miten se synnytys käynnistyy ja missä. Me myös ollaan hengessä mukana!
Jes, nyt vähän mehua ja hedelmää ja telsun ääreen jänskättämään Kallen laskua.. Palailen taas saunottuani! :)
Mammis
Luin noita teidän juttuja ja sen verran oli pakko tän järjettömän kipeän selän kanssa istua, että pääsin kehumaan Auroran pientä ja ihanaa poikaa! On se vaan sit niiin suloinen tapaus. Vois tän omanki jo syliin saada..
Mammis ootteko te Haikaranpesään menossa? Meillä siellä nimittäin saman niminen kätilö valmennukset piti! Paljonko sulla oli niitä viikkoja, jos vaikka eksyttäis samaan aikaan (toiveajattelua et tää pieni joskus ulos haluis...?
Meillä ollaan nyt ihan varmoja siitä, ettei viikon sisällä kyl mihinkään lähdetä. Suppareita tulee reilustikin, ja edellisellä kerralla kättärillä lääkäri arvioi viikkoa tai kahta, sillon sanoi että ois sormelle auki ja nyt kun muutama päivä sitten tutkivat ni sen lääkärin mukaan kokonaan paikat kiinni. Voiko olla mahdollista et menee jotenki takapakkia? Ihan turhauttavaa.
Nyt alkaa kipu yltymään liikaa eli pakko poistua...
Henna ja Iivari, 39+1
heikkohermoiset hypätkään yli ;)
Taisin äsken bongata limatulpan! Hih. Eihän tuo nyt vielä kerro mistään mitään, mutta jotain piristystä tähänkin arkeen. On kuulkaa piristykset vähissä, kun jostain limaklöntistä innostuu...! (päivän suurimmat kicksit tulleet yleiskoneesta ja limatulpasta! repikää siitä...)
Mutta PiKi - mä olen eri mieltä noista merkeistä/merkittömyydestä! Oon tullut siihen tulokseen (tuttavapiirin & palstojen perusteella), että jopa ehkä suurin osa käynnistyy ilman mitään mystisiä merkkejä! Yks kaks vaan heräät sängystä armottomiin suppareihin, tai yks kaks menee jossain k-kaupassa vedet! Trust me :) Mikäs sulla oli muuten synnytyssairaala?
Henna - voi kun tiedän tuon jämähtämisen tunteen!!! Mullahan kans oli jo vikassa lääkärintarkastuksessa paikat auki, ja edelleen ovat ihan täysin samassa tilassa (ei sentään takapakkia oo tullut, mutta ei edistystäkään). Ja supistellut on, mutta ei siis vaikutusta! Huoh, tur-ha-ut-ta-vaa!!
Nyt ahmimaan suklaakakkua ja Lauantai-karkkipussia, ja Pepsiä :)
Makkara
[color=orange]
Mulla oli monta viikkoa tapana nukkua pieniä ja joskus isojakin päikkäreitä pitkin päiviä,kun en saanut usein öisin nukuttua. no, kierrehän siitä tuli...eli sit illalla virkkuna ja ei tule uni...aamulla sippinä ja kokoajan väsy ,uutenkin,mikään unen määrä ei tuntunut riittävän.
En edes kehdannut ääneen myöntää kuinka paljon päivisin uinuin,kun isännän työt rajoitti sen lepoa niin paljon.
Nyt oon pakottanut itseni olemaan hereillä siitä asti kun aamusta ylös nousen, en tee mitään kovin fiksua tai ole muutenkaan tehokas ja joo jos olisin oikeesti ihan sika väsy niin varmaan kävsiin nukkumaan mut vältän sitä. uni ei vieläkään ole öisin hyvä laatuista, herään helposti ja usein,mut oon silti jaksanut aika hyvin.
tokkuraisuus päivistä hävisi päikkäreiden myötäkin...mulla kait jäi joku unisuus niistä päälle tai jotain. Mut sehän on niin yksilöllistä tuo unen tarve jne....
Tehtiin muuten äsken,tai minä tein,mies katseli, aika hyvää pastaa. Paistoin sipulia ja pikkuisen pekonikuutioita. Sit päälle pannuun vielä vähän kinkkukuutioita ja mausteet(mustapippuri,paprika ja cajunmauste+yrttimaustetta), samaan aikaan tietty porisi pastat padassa puolikypsiksi. Nämä sitten yhdistäen ja päälle aurajuustoa ja yks kevyt ruokakerma(1,5dl)...haudutus ja ai kun on hyvää.
Nyt masu ruoasta ja babysta ihan pinkeenä oon koneella...mies virittelee kynttilöitä ympäri asuntoa ja viheltelee,sauna lämpiää ja on aikas kiva olla... kerrankin kumpainenkin ihan yhtaikaa hyvällä tuulella...
Tänään sain pestyä loput vauvan varusteet...siis jo hankitut..muita on vähän vaikea vielä pestä...silitys edessä siis vielä.Muuten sit olinkin vaan koneella ja imin itseeni tietoa tulevan varalle...ei taitanut paljon päähän kuitenkaan jäädä...ei haittaa!
Prismassa käydessä tuli pari tosi pahaa eilisen illan vihlaisujen kaltaista kipukohtausta, meinasi jalat alta ja ihmiset tuijotti ihmeissään kun kiljahtelin masua pidellen..onneks muru oli mukana etten ollut yksin siinä..
Masu-mamma 35+6
Ihan niinkuin Masu-mamma, ei täältä malta olla poissa.. ;) Ihanan romanttiselta kuulostaa teidän saunat ja kynttilät..
Kurjaa että Hennalla selkäkivut vaan vaivaa.. :( Voiskos jotenkin enteillä synnytystä? (Toiveikas ajattelee..) Juu, kyllähän me ollaan Haikaranpesään menossa olettaen että kaikki menee sil viisiin että sinne sit kans pääsee.. :) Ja viikkojahan meillä on 33+1 eli ei me varmaan ihan samaan aikaan sinne eksytä.. Vaikka mistä sitä koskaan tietää.
Makkara oli sit bongaillut limatulppaa!!! Jänskää.. Ja voin kertoa että kyllä siitä yleiskoneesta sain minäkin kicksejä, mutta se saatiin jo yli 3v sitten häälahjaksi.. Hohhoijaa.. Nyt se lojuu tuolla kaapissa, eikä sitä oo käytetty varmaan puoleen vuoteen.
Kävin sitten kävelyllä ja kaupasta toin tarvikkeet kinkkuaurapiirakkaan jonka meinaan sitten ahertaa maanantaina miestäni varten. Se kotiutuu reissultansa kyllä vasta yöllä, mutta tiedän että se on sen herkkuja, joten voi olla että jo yöllä popsii sitä poskeensa. :) Hih! Päiväsaunaan laitoin ihanan jalkakylvyn ja sitten olenkin lotraillut rasvoilla. Ah että on mukavaa. Kovasti on jalat (nilkat) turvonneet, kädet on jotenkin aavistuksen paremmat. Vaikka äiti katseli kangaskaupassa kauhistuneena mun käsiä kun iho oli niin pinkeä turvotuksesta että se punersi.. Kunhan tänään viimeiset sipsin rippeet mutustan pussista, sitten on taas suolaton ruoka jokapäiväistä..
Kun eilen tuijotin Idolseja, tänään pitää vissiin ainakin sivusilmällä katsastaa euroviisut. Biisit on kyllä huonoja mutta aikani kuluksi.. ;)
Voikaa paksusti!
Mammis
Voiko joku olla ärsyttävämpää, kun koko aikainen vessassa juokseminen?? Siis muutenkin kun tulee juostua useesti, en koskaan uskonut et tää menee näin tiheeks juoksemiseks. Koko illan joutunut valehtelematta 10-15 minuutin välein käymään vessassa. Alkaa turhauttamaan. Vaikkei normaalia enempää ole edes tullut juotua ni silti. Mistähän tää vois johtua, onko muilla ollut?
Ei voi kun kotona istua, 3 kertaa oon yrittänyt lähteä koirien kanssa lenkille mut juotunut aina melkeen juoksemaan takas ku on niin kauhee hätä.
Makkara toivottavasti kohta pääset kättärille lähtemään kun kerran limatulppa jo irtoilee!
Mammis enpä usko et tää synnytystä mitenkään enteilee, tää selkä kipu. Ollut melkeen koko raskauden ajan kipee, jonkun aikaa oli jo pois mut nyt on tullu taas.
Noh, nyt kun saanut vähän purkaa tunteitaan ni taidan lähteä syömään noita laskiaispullia joita äsken tein :) Tosin, tuntuu että puolet kermavaahdoista tuli syötyä jo tekovaiheessa :D
Henna ja Iivari taas (ei ole mullakaan muuta tekemistä kun käydä täällä koko ajan kurkkimassa :D )
Kyllä alkaa ottaa pattiin jo turhan kovasti. Tuttavat ja sukulaiset alkaa jo hermostua kun puhelin terroristi on ollut liikenteessä itseään viihdyttääkseen! =)
Ja nuo euroviisubiisit on HUONOJA!! Noista kolmesta viimesestä joista sit valitaan edustaja toivon että Thunderstone voittaaa... Tosin ei hetkauta jos ei voita.... Noilla edustajilla taidan jättää koko viisut väliin vaikka etukäteen olen hieman innoissani ollutkin.
Makkara, jokohan TÄNÄ YÖNÄ VIHDOINKIN!!!!! bdbdbdbdbdbdbdbd
Masu-mamma, mä olen KADE noin ihanan romanttisesta illasta. =)Mäkin luulin sellaisen saavani tänä iltana, mutta kuis kävikään... PYH!
Viipuli, muhun iski ahneus loppujenlopuksi. Poronsisäfileet jäi pakkaseen odottamaan että MYÖS MINÄ saan lihaa alas.. ;) On se sen verran hyvää.
Ja sitten mä ajattelin myös että jos mä teen sille jotain liian super herkkua niin se voi vaikka ajatella että kandee useimminkin olla pois kotoa Kun vastaanotto on sellainen. *tiedän, kieroutunut ajatusmaailma...=)*
Päädyin kuitenkin tekemään lasagnea ja jälkkäriks hedelmäsalaattia. Tiedän että myös NE on miehen herkkua.=)
Nyt pitää taas vetäytyä tuonne sohvan pohjalle mököttämään ja ODOTTAMAAN josko arvon herra joskus sais ne kelkat viimeinkin oikeaan paikkaan ja sitten hipsis kotiin.
ERITTTÄÄÄÄIIIIINNN PIIIIIIIIITTTKÄSTYNYTTTTTT
Pandora
Henna ¿ varmasti ärsyttää ravata noin usein vessassa.. :( Mälsää. Ootko muuten kokeillut kaurapussia siihen selkävaivaan? Itselläni on helpottanut ¿ ei ehkä ihan kokonaan, mutta ainakin jonnin verran..
Ja Pandora venttaa edelleen miestään.. Niinhän sitä sanotaan että odottavan aika on PITKÄ! Toivottavasti se nyt pian sieltä tulee sua paijailemaan. Ihan samaa mieltä olen täällä, euroviisubiisit on surkeita.. :( Ehkä ois jotain järkeä viedä jotain erilaista tänä vuonna, eikä ainakaan jatkaa ¿hevilinjalla¿, mutta mene ja tiedä. En usko että Suomi voittaa vuosikymmeniin euroviisuja toiseen kertaan joten ihan sama kuka sinne menee.. ;)
Mä oon mässyttänyt ruokaa ja kaikkea muutakin koko illan ja nyt ois pakko lopettaa.. Himottaa vaan kaikki hyvä. Jospa pistäisin kellottamaan takaisin soffalle ja yrittäisin lopettaa syömisen..
Taas se sama Mammis
[color=purple] Vieläkö kaikki nukkuu? Mitäs viikonloppusuunnitelmia Enskoilla on?
Sjt oli käynyt moikkaamassa ja ilahduttamassa synnytyskertomuksella - kiitos! Ja ihanaa vauva-arkea :)
Mammis: tutkaile tosiaan sitä lymfajuttua ja kerro sitten, päädyitkö kokeilemaan!
TitiUulle kiitos Ystäväkirjasta, siinähän menikin täytellessä kivasti aikaa!
Täällä taas on ärsytystä ilmassa. Etenkin aamut on ikäviä, kun sitä joka ilta nukkumaan mennessä odottaa ja toivoo, että yöllä tää laps lähtis tulemaan ulos...ja sit herääkin taas kotoa :( Ja mulla on morkkis tästä valittamisestakin - fyysinen vointihan on mulla mainio ja vauvalla kaikki hyvin! Eli ei sais valittaa. MUTTA kun ärsyttää kun valuu nyt ihan hukkaan tuo miehen ekstraloma ja me niin luultiin että oltais saatu nauttias siitä kolmisin vauvan kanssa. Kun tosiaan reilu kuukausi sitten jo lääkärissä arvioitiin, että ihan just syntyy... Tarinan opetus: älkää ikinä luottako näissä asioissa lääkäreiden arviointeihin - nää on ihan kosmisia ja ennustamattomia näköjään nää jutut!
Parempi olis alusta alkaen odotella sitä 40+2vkoa päivää eikä tuijottaa la:aa. Höh ja pöh.
Jospa menis vielä takas miehen viereen peiton alle etsimään parempaa mieltä...
Makkara 40+5 (ottaa muuten vimmatusti päähän kirjotella tuommoisia lukemia!!!)