Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Syödäänkö teidän perheessä niitä valmis annospikapuuroja?

Vierailija
22.10.2024 |

Meillä teini-ikäinen poika haluaa syödä niitä.

Kommentit (47)

Vierailija
21/47 |
22.10.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Minulla on niitä aina kaapissa jemmassa kiireiseksi aamupalaksi tai välipalaksi, ja töissä myös. Ja mökillä ne ovat ehdottomia. Halpojahan ne pussissakin ovat. Suolaa saattaa olla turhan paljon, mutta ei haittaa jos ehkä kerran viikossa syö. 

Perushiutaleista tehtynä noin kymmenesosan hinnalla, laskepa ensi kerralla tarkemmin. Eli vilkaise vaikka kaupassa kilohintoja ja mieti sitten, onko annospikapuuro halpaa vai ei.

Jos ei vertaa hiutaleisiin, yksi annos on edelleen halpa. Niitä ei syödä niin usein, että sillä olisi keskituloiselle mitään merkitystä. 

Keskituloinen on aina aika köyhä, jos ei laske hintoja. On ihan eri asia, jos aamupalaan menee viikossa 10 vs 1 euro. Se on vuodessa 520 vs 52 euroa.

Vierailija
22/47 |
22.10.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Ostan tavallista pikahiutaletta (saman asian ajaa kuin pusseissa olevat). 

Vertasin hintoja. Annospikapuuro maksaa yli 6 € kilolta ja kaurahiutaleet euron. Tosin ne pikapuurot on makupuuroja.

Huh, onneksi en syö niitä kiloa vaan pussin silloin tällöin.

Ei sitä pikakaurapuuroakaan syö ilman mitään mausteita, joten hintaa ei voi noin vertailla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
23/47 |
22.10.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Ostan tavallista pikahiutaletta (saman asian ajaa kuin pusseissa olevat). 

Tämä, syödään mökillä ja joskus kotonakin.

Vierailija
24/47 |
22.10.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

parempi sekin kuin joku muu välipala. mutta oma kotipuuro paras. onkos noissa lisäaineita.  joo mekin, tosi kiire ja energia loppuu. tai kipeenä. 

Vierailija
25/47 |
22.10.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Minulla on niitä aina kaapissa jemmassa kiireiseksi aamupalaksi tai välipalaksi, ja töissä myös. Ja mökillä ne ovat ehdottomia. Halpojahan ne pussissakin ovat. Suolaa saattaa olla turhan paljon, mutta ei haittaa jos ehkä kerran viikossa syö. 

Perushiutaleista tehtynä noin kymmenesosan hinnalla, laskepa ensi kerralla tarkemmin. Eli vilkaise vaikka kaupassa kilohintoja ja mieti sitten, onko annospikapuuro halpaa vai ei.

Jos ei vertaa hiutaleisiin, yksi annos on edelleen halpa. Niitä ei syödä niin usein, että sillä olisi keskituloiselle mitään merkitystä. 

Keskituloinen on aina aika köyhä, jos ei laske hintoja. On ihan eri asia, jos aamupalaan menee viikossa 10 vs 1 euro. Se on vuodessa 520 vs 52 euroa.

Ei pussipuuroja kai kukaan jatkuvasti päivittäin syö, toisin kuin jotkut keittävät puuroa joka aamu. Pussipuuro viikossa kyllä tosiaan köyhdyttää ihan hirveästi. 

Vierailija
26/47 |
22.10.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei koskaan. Tavallinen pikapuuro halpaa ja ilman sokeria 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
27/47 |
22.10.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Ostan vain sellaisia, missä ei ole sitä annospussukkaa. Maksaa enemmän ja turhaa roskaa. Retkille voi olla annospussukassa.

Mitä ovat annospikapuurot, jotka ei ole pussissa?

Varmaan vaikka tämä, tosin se annos pitää mitata itse, mutta valmistuu lisäämällä kuuma vesi.

Vierailija
28/47 |
22.10.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Teini niitä joskus ottaa evääksi pakasterasiassa, lisäksi teepussi, lusikka ja termarimukissa vettä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
29/47 |
22.10.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Ostan tavallista pikahiutaletta (saman asian ajaa kuin pusseissa olevat). 

Vertasin hintoja. Annospikapuuro maksaa yli 6 € kilolta ja kaurahiutaleet euron. Tosin ne pikapuurot on makupuuroja.

Jep. Hintojen laskijat saa laskea mukaan myös ne ananakset, papaijat ym.

Vierailija
30/47 |
22.10.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mikropuuro on halvempi, parempi ja nopeampi. Joskus on töissä ollu noita annospuuroja vararuokana.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
31/47 |
22.10.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Syön kyllä satunnaisesti, esim. etätöissä ollessani käy lounaasta. Ihan sama mikä on kilohinta, isoa pakettia ei kannata ostaa, koska siitä menee aina suurin osa hävikkiin. Juu, en ole mikään keittiön hengetär.

Vierailija
32/47 |
22.10.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei tykätä mutta hätä ruokana käy. Ennemmin suklaapatukka. Tuoremehu ja viineri. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
33/47 |
22.10.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Syön kyllä satunnaisesti, esim. etätöissä ollessani käy lounaasta. Ihan sama mikä on kilohinta, isoa pakettia ei kannata ostaa, koska siitä menee aina suurin osa hävikkiin. 

Tämä. Kun ehkä kerran viikossa syö puuroa niin pussi on järkevämpi. Hiutaleet nahistuu kun ovat kauan kaapissa. Eikä niitä saa heittää linnuillekaan.

Vierailija
34/47 |
22.10.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä on teini syönyt, helppoa ja hyvää. Sekaan tai päällekin voi laittaa lisuketta ja hyvää on!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
35/47 |
22.10.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mihin tätä tilastoit ....onko miten tärkeää tietää ...🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣😅😅😅😅😅

Vierailija
36/47 |
22.10.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

No en todella vastaa

Vierailija
37/47 |
22.10.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Syön kyllä satunnaisesti, esim. etätöissä ollessani käy lounaasta. Ihan sama mikä on kilohinta, isoa pakettia ei kannata ostaa, koska siitä menee aina suurin osa hävikkiin. 

Tämä. Kun ehkä kerran viikossa syö puuroa niin pussi on järkevämpi. Hiutaleet nahistuu kun ovat kauan kaapissa. Eikä niitä saa heittää linnuillekaan.

Ne voi myös laittaa kannelliseen purkkiin niin ei nahistu. 500g puuropaketti alle 1€, annoksia 10 (tai enemmän)

Vierailija
38/47 |
22.10.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Jonkin verran. Enimmäkseen töissä hätävaraeväänä.

Olipa todella hyvä kun tuntematon tämän meille kerroit ...👍

Vierailija
39/47 |
22.10.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Syön kyllä satunnaisesti, esim. etätöissä ollessani käy lounaasta. Ihan sama mikä on kilohinta, isoa pakettia ei kannata ostaa, koska siitä menee aina suurin osa hävikkiin. 

Tämä. Kun ehkä kerran viikossa syö puuroa niin pussi on järkevämpi. Hiutaleet nahistuu kun ovat kauan kaapissa. Eikä niitä saa heittää linnuillekaan.

Ne voi myös laittaa kannelliseen purkkiin niin ei nahistu. 500g puuropaketti alle 1€, annoksia 10 (tai enemmän)

No nyt menen ostamaan kannellisen purkin. ...kiiiitoooosss

Vierailija
40/47 |
22.10.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Syön kyllä satunnaisesti, esim. etätöissä ollessani käy lounaasta. Ihan sama mikä on kilohinta, isoa pakettia ei kannata ostaa, koska siitä menee aina suurin osa hävikkiin. 

Tämä. Kun ehkä kerran viikossa syö puuroa niin pussi on järkevämpi. Hiutaleet nahistuu kun ovat kauan kaapissa. Eikä niitä saa heittää linnuillekaan.

Ne voi myös laittaa kannelliseen purkkiin niin ei nahistu. 500g puuropaketti alle 1€, annoksia 10 (tai enemmän)

Voi ystävät kalliit. Puurohiutale ei nahistu.

Salaatti nahistuu, siis kuivuu ja menettää tuoreutensa, kutistuu, näivettyy, lakastuu.

Puurohiutale ehkä menettää makuaan.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän yksi neljä