sammaslääkkeestä kokemuksia
Hei
Onko kellään kokemusta reseptillä määrättävästä sammaslääkkeestä? Lääkäri laittoi ohjeeksi, että 4x päivässä ruoan jälkeen, mutta unohti laittaa, montako päivää annetaan. Apteekissa sanoivat yleensä 4-6viikkoa. Onkohan tosiaan noi? Eiköhän riitä vähempikin aika, kun muutaman päivän antaa yli sen jälkeen, kun oireet hävinneet? Muita vinkkejä annosta? ottaako lapset mielellään jne? Tuleeko sivuvaikutuksia?
kiitos jo etukäteen.
Kommentit (9)
Ai niin ja itse annoin tipan kerrallaan, se aika lailla " imeytyi" siihen kielen pintaan. Meillä pari kuukautinen otti ihan kiltisti, vaikka pelkkää tissiä oli siihen saakka saanut ja lääke maistui aika voimakkaalle.
tuo tipoittain annetta. Minun ehkä täytyisi sitä hakea (ymmärrn että on reseptilä, mutta en halua sitä geeliä) kun näyttää tuo sammas taas tulleen takaisin.
Meille lääkäri kirjoitti reseptin ja jossa luki että 4x päivässä viikon ajan.
En kyllä ikinä hakenut lääkettä kun annoin pienen määrän sitruuna mehua pojalle joka päivä ja sammas lähti muutamassa päivässä.
Puolukka mehu on kuulemma toinen joka auttaa sammakseen.
Kastettiin tuttia laimentamattomaan puolukkamehuun ja sillä lähti sammas pois.
me saatiin reseptillä Daktarin 2%. Ja 8 kiloiselle lapselle annetaan sitä 2,5 ml 3 krt päivässä.
Kovin on tahmaista ja sitkeää rasvaa...sormella sitä levittelen kielelle, tietysti ensin mittalusikkaan mitattuna.
Onko tästä lääkkeestä muilla tullut yskimistä ja yökkäilyä? Meidän vauvalle on ja ohjeesta luinkin ettei saisi antaa alle 6kk lapselle hengitysteiden tukkeutumis-vaaran vuoksi!!
Taidanpa kokeilla lisäksi tuota puolukkaa.....
Tai joku vastaava oli se meidän lääke. Poika oli vasta kaksiviikkoinen, joten tuo oli kai ainut mitä niin pienelle annetaan.
Lääkettä piti antaa 4x vrk ainakin viikon ajan, ja vielä pari päivää senkin jälkeen kun sammas häviäsi suusta. Me annettiin 7 tai 8 päivän ajan, mutta lopetettiin vähän aikaisessa, sillä pikkuisen sammasta tuli takaisin. Se toinen kierros kuitenkin katosi itsestään ihan parissa päivässä.
Mycostatin oli lääkkeen nimi ja annos oli 1 ml 4 kertaa vuorokaudessa. Tipoittain annostelin suuhun ruiskusta ja taisin sormella sitä vähän kieleen hieroa. Aine haisee tosi voimakkaasti piparmintulle, mutta tarttui tosi hyvin kielen pintaan eikä valunut niinkään kurkusta alas.
Ja samaa ainetta sitten myös rinnanpäihin, ettei jää tartunta sinne muhimaan.´Mulla tuo sammas nimittäin aiheutti kolme rintatulehdusta peräkkäin.
kans käytettiin puolukkaa tai puolukasta puristettua mehua.
Tosin sammas ei ollut meillä kovin vaikea tai siis niin vaikea että lääkettä olisi pitänyt antaa.
Neuvlasta annettiin tuo puolukkamehu neuvo, sitruunamehu ajaa kuulemma saman asian.
Meillä lääkäri kirjotti reseptiin että 4 kertaa päivässä ja jatketaan pari päivää oireiden häviämisen jälkeen. Eli ihan oikein olit asian ajatellut. Nyt en enää muista kuinka kauan annoin yhteensä, en kuitenkaan paria viikkoa kauempaa.