onko turhaa käydä lääkärillä?
Isovarvas tod.näk. murtui eilen.. Sinertää, tosi kipeä, turvoksissa.. Mietin vaan että voiko sille tehdä mitään.. vai annanko olla vaan ja parantua itekseen. Tuki sihen ehkä pitäis laittaa ettei turhaan liiku... äh..
Ei pääse edes ulos!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Kommentit (6)
isovarvas on niin tärkeä, ilman sitä ei kävellä tai juosta kunnolla. Muista varpaista ei niin väliä :-)
2-vuotiaani kaatoi tuolin suoraan varpaalle.. kolme tuntiä särki ihan julmetusti.. nyt ei tunnu särkyä kokoajan.. nivelen kohdalta siis turvoksissa ja sininen!!!! no katotaan miten tää tästä.. ajattelinki ettei ne mitään sille tee!!!!
Isovarvas on tärkeämpi kuin muut varpaat.
Isovarvas on tärkeä kävelylle, joten jos on murtunut niin kannattaa käydä näyttämässä lähinnä siksi, että murtumakohta paikallistetaan eikä varvas pääse luutumaan väärään asentoon. Muut varpaat voi teippailla itsekin, mutta isovarvasta kävisin kyllä näyttämässä.
Kesällä hypittiin mieheni kans trampoliinissa,mikä olikin mukavaa:D:D
Mut sit hyppäsin jotenki väärin ja pikkuvarvas taittui tosi pahasti,ekaksi ei ollu mitään kipua,mutta iltaa myöten varvas ja jalkapäytä alkoi turpoamaan ja tuli kauhea mustelma,ja siihe kaupanpäälle viel kauhee kipu.Soitin sitte terveyskeskukseen ja selitin tilanteen,ja pyysin saada lääkärille ajan.(varvas oli siis aivan älyttömän kipeä,ei pystyny kunnolla käveleen).
No se saamarin yli-innokas sairaanhoitaja vain sanoi etten tarvitse aikaa lääkärille,koska sille varpaalle ei tehdä mitään.Neuvoi näin:"Teippaa se pikkuvarvas viereiseen varpaaseen kiinni,niin kyl se sillä paranee".Sit ku mä yritin et haluaisin kuitenki sen näyttää lääkärille,niin en saanu aikaa.
No nyt toi varvas on ollu sit kesästä asti kipeä,välillä enemmän valillä vähemmän...ja yks ilta sit ku taas valitin miehelleni ett varvas on tosi kipeä,niin se alkoi liikutteleen ja "naksautteleen"varvasta ja totes ettei varvas ole paikoillaan nivelestä.Voi juma että tekikin kipeää ku se väänsi ja sit naksautti varpaan oikeelle paikalle...MUTTA kas kas.....kipu loppui siihen ku varvas meni paikoilleen.....turvotuskin on alkanu laskeen,ja enää ei todellakaan ole mitään kipua.
että kiitos vain pirkanmaan sairaanhoito.....te kyllä huolehditte apua tarvitsevista!!!!Tekis mieli käydä vetäseen lättyyn sitä sairaanhoitajaa joka oli puhelimessa...."teippaa vaan varvas viereiseen kii..."VOI JUMALAUTA SANON MÄÄÄ...
lekuri sanoo vaan että laitetaan tuki ja sitaisee sen liimasiteellä kiinni parin muun varpaan kanssa. ja kipulääkettä. Riippuen tietysti murtumakohdasta... jos se on just nivelen kohdasta mennyt, niin sit mee lekurille, saattaa tarvita leikkauksen. Pienet murtumat luutuu itekseen.