Aloittaisitko tupakoinnin uudelleen jos se olisi halvempaa?
Minä asun yksin ja voisin alkaa polttamaan. Elämässä ei muuta oikein ole ja muistan tupakan tuoneen hyvää oloa. Säästöni menee todennäköisesti sisarteni lapsille joten miksi en käyttäisi niitä itse tupakkaan.
Kommentit (24)
En ole koskaan lopettanutkaan, minulla on vain välillä vähän pidempiä taukoja (esim. talvella en polta, koska se ei ole miellyttävää kylmässä).
Hinta ei vaikuta, ostan muutenkin muualta.
Vierailija kirjoitti:
Joo. Lopetin vuonna 2010
Ja jos olisi helpompaa ostaa tupakkaa, niin varmaan olisi silloin tällöin tullut kokeiltua. Mutta addiktille voi käydä hassusti jos kovin usein kokeilee. Joten minä olen hyötynyt asiasta.
En aloittaisi vaikka maksettaisi. Niin tai jos tarpeeksi saisin rahaa mutta eipä kukaan maksa joten en.
Tupakointi on erinomainen harrastus. Jos jostain diggaa, niin ei kannata miettiä rahapuolta. Antaa palaa vaan.
Poltin nuorena 80-luvulla, oli tosi coolia silloin. Lopetin sen myös jo silloin. Vieläkin haisee ihan älyttömän hyvältä kun joku polttaa ulkona pakkasessa tupakkaa :D ja itse polttaisin vieläkin (salassa silti, koska näyttää vähemmän mairittelevalta olla fiini nainen tupakka huulessa) jollei olisi vaarallista ja ihminen haisisi ihan älyttömän pahalta, rahalla ei väliä olisi tässä asiassa.
Lopetin vuoden 2008 alussa poltettuani neljännesvuosisadan, ja kadun koskaan aloittaneenikaan. Halpa hinta ei ole syy aloittaa uudestaan elimistön myrkyttämistä.
En todellakaan alkaisi uudelleen polttaa, vaikka saisin tupakat ilmaiseksi. Olen ollut nyt 15 vuotta ja 4 kk polttamatta. Aikaisemminkin pidin pari kertaa muutaman vuoden taukoa, mutta lankesin sitten taas polttamaan. On muuten kumma, kun lopetin, niin ei tullut viime kerralla lainkaan vieroitusoireita. Aikaisemmilla kerroilla tuli ja näin jopa unia, että poltan. Ja kuitenkin olin aika kova tupakkaämmä, sillä toppa ei aina riittänyt päiväksi. Kun aistit alkoivat taas toimia kunnolla, ihmettelin monesti esim. kassajonossa, olenko minäkin haissut noin pahalle kuin edelläni seisova mies tai nainen.
En ole lopettanut ja tuskinpa hinnan takia koskaan lopetankaan. Sillä rahahan on käyttöä varten.
Jos on joskus tupakoinut pidempään ja sen jälkeen lopettanut, on ehdottoman tärkeää jatkaa savuttomana loppuelämän. Syöpäriski moninkertaistuu mikäli tupakoinnin aloittaa pidemmän tauon jälkeen uudelleen
En ole koskaan edes kokeillut tupakkaa, enkä kyllä pysty keksimään mitään syytä aloittaa nyt keski-iässä.
Jos minulla olisi ylimääräistä rahaa jonka haluaisin laittaa omaan hyvään mieleen ja hyvinvointiin, voisin ostaa esimerkiksi hyvää kaakaota, marjoja, merinovillaisen joogabolsterin, ihania hiustuotteita, treenivaatteita ja kirjoja (vaikka maksankin bookbeatista). Voisin käydä useammin kirjakaupoissa ja kahviloissa.
En aloittaisi. 25 vuotta poltin. Kolme ja puol vuotta nyt ilman ja ei oikeastaan tee edes mielikään. Kunto on parantunut ja henki kulkee paremmin. Ei palella talvisin yhtään niin paljon kuin vielä tupakoidessa. Haju- ja makuaisti on parantuneet. Olo on vain niin paljon parempi että en aloittaisi elimistöni turmelua enää vaikka rööki olisi ilmaista.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Joo. Lopetin vuonna 2010
Ja jos olisi helpompaa ostaa tupakkaa, niin varmaan olisi silloin tällöin tullut kokeiltua. Mutta addiktille voi käydä hassusti jos kovin usein kokeilee. Joten minä olen hyötynyt asiasta.
Olen usein lopettanut, mutta useammin aloittanut, joo pitkän tauon jälkeen se tupakka on ihan hirveää mutta kyllä sen siitä aina uudestaan käyntiin on saanut. Kyllä poltan edelleen.
Vierailija kirjoitti:
Poltin nuorena 80-luvulla, oli tosi coolia silloin. Lopetin sen myös jo silloin. Vieläkin haisee ihan älyttömän hyvältä kun joku polttaa ulkona pakkasessa tupakkaa :D ja itse polttaisin vieläkin (salassa silti, koska näyttää vähemmän mairittelevalta olla fiini nainen tupakka huulessa) jollei olisi vaarallista ja ihminen haisisi ihan älyttömän pahalta, rahalla ei väliä olisi tässä asiassa.
Minua tuli vastaan joku vanhempi mies, katsoi koiraani ja sanoi että ei kai se häntä syö. Sanoin että ei syö kun ei välitä. Mies siihen sitten "onpa kiva kun koiralla on mukana tuollainen hieno rouva", joo oli ulkoilu vaatteet päällä, huppu päässä ja tupakka suussa, katsoin vain sitä miestä hämmentyneenä ja mietin mistä se tänne yhtäkkiä hienon rouvan löysi
Kyllä se kieltämättä houkuttelisi, mutta ei tässä elämäntilanteessa eikä näillä hinnoilla ole missään määrin järkevää. Omat rahkeet tunne-elämän säätelyssä on sen verran kehnot, että hermosauhut tai paussisauhut tekisivät eetvarttia.
Tuskin. Innostuin juoksemisesta ja saan siitä nykyisin enemmän mielihyvää sekä sisältöä elämääni myös sosiaalisten suhteiden kautta aktivoituen myös puulaakikorikseen niin enpä vaihtaisi, vaikka saattaa nykyiset harrastukset tulla vuositasolla kalliimmaksi, kun pitää käydä vähän ulkomailla saakka harrastamassa (pari maratonia).
Vierailija kirjoitti:
Mikset keräisi sen sijaan metsästä sieniä?
Minä keräsin tuokkosellisen sieniä heinäpellolta. Keitin teen ja lähdin matkalle. Se kannatti.
Mikset keräisi sen sijaan metsästä sieniä?