Helena Karihtalan (Tila) sisustustyyli on kammottava!
Ihan kuin leikkaussali. Kaikki hänen tekeleensä ovat samanlaisia. Mutta hän ei olekaan arkkitehti tai edes sisustussuunnittelija, vaan itseoppinut " sisustaja" . Tomi Kouvolan homahtavat nahkaviritelmätkin ovat parempia.
Kommentit (21)
Tomi Kouvolan homahtavat nahkaviritelmätkin
Usch, mikä tekotaitava pierunpidättäjä.
Mutta kyllä se eilinen valkoinen keittiö muutoksineen oli mycket bättre kuin se vanha keltainen koppi.
Vierailija:
Mutta hän ei olekaan arkkitehti tai edes sisustussuunnittelija, vaan itseoppinut " sisustaja" .Helena Karihtala on opiskellut sisustussuunnittelijaksi Saksassa, kun hän asui siellä miehensä työn takia.
Miten sallanen astianpesukone toimii, missä ei ole käynnistys tai säätönappuloita edessä! Missä ne on?
hauska teksti. liittyykö sun ammatti jotenkin äidinkieleen tai jotain... ?
( en siis vittuile)
Ihan mielenkiinnosta tyhmä kysyy!
Miten sallanen astianpesukone toimii, missä ei ole käynnistys tai säätönappuloita edessä! Missä ne on?
Vierailija:
Mutta hän ei olekaan arkkitehti tai edes sisustussuunnittelija, vaan itseoppinut " sisustaja" .
Helena Karihtala ON koulutuksen saanut sisustussuunnittelija...
navikat on siinä kannessa, heti sisäpuolella :-) En osaa paremmin selittää, käy kurkkaan jostain kuvaa! Ihan helppo käyttää, ja jopa parempikin.
Se ei kuumene samalla tavalla kuin perinteinen hella. Tosin eipä niitä nyt ykkös-vaihtoehtona kannata rinnatusten laittaa mutta on siis ihan ok, jos tarve niin vaatii.
Vierailija:
Vierailija:
Mutta hän ei olekaan arkkitehti tai edes sisustussuunnittelija, vaan itseoppinut " sisustaja" .Helena Karihtala on opiskellut sisustussuunnittelijaksi Saksassa, kun hän asui siellä miehensä työn takia.
Minusta keittiö oli hieno, sellainen jonka itsekkin haluaisin...
titteliä saa käyttää vaikka ei päivääkään olisi alaa opiskellut...
Oma koulutukseni " sisustussunnittelijaksi" kesti 3v.
Ja mielestäni vieläpä Suomessa hankittu. Sen kyllä tiedän, että Saksassa sisustussuunnittelijaksi voi opiskella jopa kirjekurssilla, koska näin teki mieheni kollegan vaimo asuessamme Saksassa. Helenalla voi olla joitain vivahteita sisustamiseen Saksan ajoilta, koska siellä meilläkin oli sisäänrakennetut keittiönkoneet jo 10 vuotta sitten. Enpä juurikaan ole Saksassa edes nähnyt astianpesukoneita, joissa olisi säätimet näkyvissä.
Aivan sama, vaikka olisikin käynyt sisustussunnittelijan kouluja jos ainoat saavutukset ovat esim. Kodin Anttilan myymäläsisustukset.
Helena nyt on tehnyt vaikka mitä. Mm. messutalon sisustuksen Tila-ohjelmien lisäksi.
ja eilinen keittiö oli tosi kiva. Koko asunto avartui ja ilme yhtenäistyi.
Samanlaisia, samanvärisiä. Joskus joku irroittelee laittamalla sohvalle keltaisen tyynyn... Ihan kivan näköistä, mutta tosi persoonatonta ja tylsää.
ainakaan pese/kuivaa kaikkia astioita koneessa.