Miten pitää suhtautua jos joku ei tajua olevansa täysin keskinkertainen (taiteessa)?
Eli siis, omaksi ilokseen kukin saa tehdä ihan mitä vain ja saa myös esitellä toisille omia juttujaan vaikka olisi tosi kotikutoista. Siitä ei ole kyse.
Mutta entä jos joku oikeasti luulee olevansa lahjakas taidemaalari, sisustaja, kirjoittaja tms vaikka tuotokset ovat korkeintaan keskinkertaisia, tai jopa huonoja. Edelleen, jos tehdään vain omaksi iloksi, niin paras ratkaisu on varmasti kehua.
Mutta entä jos tavoitteita on oikeasti? Jos ihminen luulee olevansa lahjakas? Useimmiten ns hyvien perheiden tyttöjä, joita on kehuttu taiteellisiksi kun on kuljettu kuvataidekoulussa ja saatu jotain sudittua kankaalle, ja tätä illuusiota elätellään vielä aikuisena?
Taideasioissa nämö ovat yleensä nimenomaan naisia. Jokainen mieshän lähtökohtaisesti ajattelee olevansa poikkeuksellisen älykäs, mutta ei nyt mennä siihen.
Kommentit (56)
Kannattaa kiertää kaukaa. Eihän nämä koskaan mitään oikeasti kiinnostavia tyyppejä ole, eikä ne myöskään ymmärrä alaa, jolle pyrkivät. Narsistisia prinsessoja, jotka pääsee pinnalle lopulta vain ja ainoastaan suhteilla tai olemalla sukua jollekin menneelle hasbeenille.
Vierailija kirjoitti:
Kannattaa kiertää kaukaa. Eihän nämä koskaan mitään oikeasti kiinnostavia tyyppejä ole, eikä ne myöskään ymmärrä alaa, jolle pyrkivät. Narsistisia prinsessoja, jotka pääsee pinnalle lopulta vain ja ainoastaan suhteilla tai olemalla sukua jollekin menneelle hasbeenille.
Harva aloittaa huipulta, vielä harvempi taiteen huipulta.
Sinkkumies
Helppoa. Oletko asemassa, jossa arvioillasi heidän kyvyistään on merkitystä? Jos olet, toimit asemasi ja ammattitaitosi mukaan. Jos et, arvioillasi ei ole merkitystä.
"Jokainen mieshän lähtökohtaisesti ajattelee olevansa poikkeuksellisen älykäs, mutta ei nyt mennä siihen."
Ai tämä olikin 0/5 trolli. Ei jatkoon.
Suhtaudu ihan miten huvittaa. Sua ei tarvita selittämään mikä on hienoa taidetta ja mikä ei, siihen on olemassa ihan asiantuntijoita kertomassa meille, että Juhani Palmun navetta töherrykset on taidetta ja hienoja, vaikkakin jokainen vanhempi törmää täysin samoihin töherryksiin kun lapsi on eskarissa.
Miksi sun pitäisi heitä palautella maan pinnalle?
Jos törmäät palstatrolli Seraan niin hänelle pitää muistuttaa että hän ei osaa soittaa rumpuja. Hänellä on noin 10 eri trollikommenttia joita toistelee jo ketjussaan yli 110 sivun verran.
Sinkkumies puhuu asiaa.
Taide on sitäpaitsi aika henkilökohtainen kokemus, jollekin vitriiniin tyrkätty letkunpätkä on tuhansien eurojen arvoinen teos (näitä on museoissa :D). Joten saa kai sitä uskoa ja yrittää.
Leipätyöksi kannattanee tehdä jotain oikeita töitä.
Mikä on sinun kompetenssisi arvioida henkilön taiteellisia lahjoja.
Lahjakkuuskin on vähän niin ja näin. En nyt muista kuka taidemaalari joskus 1800-luvulla maalasi heti kahdeksan tuntia heti herättyään todistaakseen isälleen, että on tosissaan, samanlailla the beatles harjoitteli aivan mielettömästi alkuaikoina.
Vierailija kirjoitti:
Suhtaudu ihan miten huvittaa. Sua ei tarvita selittämään mikä on hienoa taidetta ja mikä ei, siihen on olemassa ihan asiantuntijoita kertomassa meille, että Juhani Palmun navetta töherrykset on taidetta ja hienoja, vaikkakin jokainen vanhempi törmää täysin samoihin töherryksiin kun lapsi on eskarissa.
Oliko noin, vai oliko hän suosittu paremminkin tavallisen rahvaan keskuudessa?
Suhtaudu siten, että annat tekijän ihan rauhassa tehdä omia juttujaan. Eiköhän se ole niin että harvat yltävät johonkin extra upeaan teokseen taiteessa, musiikissa yms. Katsojan silmin tai kuultuna jokainen näkee ja aistii omasta näkökulmastaan asiat hyvinä, huonoina tai keskinkertaisia. Jos tekijä saa itselleen iloa ja onnistumisen tunteen miksi pitäisi latistaa. Voi olla että on hänen tasonsa huippua ja ei sitten muille niinkään.
Ei taidetta voi suoraan arvottaa tai laittaa paremmuusjärjestykseen, edes ammattitasolla. Jokaisella on omat tulkintansa, kaikki ovat taidetta. Jotkin tulkinnat vetoavat sitten muihin enemmän kuin toisiin.
Tässä nyt edellytyksenä, että on perustekniikka kunnossa, että voi keskittyä siihen luovaan puoleen.
Olet hiljaa kuten silloin, jos joku kertoo sinun olevan fiksu.
Ymmärrät, että hän erehtyy.
Kyllähän kuvataideakatemiaankin pääsee keskinkertaisilla taidoilla, jos ideologia on oikeanlainen.
Puhut ihan höpöjä. Erittäin hyvä asia jos ihmiset harrastaa taidetta ja tuo sitä myös esille. Ei myöskään Vincent van gogh myynyt eläessään yhtäkään teosta, arvo ymmärrettiin vasta myöhemmin. Miksi olet noin katkera?
Ja mikä pettymys, jos tämä keskinkertaisuus sattuisi vielä menestymään taideurallaan!
Ei kannata sanoa mitään. Voi kehittyä vuosien myötä paremmaksi. Kyllä Siperia opettaa, kun asiakkaat eivät osta.
Antaa jokaisen yrittää. Ei kai siinä mitään. parempi se on yrittää tehdä taidetta kuin ratketa vaikka juopotteleen ja tai sekoittaa päänsä päihteillä.
Sinkkumies