Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kokkikartanon 700g kiusaukset, monelleko riittää?

Vierailija
29.09.2024 |

S-ryhmän jutun mukaan tuo riittää nelihenkiselle perheelle tai "ratkaisee yksinasuvan monen päivän ruokahuollon". Itse syön tuosta kahdesti, olen ilmeisesti suursyömäri.

Kommentit (99)

Vierailija
61/99 |
29.09.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Eikö ne ole aika kalliita? Lähes 8 euroa? Pekonipastaa saa tehtyä itse murto-osalla tuosta hinnasta. Makaroni 0,40, 2 ruokakermaa 1,00,  pekoni 1,49, sipulia 0,5.

Pelkkä Pirkan pasta on jo 1,35€ siihen ei käytetä makaronia, ruokakerma harvimmat 70 senttiä eli 1,40e. Amerikan pekoni 2,65€ paketti. Sipuli 50snt.

Eli käytännössä lähemmäs 6e todelliset kustannukset.

Toisaalta tuossa saa sitten jo pekonipastaa yli tuplamäärän verrattuna siihen 650 gramman Kokkikartonan pekonipastapakettiin. 500 grammaa kuivapastaa keitettynä painaa jo kevyesti yli kilon! Ap muuten puhui kiusauksista.

Vierailija
62/99 |
29.09.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Yhdelle. Litran maito ja pari leipää kylykeen.

-raksamies, 33v

Näinhän se käytännössä on monelle työtä tekevälle. Sitten valitetaan palstalla kun "mies syö kaiken" ja joku hiiren annos ei riitä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
63/99 |
29.09.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Korkeintaan kahdelle, 350 grammaakaan ei ole mikään iso annos.

Se on oikean kokoinen annos. Siihen lisukkeeksi salaatti. Kyllä nälkä lähtee.

Ei todellakaan lähde. Ei syömisen jälkeen kuulu olla nälkä. Tietty jos syö tuon annoksen parin tunnin välein ainakin 3 krt päivässä niin pärjää.

Vierailija
64/99 |
29.09.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Eikö ne ole aika kalliita? Lähes 8 euroa? Pekonipastaa saa tehtyä itse murto-osalla tuosta hinnasta. Makaroni 0,40, 2 ruokakermaa 1,00,  pekoni 1,49, sipulia 0,5.

Pelkkä Pirkan pasta on jo 1,35€ siihen ei käytetä makaronia, ruokakerma harvimmat 70 senttiä eli 1,40e. Amerikan pekoni 2,65€ paketti. Sipuli 50snt.

Eli käytännössä lähemmäs 6e todelliset kustannukset.

Toisaalta tuossa saa sitten jo pekonipastaa yli tuplamäärän verrattuna siihen 650 gramman Kokkikartonan pekonipastapakettiin. 500 grammaa kuivapastaa keitettynä painaa jo kevyesti yli kilon! Ap muuten puhui kiusauksista.


Ja siinä kokkikartanon pekonipastassa on ehkä 1/3 osa tuosta peknonipaketista. Eli oikeastaan saat 3 kertasen annoksen tekemällä itse ja vähemmällä rahalla.

Vierailija
65/99 |
29.09.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Kaksi pientä annosta (350g) tai yksi iso annos (700g).

Nälkäisenä aikuiselle yksi annos. Kevyenä lounaana tai salaatin kera täyttävämpänä ateriana kaksi annosta.

 

350g ilman lisukkeita on pieni annos energiamäärältään ja täyttävyydeltään normaalisti liikkuvalle aikuiselle, joka ei napostele tarvitsemaansa energiaa sokerista.

Katselin vähän noita Kokkikartan kiusauksien energiamääriä. Ensimmäisenä niiden sivuilla oli jauhelihakiusaus. Siinä on 174 kcal/100 grammaa. Eli jos yksin vetää 700 gramman paketin niin saa 1218 kcal. Onhan tuo aikamoinen energiapaukku ja saa olla sitten mies olla kyllä kovan ruumillisen työntekijä tai urheilija, jos tuollaisia aterioita vetää.

Jos aamupala on pieni ja sen jälkeen syö vasta iltapäivällä tuon vihannesten kanssa niin ei s

 

Kerrostalon korkuinen JOS. Todellisuudesa se joka tinttaa yhdellä aterialla vaikka kiusausta 700g  naamaan syö isoja aterioita muutoinkin. Tietysti on se ryhmä joka kuluttaa mutta ei keskiverto palstamamma. 

Vierailija
66/99 |
29.09.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Se on niin suhteellinen asia mikä riittää. Jotkut syö yhden ison aterian ja toiset jatkuvasti jotakin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
67/99 |
29.09.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Kaksi pientä annosta (350g) tai yksi iso annos (700g).

Nälkäisenä aikuiselle yksi annos. Kevyenä lounaana tai salaatin kera täyttävämpänä ateriana kaksi annosta.

 

350g ilman lisukkeita on pieni annos energiamäärältään ja täyttävyydeltään normaalisti liikkuvalle aikuiselle, joka ei napostele tarvitsemaansa energiaa sokerista.

Katselin vähän noita Kokkikartan kiusauksien energiamääriä. Ensimmäisenä niiden sivuilla oli jauhelihakiusaus. Siinä on 174 kcal/100 grammaa. Eli jos yksin vetää 700 gramman paketin niin saa 1218 kcal. Onhan tuo aikamoinen energiapaukku ja saa olla sitten mies olla kyllä kovan ruumillisen työntekijä tai urheilija, jos tuollaisia aterioita vetää.

Jos aamupala on pieni ja sen jälkeen syö vasta iltapäivällä tuon vihannesten kanssa niin ei siitä tule kuin ehkä 1600 kaloria. Ihan hyvin kestää vielä syödä 500 kaloria iltapalaksi. Reilu 2000 kaloria on ihan normi energiamäärä päivässä 

Kai kuitenkin ymmärrät, ettei paketin annosmääriä voi ilmoitella sen perusteella, että ne lasketaan sen mukaan, että henkilö syö vain yhden ruuan päivässä tai kahdessa?

Vierailija
68/99 |
29.09.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pelkästään syömällä tuon 700g jauhelihakiusausta saa päivässä yli 6g suolaa. Hiilihydraatteja yli 77g ja rasvaa yli 50g. Ihanan terveellistä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
69/99 |
29.09.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ostin kaalilaatikkoa, kaali rutisi hampaissa. Ei ollut tarpeeksi kypsää. Muulloinkin huomannut saman joissain laatikoissa. Enpä osta enää

Vierailija
70/99 |
29.09.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaksi annosta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
X
71/99 |
29.09.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Janssoninkiusaus on hyvää punajuurta ja maustekurkkua kaveriksi ja juustoraastetta sekaan.

Vierailija
72/99 |
29.09.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Pelkästään syömällä tuon 700g jauhelihakiusausta saa päivässä yli 6g suolaa. Hiilihydraatteja yli 77g ja rasvaa yli 50g. Ihanan terveellistä.

Korjataan että kinkkukiusauksesta tuli katsottua kun sitä joskus ollaan ostettu ja riittää meillä kahdeksi päiväksi. Ei tulisi mieleenkään pelkästään tuota syödä vaan vaatii ison salaattiannoksen viereen. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
73/99 |
29.09.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Eikö ne ole aika kalliita? Lähes 8 euroa? Pekonipastaa saa tehtyä itse murto-osalla tuosta hinnasta. Makaroni 0,40, 2 ruokakermaa 1,00,  pekoni 1,49, sipulia 0,5.

Pelkkä Pirkan pasta on jo 1,35€ siihen ei käytetä makaronia, ruokakerma harvimmat 70 senttiä eli 1,40e. Amerikan pekoni 2,65€ paketti. Sipuli 50snt.

Eli käytännössä lähemmäs 6e todelliset kustannukset.

Toisaalta tuossa saa sitten jo pekonipastaa yli tuplamäärän verrattuna siihen 650 gramman Kokkikartonan pekonipastapakettiin. 500 grammaa kuivapastaa keitettynä painaa jo kevyesti yli kilon! Ap muuten puhui kiusauksista.

 

Ja siinä kokkikartanon pekonipastassa on ehkä 1/3 osa tuosta peknonipaketista. Eli oikeastaan saat 3 kertasen annoksen tekemällä itse

Antti Rinnekin tekee pekonipastaa. 

Vierailija
74/99 |
29.09.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kokkikartanon pekonipasta on kyllä suht tuhti eväs. 208 kaloria per 100g eli 624 paketti.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
75/99 |
29.09.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eikö ihmisil oo enää oikeesti aikaa laittaa ruokaa ku tollasii joutuu ostamaan. Helvetti mitä hintoja, en ostais  -30 leimallakaa.

Vierailija
76/99 |
29.09.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Ostin kaalilaatikkoa, kaali rutisi hampaissa. Ei ollut tarpeeksi kypsää. Muulloinkin huomannut saman joissain laatikoissa. Enpä osta enää

itse tehtynä erittäin hyvää ja tietää mitä syö ja puolukkaa kylykeen, ei hilloa, pakastepuolukkaa ja vähän sokeria ts mäskää 

Vierailija
77/99 |
29.09.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Käyttäjä7437 kirjoitti:

Janssoninkiusaus on hyvää punajuurta ja maustekurkkua kaveriksi ja juustoraastetta sekaan.

ostettuna vai itsetehtynä? Ehdottomasti itse tehdä. Helppoa.

Vierailija
78/99 |
29.09.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

En osta valmisruokaa, kallista ja täynnä suolaa.

Vierailija
79/99 |
29.09.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Eikö ne ole aika kalliita? Lähes 8 euroa? Pekonipastaa saa tehtyä itse murto-osalla tuosta hinnasta. Makaroni 0,40, 2 ruokakermaa 1,00,  pekoni 1,49, sipulia 0,5.

Pelkkä Pirkan pasta on jo 1,35€ siihen ei käytetä makaronia, ruokakerma harvimmat 70 senttiä eli 1,40e. Amerikan pekoni 2,65€ paketti. Sipuli 50snt.

Eli käytännössä lähemmäs 6e todelliset kustannukset.

Toisaalta tuossa saa sitten jo pekonipastaa yli tuplamäärän verrattuna siihen 650 gramman Kokkikartonan pekonipastapakettiin. 500 grammaa kuivapastaa keitettynä painaa jo kevyesti yli kilon! Ap muuten puhui kiusauksista.

 

Ja siinä kokkikartanon pekonipastassa on ehkä 1/3 osa tuosta peknonipaketista.

Antti Rinne tekee pekonipastaa. Tässä on kunnon ohje.

https://www.is.fi/ruokala/uutiset/art-2000000901795.html

Vierailija
80/99 |
29.09.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Korkeintaan kahdelle, 350 grammaakaan ei ole mikään iso annos.

Se on oikean kokoinen annos. Siihen lisukkeeksi salaatti. Kyllä nälkä lähtee.

 

Niin, ja jos paistaa kylkeen jonkun 300g pihvin ja syö ensin alkukeitot, ja päälle letut jälkkäriksi, niin kyllä!

Ihan hyvin riittää Kokkikartanon puolikas rasia. 

 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi yhdeksän viisi