Kauanko lapsettomuushoitoja on tehty?
Onko siitä mitään pidemmän ajan tutkimustuloksia, että onko hoidoista syntyneillä lapsilla enemmän jotain sairauksia perinnöllisiä tai muita?
Kommentit (3)
tutkimuksia on tehty, tuloksista en osaa sanoa
syntyi Britanniassa vuonna -78. Tutkittu on ja muistaakseni jotain reilu 1% (olikohan 1,3 %) enemmän esiintyy terveydellisiä ongelmia hoidoilla aikaansaaduilla lapsilla, mutta ei tiedetä mistä ero johtuu: itse hoidoista vai siitä että hoitoon hakeutuu keskimäärin vanhempia naisia kuin synnyttäjien keskiikä muuten on, eli saattaa olla tuokin tekijä vaikuttamassa siihen.
Vierailija:
Onko siitä mitään pidemmän ajan tutkimustuloksia, että onko hoidoista syntyneillä lapsilla enemmän jotain sairauksia perinnöllisiä tai muita?
Muistan jostain lukeneeni, että tilastollisesti IVF-lapsilla olisi enemmän ongelmia joissain asioissa (en muista missä) kuin ns. normaalisti hedelmöitetyillä. Tarkempaa tietoa saa varmaan niistä paikoista, missä niitä hoitoja tehdään.