Kaikki kallistuu ihan koko ajan!
Vuodessa noussut nyt EUROLLA Rainbow tuoksuton pyykinpesuneste, ja näkyi olevan muutkin Rainbowin pyykinpesuaineet. Kiva nousu.
Tykkään pensasmustikasta, ja tänään katsoin S-Marketissa pakettia, hinta ollut 4,5€ n. Nyt 300g maksoi 7,50€??? Nousee joo talvea vasten aina mutta ei S-kaupoissa ole tuollaista törkyhintaa ollut, kalliissa k-kaupoissa on kyllä. Jäi hyllyyn! Minkä tuotteen kallistumisen sinä huomasit viimeksi kaupassa? Koskahan meidän suomalaisten palkat nousisi samaa tahtia kuin ruoan hinta?? Ja kaikki muu.
Kommentit (56)
Vierailija kirjoitti:
Luuletteko että ne halvimmat tuotteet pysyy halpoina ikuisesti? Kun niiden ostaminen lisääntyy niin siinähän käy tietenkin niin että pian niiden hinnat on nostettu samalle tasolle kalliimpien merkkien kanssa.
Ei se noin toimi. Jotkut brändit on tarkoitettu olevan se halvempi vaihtoehto ja jos rainbow weetabix maksaa saman tai lähes saman veeran kun alkuperäinen weetabix niin ei sitä kukaan osta.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Prismassa nousi kahvin hinta ihan jumalattomasti. En juo kohta niin kallista kahvia ollenkaan.
Onneksi on olemassa salmiakilta tuoksuva edullinen x-tra suodatinkahvi.
Homeiselta hasselpähkinäsahajauholta haisi ja en kyennyt kyllä sitä juomaan. Olisin mieluummin lopettanut kahvinjuonnin mieluummin.
Suomessa on eeuun kallein ruoka ja huonot nettopalkat.
Vierailija kirjoitti:
Töihin meno niin ei parin euron hinnan nousu hetkauta.
Töissä käyty koko ajan ja kyllä heilauttaa. Ihan jokaista duunaria. Pää pois sieltä pyllystä.
Tämä on totta. Ennen oli työttömyyskorvauksillakin varaa käydä välillä vaikka leffassa tai syömässä ulkona. Nyt on kuukausia, että tekee tiukkaa saada rahat riittämään edes ruokaan.
Siis AIVAN KAIKKI on KALLISTUNUT .KÄYTTÖTAVAROISSAKIN HINTA SAATTAA OLLA TUPLAANTUNUT KESÄN JÄLKEEN .Suomalaiset hinnoitellaan maan alle tai taivaan tuuliin .
Kovasti ollaan huolissaan maapallon ylikulutuksesta ja vaaditaan toimia kulutuksen vähentämiseen. Sitten itketään kun ei ole varaa kuluttaa yhtä paljon kuin ennen.
Mä olen käyttänyt jauhemaista pesuainetta jo vuosia.
Liotan veteen ja kaadan satsin suoraan koneeseen. Iso paketti tais maksaa n 15 e ja kestää vuosia.
Mustikoita poimin vajaa 10 sangollista. Riittää hyvin koko talveksi.
Laske mihin on varaa
Totta. Kun otin toisen sähkösopimuksen, sama firma laskutti edellisen sopimuksen "loppulaskun", voitteko kuvitella. Eli ei ollut jatkumoa. Lisäksi myös sähkönsiirtoyhtiö laskutti loppulaskun ja siirtomaksu menee edelleen heille. Kaupassa sitten onkin vasta kallista, huhhuh. Onneksi parilla tuotteella hinta hivenen laski, kun tuli kaupan oma merkki, silti lähes kaikki on hinnakasta. Mutta valikoima on suppea. Valikoimaa olisi keskustassa tai markettialueella kauempana. Autottomuus, säätilat ja terveys vaikuttaa miten sinne pääsee. Usein kävellessä tulee pyörät kovaa vauhtia vastaan ja liikenne melkoinen, joskus ilmansaasteita. Tuli vaan mieleen seikkoja, en nyt yritä valittaa.
Vierailija kirjoitti:
Mene töihin vinkumaan 🤡🤡
Ihmisillä on oikeus keskustella täällä ilman että joku haukkuu aloittajan ja keskustelijat. Jatkuva haukkuminen on maalittamista.
Vierailija kirjoitti:
Katsoisin asiaa muutoksen kannalta.
Kun hinnat nousee ruuassa, on ylipainoisen aikuisen syytä käydä syömään vähemmän ja terveellisemmin.
Nyt siellä eletään raskaassa illuusiossa. Valitettavasti se menee niin, että juuri ne terveelliset raaka-aineet korkeine hintoineen karkaavat ostovoiman ulottumattomiin ja siirrytään halvempiin epäterveellisiin vaihtoehtoihin. Niin on lihotettu kansakuntia ennenkin, esimerkkinä vaikkapa Yhdysvaltojen köyhät ja Walmart-hinnat aikoinaan. Lopulta syödään ravintoarvoiltaan muovia lähinnä olevia yltiöprosessoituja tuotteita.
Just eilen katsoin Citarissa että käyttämäni shampoopullon hinta oli 12 €.
Ennen on ollut muistaakseni 7-9 €. Jäi hyllyyn, ei ole kuitenkaan mikään erikoinen kampaamotuote.
perunamuusi 2022 vuonna 1,19 ja nyt 3,89 .
Vierailija kirjoitti:
varaa käydä välillä vaikka leffassa
No, siinähän ei ole edes järkeä. Sillä yhden parituntisen leffalipun hinnalla saa pari kuukautta katsella oman kodin mukavuudessa rajattomasti leffoja suoratoistopalvelusta, joillakin tarjouskampanjoilla jopa 3 kk.
Vierailija kirjoitti:
Ostin elokuussa siivilän. Hinta oli ennen alvin nousua 10,99. Nyt sama siivilä oli 11,99. Jep. En ole hyvä matikassa, mutta sen verran minäkin osaa laskea ettei 24-->25,5% tee euroa 😆
Jaa, minä ostin siivilän eurolla kirpparilta.
Viera kirjoitti:
Vieläkö on köyhdyttämisen agendat foliohattujen hommeleita. Kokoomus käyttää nälkää apunaan. Tyhmät äänestivät pasxaa.
Vierailija kirjoitti:
Ostin ennen aika usein kiivejä, mutta enpä osta enää kun ne maksaa Lidlissäkin jo n. 7 €/rasia. Ennen rasia maksoi ehkä 3-4 €.
Sehän on vain hyvä, perulaista turhaketta lennätetään maailman ääriin
Vierailija kirjoitti:
Just eilen katsoin Citarissa että käyttämäni shampoopullon hinta oli 12 €.
Ennen on ollut muistaakseni 7-9 €. Jäi hyllyyn, ei ole kuitenkaan mikään erikoinen kampaamotuote.
Mäkin jätän useita tuotteitta hyllyyn , vaihdan jos löytyy halvempaan ( harvinaisempaa ) tai opettelen pärjäämään ilman .
Vierailia kirjoitti:
Suomessa on euun kallein ruoka ja huonot nettopalkat. Suomen palkkataso on maailman huipputasoa.
Mene töihin vinkumaan 🤡🤡