Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Mitä??!! Siis fazerin makusuklaalevyt jo 4,49e!!!

Vierailija
18.09.2024 |

Kävin k ruoka verkkokaupan sivulla kattomassa niin fazerin makusuklaalevyt jo 4,49e!! Ei oo kauaa kun hinta oli jotain 3,80e kun viimeksi katoin!

Ihan järjetön hinnan nousu näin lyhyessä ajassa! SAIRASTA TÄMÄ KAIKEN RUUAN JA MUUN HINTOJEN NOUSUT!!!!

Kommentit (95)

Vierailija
61/95 |
18.09.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Et sinä siihen kuole jos et suklaata saa halvalla.

Etkä sinä jos saan.

Vierailija
62/95 |
18.09.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Tämä on vaan tervettä kehitystä. sillon kun minä olin lapsi joululahjaksi saatiin 5 sisaren ja pikkuveljen kanssa yksi fazerin sininen suklaalevy, ja siittä äiti antoi jokaiselle aattona yhden palan ja joulupäivänä toisen palan ja laittoi sitten levyn kulmakkaapin päälle ja sanoi ettei mässätä kerralla jotta jää jotain seuraavaksikin jouluksi, notta nnin. Ja se, teki minusta miehen!

se tekee nykypäivän läsk|palleroillekin vaan hyvää jarrutella niitten herkkujen syöntiä.

terv: pussihousu

Pussihousu?  Taisi olla kuitenkin paskahousu.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
63/95 |
18.09.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei se mun mielestä sairasta ole. Kaikki tuotteet tulee kuiten joskus alennukseen,sillon ostetaan. Ostan 24 päkin limut aina alesta 9.99e. Kahvit aina alesta. En 20 vuoteen ole ostanut normaali hintaista kahvia. Matot ostan aina alesta. Liinavaatteet alesta. Verhot alesta. Tietyt jätskit aina alesta. Tietyt leikkeleet aina -30% lapulla. En vain suostu joitain asioita ostamaan normaali hinnoilla. Ja tästä on tullu mulle normaali tapa. Tietty lihakin aina -30% lapulla. Siitä on aikaa kun on osunut kohdille. Harva herkku se. Muistan kun lihatiski katkarapu salaatti oli n. 11-13 e kilo,siitä yli 15 vuotta. Ostettiin silloin monta kertaa viikossa. Nykyään se yli 20 e kilo, ellen muista väärin onko lähemmäs 30e kilo, kerran pari vuodessa sitten herkutellaan nykyään.

Vierailija
64/95 |
18.09.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Ostin just Tokmannilta 3 kpl 9 eurolla

Ennen sai 5 kpl 10 eurolla :(

6 kpl sitä ennen. 

 

 

Vierailija
65/95 |
18.09.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaikille karkeille voisi laittaa 500 % lisäveron pariksi vuodeksi.

Vierailija
66/95 |
18.09.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Kannattaa tilata suklaatkin NETISTÄ! 

Esim. Tallinkilla on myös verkkokauppa, tilasin viime vuonna joulukonvehdit tuolta. Oli hyviä(!) Kalev merkkisiä (virolaisia) ja kun tilasin laatikon (olikoham 10 rasiaa?) tuli ilman postimaksuja, maksoi n.4e/kpl, annoin lahjaksi ja söin itse loput pari rasiaa mitä jäi yli.

Varmasti on lukuisia muitakin, tilasin tuolta kun oli tuttu tuote.

Vähän opettelee viroa niin voi pudottaa Tallingin välistä ja siitä taas muutama euro edullisempi hinta kun tilaa suoraan Kaleviita.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
67/95 |
18.09.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

No tämä hintojen nousu korreloi joko palkkojen nousua tai yritysten konkkaan menoa. Ei ihmisillä ole enää kohta varaa mihinkään muuhun, kun peruselämiseen (no joillain pienellä ryhmällä voi olla). Jää leffat, teatterit, ravintolat, suklaat ym. ym. ei pakollinen. 

Onneksi kuntosaliyrittäjät ei ole lähtenyt tähän riistoon mukaan tai kohta ei pystyis enää edes harrastamaan. 



Tämähän se tosiaan elvyttää meidän talouden... eiku

Vierailija
68/95 |
18.09.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Koska Fazerin suklaa hinta räjähtänyt, niin olen alkanut löytämään ihan hyviä muita vaihtoehtoja. Juuri nyt oma suosikki on Ferrero Rocher Tablet suklaa (https://www.k-ruoka.fi/kauppa/tuote/ferrero-rocher-suklaalevy-90g-80005…), eli ferrero rocher konvehtia 90g kokoisessa suklaalevyssä. Löytyy maito, tumma ja valkosuklaa versiona. Maksaa noin 2,75 per kappale, ja on juuri tarpeeksi illan kahvi tai teekupposen kanssa. Ei tule ylensyöntyä, kun on juuri tarpeeksi tavaraa yhdessä levyssä.

Tämä Italialaiset tajuaa vielä suklaan laadun päälle. Toisinkuin Fazerin riisto Oy.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
69/95 |
18.09.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Hyvää se vaan tekee palstaläskeille kun ei ole varaa ostaa suklaata.

Hyvää tekee sekin palsta inkkeleille että ei ole varaa lennellä Thaimaahan ostelemaan pimppeliä eikä shiimalen suklaareikää. Vaselin on yhä kohtuuhintaista.

Vierailija
70/95 |
18.09.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tässä yksi ilta ajattelin ostaa levyn Fazerinaa. Se maksoi yli 3 €. Pari vuotta sitten sen hinta oli 1,60 €. Jätin kauppaan, samoin kuin muutkin Fazerin suklaat. Ei siksi, ettenkö olisi pystynyt maksamaan sitä reilua kolmea euroa, vaan periaatteesta. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
71/95 |
18.09.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oikein. Nyt läskeillä mammoilla ei ole varaa ostaa joka päivä levyjä. 

Vierailija
72/95 |
18.09.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ostin juuri Temusta kymmenen levyä kahdella eurolla. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
73/95 |
18.09.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

On se nyt vaikea mmärtää, ettei valtio voi ruveta maksamaan ihmisten suklaita, kun muutakin tärkeämpää maksettavaa on.

Jos suklaan raaka-aine  on niin vähissä, niin hintaa korotetaan tai suklaa joudutaan korvaamaan jollain halpistuotteella, niin on maksettava kalliisti tai oltava ilman.

Vielä on varmaan vanhoja varastoja joissain kaupoissa ja maissa.

Jos joku rutto tai ilmastoasia tuhoaisi vaikka koko maailman appelsiinisadon, niin ei niitä kukaan pystyisi taikomaan, vaikka kuinka haluaisi.

Vierailija
74/95 |
18.09.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Odottakaahan ensi vuotta, kun makeisvero pomppaa 14%:sta nykyiseen 25,5% veroon....

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
75/95 |
18.09.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kahvit ostetaan tarjouksesta. Sitten kun suklaalevy-tarjous niin ostamaan 100-levyä kerralla.

Vierailija
76/95 |
18.09.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suosittelen ostamaan suklaat Normalista. Milkan pieniä levyjä saa eurolla, Rittersportin suklaat on myös edullisia. Plus tietysti monia muita suklaalevyjä ja -pusseja, yleensä 2 euron tienoilla.

Vierailija
77/95 |
18.09.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei niitä ole tarkoitus ostaa viikottain. Maksaako 3 vai 4 euroa kun ostaa kerran parissa kuussa, mitä väliä.

Vierailija
78/95 |
18.09.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Suosittelen ostamaan suklaat Normalista. Milkan pieniä levyjä saa eurolla, Rittersportin suklaat on myös edullisia. Plus tietysti monia muita suklaalevyjä ja -pusseja, yleensä 2 euron tienoilla.

En pidä Ritter Sportista enkä Milkasta. En myöskään pidä Marabousta

Vierailija
79/95 |
19.09.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos syö vain silloin tällöin kohtuudella suklaata korotettu hinta Fazerin suklaalevystä on siedettävä. Jos mättää suklaata sisuksiinsa älyttömiä määriä on hyväkin jos korkea hinta vähentää suklaan syöntiä. Kaikella on puolensa siis myös hinnan korotuksilla.

Vierailija
80/95 |
19.09.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jotakinhan tälle kansan lisääntyvälle läskiperseisyydelle on keksittävä !!!