Olin sairaan lapseni kanssa kotona ma-ke tällä vkolla ja mies to-pe, miten
on, voinko olla uudelleen lastani hoitamassa tulevalla viikolla tai ensivkolla kun näyttää siltä ettei tauti tokene? ketään muita hoitajia meillä ei ole kuten ei yleensäkään eikä varaa maksulliseen hoitajaan.
Kommentit (21)
yhtäläinen oikeushan se on hälläkin sairasta alle 10v lastaan se 3vrk hoitaa jos niikseen on!?!
ap
Se 3 vuorokautta on per lapsi ja tarkoitettu siihen, että järjestää jatkohoidon, jos tauti pitkittyy.
Näin se vaan on, meni se jakeluun tai ei!
ei huomioida lainkaan ihmisiä joilla ei tosiaan ole turvaverkkoa ympärillä tai mahdollisuutta maksaa hoitajalle palkkaa.
Saatana!!!!
ap
Taitaa olla niin, että suomi on niitä harvoja maita missä saa minkäänlaista vapaata lapsen hoitamiseksi!
Miksi työnantajasi pitäisi siitä kärsiä kohtuuttomasti, että sinun lapsesi on sairas?
meillä onneks vanhemmat olleet työpaikoissa, joista ovat saaneet pidemminkin olla pois kun olin paljon lapsena sairaana ja mummikin oli hoitamassa. Ite teen freelancerhommia joten tota ongelmaa ei oo ollu.. mutta toivottavasti teillä nyt jo ollaan paranemaan päin! voimia!
tai vaikka itse friikkukin, kannattaa kerätä parin kolmen varahoitajan rinki. Meillä on sellainen, ovat hoitajia, jotka ovat käyneet auttamassa ihan esikoisen vauva-ajoista asti.
Itse olen freelanceri, eikä ainakaan minun asiakkaani voi odotella loputtomiin, vaikka lapseni kuinka sairastaisivat.
Tuosta ringistä pääsee aina joku hätiin.
8
sairasta lasta hoitamassa 3 päivää VUODESSA. Asun Belgiassa. Eli kun lapsi sairastaa olen ekan päivän palkattomalla (onneksi on sen verran joustava työnantaja, että suostuu tuohon, mikään pakko ei lain mukaan olisi) ja hommaan jonkun kummin-kaiman/naapurin tädin lasta hoitamaan. Ei oo kivaa, mutta muutakaan vaihtoehtoa ei ole, kun ei miehen palkalla pelkästään pärjätä.
On se nyt niinkin, että eihän työnantaja voi maksaa montaa viikkoa per vuosi tekemättömästä työstä. Monet kyllä myös tuudittautuu tuohon " ei ole turvaverkkoa" . Eli kun isovanhemmat ei voi tulla auttamaan, niin sit ei oo mitään. Harvallapa sitä mitään verkkoa valmiiks on, sen eteen on nähtävä tosi paljon vaivaa.
Mitä se niille työnantajille kuuluu, kuka hoitaa ja milloin. Minun työnantaja kyllä vaatii, että olen tilanteen niin vaatiessa ne kolme päivää peräkkäin, eikä esim. niin että minä 2pv mies 2pv ja minä taas 1pv. Vaikka joskus näin olisi järkevää kun normaalit vapaapäivät sattuu sinne väliin.
" Työntekijällä on oikeus tilapäiseen hoitovapaaseen, kun hänen alle 10-vuotias lapsensa sairastuu äkillisesti. Hoitovapaa voi kestää enintään neljä työpäivää. Se on tarkoitettu sairaan lapsen hoitamiseksi tai hoidon järjestämiseksi. Tilapäistä hoitovapaata voi käyttää vain toinen vanhemmista kerrallaan. Myös vanhemmalla, joka ei asu lapsen kanssa samassa taloudessa, on oikeus hoitovapaaseen. Työnantaja ei ole velvollinen maksamaan palkkaa tilapäisen hoitovapaan ajalta, ellei toisin ole sovittu."
ja sitten toinen samat 4pvä, jos sairaus jatkuu! Saako kelalta sitten rahaa näistä päivistä?? Kun kerran hoitovapaasta puhutaan?
Otat sairaslomaa itsellesi! köh köh ja silleen. Siis pakkohan se on kiertää jos ei muita hoitajia ole. Täällä ihan sama tilanne ap. n kanssa. Onneksi teen pelkkää yötä nykysin.
niin ei tarvitse huijata ja valehdella.
lasta on sen takia,että ehtivät järjestämään SEN LAPSEN HOIDON. Esim. palkkaamaan hoitajan kotiin.
on kyllä uskomatonta, ettei ole varaa palkata esim. MLL:n hoitajaa.
Niin ja huom se 4.s päivä on palkaton vapaa.
semmoisia " mummohoitajia" . Me ollaan aina saatu.
oikeus olla kotona 4 päivää, mutta työnantajan ei tarvitse maksaa palkkaa siltä ajalta ellei itse niin vapaaehtoisesti sovi. Yleensä kai maksavat palkan sen 3 päivää. Ja siitä pitäis olla iloinen eikä kuvitella, että se on ihan itsestäänselvä oikeus. Kaikilla ei ole sitäkään.
Ja ap:lle, jos lapsi sairastaa pitkään, niin ainahan voi olla kotona palkattomalla loppuajan. Sitä voi ainakin kysyä työnantajalta. Ellet itse saa sitä, niin uskoisin, että miehesi saa. Itse tehtiin vastaavissa tilanteissa näin, koska emme halunneet ottaa ketään vierasta hoitamaan sairasta lasta. Ja onhan lapsen saaminen kuntoon tärkeämpää kuin työssäkäynti. Näitä palkattomia kun ei joudu kovin monesti ottamaan. Meillä neljä lasta ja vissiin kerran kaksi ollaan vesirokon takia palkatonta otettu.
Tämä on kyllä eri asia kun kyse yli 10v lapsesta, mutta kerran olin poissa palkattomalla kun 12v tyttäreni sai yöllä astmakohtauksen, käytiin päivystyksessä apua saamassa ja vaikka saatiin sairaalasta sairaslomatodistus sillä maininnalla, että pitää olla kotona seuraava päivä ja tarvitsee vanhemman tilannetta seuraamaan, niin palkattomaksi meidän työnantaja sen laittoi. Mutta näin se on kun on yli 10v, vaikka silloin se kyllä tuntui aika " pilkun nus....
Se on kome päivää per sairaus. Oikeastaan miehesi oli jo luvatta poissa.
Sun pitää vaan soittaa töihin ja luottaa pomon hyväntahtoisuuteen, että saat palkattomana olla pois tai sitten vaan palkata se hoitaja.