Sähköauto-guru Jesse Haapala TikTokissa näytti Frankfurtin automekaanikkomessuilta kuinka ufoa tekniikkaa kiinalaisilla on nykyisin
Jesse Haapala on varmaan yksi Suomen kovimpia sähköautomekaanikkoja ja tuntee tekniikan kuin omat taskunsa.
Hän näytti Frankfurtin messuilta millaista uusin kiinalainen tekniikka on ja oikeasti se on pelottavan hyvää.
Hän sanoi siinä että saksalaisen autoteollisuuden olisi syytä olla erittäin huolissaan.
Kyseessä valtavat tekniset autoalan messut jossa paljon muutakin kuin kiinalaista tekniikkaa.
Siellä oli myös joitakin todellah hienoja kiinalaisia sähköautoja näytillä.
Esim. Zeekr 001 jossa 1200 hevosvoimaa.
Eurooppaan ei tuota Zeekrin erikoisversiota ilmeisesti olla tuomassa vaikka muutoin samaa automallia aiotaan kyllä tuoda Eurooppaan.
Jesse Haapala vain katsoi niitä kiinalaisia sähkämoottoreita ja voimalinjoja aika ihmeissään ettei miksei lännessä ole mitään tällaista..
Oliko tämä nyt se maksettu mainos?
Kaikkihan tietää että kiinanpommit on paitsi laadultaan kuraa myös vaarallinen tulipaloriski. Jännityksellä odotamme montako ruumista tarvitaan ennen kuin maahantuonti kielletään 🤔