Mä kerron mistä ihmisten jumalusko tulee, niin ei tarvi siitäkään kinastella
Se on ihan luonnollista että ihminen etsii omaa perimää ja tarkoitusta ja vastauksia siihen miksi me ollaan täällä.
Jos ihminen elää koko elämänsä tällä planeetalla niin, että ei ole kertaakaan miettinyt näitä asioita, niin mä en edes tiedä mitä sanoa :D
Tottakai usko luojaan tulee ensimmäisenä mieleen. Jos sä katsot sun tietokonetta tai sun asunnossa olevia tavaroita, tai ihan mitä vaan sun ympärillä, kaikki on lähteny ajatuksen tasosta, sen jälkeen manifestoitunut fyysiseksi todellisuudeksi. Niillä tavaroilla ja asioilla on siis luoja, ihminen.
Tietosuus toimii samalla tavalla, sen manifestoinut itsensä fyysiseksi, eli ihmisiksi ja luontokappaleiksi
Tietosuus on = Jumala, sun sisällä oleva tietosuus
Se on yksi iso kenttä, mikä on manifestoitunut fyysiseen kroppaan, eli periaatteessa se on se luoja.
Kommentit (3)
Jaa-a. Maailmassa arvioidaan olevan noin 10 000 uskontoa,. Uskontojen suuri määrä ja erilaiset jumalakäsitykset tekevät uskontojen jumalien lukumäärän laskemisen käytännössä mahdottomaksi, tai ainakin lopputuloksen kyseenalaiseksi.
Niin että jokaiselle jotakin, onhan se ihan tasapuolista! Ja kun pelkästään Intiassa on 330 miljoonaa jumalaa niin kyllä jokainen varmasti mieleisensä löytää os haluaa.
Tällä hetkellä meillä on tässä maailmassa vain yksi jumala, ja se on Raha.
Uskonnot ovat syntyneet kuolemasta. Syntyminen oli luonnollista ja ihmisen toimintaa, kuolema täytyi selittää.