Äidit hoi! Mihin vuorokauden aikaan ehditte leipomaan pullaa?
Meillä on 2 alle 3-vuotiasta lasta ja olen hoitovapaalla, mutta tuntuu ettei koskaan olisi aikaa leipoa pullaa vaikka haluaisin.
Miten siis käytännössä sen hoidatte? Arkisin vai viikonloppusin ja aloitatteko heti aamusta vai kuinka?
Käytännön aikataulutusta kaipaisin...
-I wonna be a pullantuoksuinen äitimuori ;-)-
Kommentit (7)
Eli siis jos aamupurojen jälkeen veivaisin taikinan ja päikkäriaikaan pyörittelisin pullat, niin päivällisen jälkeen saisi syödä... Kuinka kauan pullataikinalla on lupaa kohota...?
ap
niin kyllähän sitä jo klo 8.00-9.00 ehtii jo pullataikinaa pistää muhimaan ja kohottamaan
Salaisuus on se, että itse menee aina iltaisin aikaisin nukkumaan (samaan aikaan kuin lapset suunnilleen) ja herää pirteänä lasten kanssa!
Aamutoimet sitten ripeästi (aamupesut, vaipan vaihdot, ja vaatteiden vaihdot, aamiaiset ja hampaiden pesut, hiusten harjaus, ja D-tipat), sitten pullataikina kohoamaan, pyykinpesukone pyörimään, makuuhuoneiden tuuletus, ja petien teko, ulos lasten kanssa (tai kauppaan lasten kanssa) ja sitten kun tullaan ulkoolta, leivotaan pullat uuniin, syödään päiväruoka (klo 11-12), ja pullat on jälkiruoaksi valmiit. Ei muuta kuin vaipan vaihto, ja päiväunet koko konkaronkalle. Ja sitten iltapäivällä pikkusen siivotaan ja laitetaan pyykkejä kuivaamaan. Sitten mennään tunniksi, pariksi ulos, tehdään ruoka (aina kahdeksi päiväksi kerrallaan) ja syödään koko perhe klo 17.00 kun isä on kotona.
No voikun mä saisinkin arkena nukkua joskus pitempään!
Ei ole aina kiva herätä niin aikaisin, ja vaatii itsekuria mennä aikaisin nukkumaan, koska aamutuimanenherätys on kuitenkin tiedossa (paitsi pe-iltaisin valvon, koska miehen vuoro on herätä la-aamuisin, minä sitten herään puolestani su-aamuisin ja arkisin koska olen vielä kotona hoitamassa lapsia).
Mutta lohdutuksena on sitten se, että saa päivän aikana paljon aikaan.
Siksi kunnostaudun joinakin päivinä ja toisina taas otan RENNOSTI syötän valmisruokaa ym.
Nykyään leivotaan lapsien kanssa yhdessä (nuorin 2,5vuotta). Pienistäkin on mukava leipoa..