Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Aiotko vielä ostaa kaupasta suklaata, kun Fazerit levyt yli 4e?

Vierailija
04.09.2024 |

Itse en aio.

Kommentit (131)

Vierailija
21/131 |
04.09.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

No en tietenkään osta. Homppeli suklaata .

Ostan Maraboyta,  kuusi kympillä 

 

 

        Maraboy on sokeri- rasvasotkua nykyään

 

 

Vierailija
22/131 |
04.09.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ostan tietysti. Joka viikko kaupassa käydessäni tuon avokille suklaalevyn koska hän pitää suklaasta. Ei naisen hymylle voi määritellä hintaa. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
23/131 |
04.09.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Just eilen ostin cittarista fazerin appelsiinikrokantti suklaalevyjä 0,99€ levy. Että mitähän te taas hupatatte?

Vierailija
24/131 |
04.09.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

En osta suklaata usein kun niin paljon kaloreita. Jouluna vois ostaa eikä silloin hinta oo este.

Vierailija
25/131 |
04.09.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

En oo ostanu tähänkään asti. Rikkaiden herkku jota ei elääkseen tartte.

Vierailija
26/131 |
04.09.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

No ei meillä niin paljon suklaata mene että levyn hinta olis kynnyskysymys :D ja oli hinta korkea tai matala, niin eiköhän suurin osa suklaasta osteta jostain kaupasta.

Mitä suurempi osa maailmaa kärsii kuivuuksista ja tulvista, sitä korkeammaksi nousee suklaan, kahvin yms hinta ja hinnan heilahtelut. Ei tässä olla nähty vielä mitään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
27/131 |
04.09.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eilen ostin kympillä neljä, ja ne kestää varmaan useamman kuukauden. En ymmärrä miksi pitää kaivaa se joku kallein pikkukaupan hinta ja sitten äimistellä miten kallista on.

Vierailija
28/131 |
04.09.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä olen suklaahullu, mutta nykyinen fazer ei ole edes mitenkään erityisen hyvää. Maku on jotenkin tunkkainen, kuten moni sitä kuvailee. No ei suklaa ole ikinä RAIKKAAN makuista eikä sen kuulukaan olla, mutta hyvä suklaa maistuu laadukkaalta. Ei sitä edes voi selittää. No esimerkiksi Lidlin simpukkasuklaa on laadukasta, ja sen maistaa. Rasia maksaa 4,50 € eli hel.ve.tin kallista on, mutta joka euron arvoinen, toisin kuin fazer.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
29/131 |
04.09.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

En syö Fazerin suklaata, mutta kun haluan ostaa jotain mitä syön, ostan sitä. Hinnasta riippumatta.

Vierailija
30/131 |
04.09.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ostan levyn ehkä kerran vuodessa, niin aika se ja sama. Kyllä aika paljon pitää suklaata mennä jos sillä on merkitystä maksaako levy 4€ vai 8€.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
31/131 |
04.09.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei haittaa suklaan hinta, koska syön levyn kerran kolmessa kuukaudessa korkeintaan.

En ymmärrä, miten kukaan pystyy ahtamaan suklaata tai muutakaan epäterveellistä itseensä viikottain tai jopa päivittäin. Hinnan korotus ja verotus on aiheellista, makeisten ei pidä olla halpoja, kun aina on ihmisiä, joilla ei ole itsehillintää.

Vierailija
32/131 |
04.09.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Fazerissa olen huomannut myös sen, että se on nykyään kovaa. Ei sula suussa normaalisti. Ei se PAHAA suklaata ole, muttei enää lähelläkään entistä. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
33/131 |
04.09.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suklaata ostan kyllä mutta en woke-fatseria !

Vierailija
34/131 |
04.09.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Eilen ostin kympillä neljä, ja ne kestää varmaan useamman kuukauden. En ymmärrä miksi pitää kaivaa se joku kallein pikkukaupan hinta ja sitten äimistellä miten kallista on.

Siis neljä levyä?! Hirveä määrä suklaata. Eipä tarvitse arvailla kamppailetko ylipainon kanssa. Huh huh.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
35/131 |
04.09.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

En. Suklaa on epäterveellistä. Poikkeusherkkuna sitä toki voi muutaman palan syödä vuodessa, ja silloin se saa puolestani maksaa vaikka sata euroa kilo.

Vierailija
36/131 |
04.09.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ostan joskus Lidlistä tummaa suklaata, nuo sokeri-palmuöljylevyt jätän rauhaan kokonaan, varsinkin 4 euron hinnoilla. 

Vierailija
37/131 |
04.09.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

En osta kovin usein. Onneksi nykyään tekee herkkuja mieli yhä vähemmän. 

Vierailija
38/131 |
04.09.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

En minä muutoikaan osta Fazerin suklaalevyjä.

Kun ostan suklaata ostan jonkun patukan ja sekin on milloin mitäkin sattuu tekemään mieli.Patukoitakin ostan vain pari kertaa kuussa että ei ne hinnan korotukset vaikuta minuun millään tavoin. Ne saa  maksa sitä mitä maksaa silloin kun satun ostamaan.

Vierailija
39/131 |
04.09.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Eilen ostin kympillä neljä, ja ne kestää varmaan useamman kuukauden. En ymmärrä miksi pitää kaivaa se joku kallein pikkukaupan hinta ja sitten äimistellä miten kallista on.

Siis neljä levyä?! Hirveä määrä suklaata. Eipä tarvitse arvailla kamppailetko ylipainon kanssa. Huh huh.

 

Nopealla laskutoimituksella katsoin, että niissä on noin 3900 kaloria yhteensä.

120 päivälle jaettuna siitä tulee noin 33 kaloria per päivä. Lapsi syö noista ehkä kolmasosan, joten todellinen määrä on pienempi.

Kiitos huolenpidostasi :)

Vierailija
40/131 |
04.09.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Hamsterista saa Fazerit huomattavasti halvemmalla.

Moro Parkanolainen :D