Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Lääkäri suositteli vesirokkorokotetta lehdessä. perusteena oli, että joka vuosi 1 suomalainen kuolee vesirokkoon.

Vierailija
09.02.2007 |

Minusta tuo riski on äärettömän pieni. Varmaan löytyy muita tauteja, joihin kuolee herkemmin?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
09.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

sairaalapäiviä ja vanhemmilla väh. 2viikon loma töistä?

Vierailija
2/3 |
09.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

lainauksia Tohtori. fi -sivuilta

" Vesirokkorokotuksen suoja luultua heikompi?



27.12.2002





Vesirokkorokotuksen teho saattaa olla odotettua huonompi, osoittaa amerikkalaisen päiväkodin vesirokkoepidemiasta tehty tutkimus. Tutkimuksessa rokote antoi vain 44-prosenttisen suojan sairastumista vastaan. Keskivaikealta tai vaikealta taudilta rokote suojasi 86-prosenttisesti, mutta tämäkin luku on huomattavasti matalampi kuin aiemmissa vesirokkorokotteen tehoa selvittäneissä tutkimuksissa saadut luvut... "









" Vesirokko voi puhjeta uudelleen terveellekin



10.07.2002





Aiemmin sairastettu vesirokko antaa aiemmin oletettua heikomman vastustuskyvyn, selviää tuoreessa yhdysvaltalaistutkimuksessa. Aiemmin on oletettu, että vain immuunipuutteiset tai jonkin sairauden vuoksi immuunivajeesta kärsivät henkilöt voivat sairastua uudelleen. Tuoreessa tutkimuksessa käy ensi kertaa ilmi, että myös vastustuskyvyltään terveet ihmiset voivat saada vesirokon toistamiseen. Los Angelesin alueella tehdyssä väestöpohjaisessa tutkimuksessa rekisteriin merkityistä vesirokkotapauksista vuonna 1995 aiemmin taudin oli sairastanut 4,5 prosenttia sairastuneista ja vuonna 1999 vastaava luku oli 13,3 prosenttia.



Rokon uudelleen puhkeamisen todennäköisyys kasvoi, jos ensimmäinen rokko oli sairastettu alle 12 kuukauden iässä tai rokon oireet olivat olleet erittäin lieviä..."

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
09.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos haluat aikuisena lähteä baariin olettaen, että illanviettosi lisää kuoleman riskiä, päätös on sinun.

Ja niin myös kun mietit, otatko riskin, että lapsesi kuolee vesirokon jälkitautiin. Paitsi, että jälkimmäisessä tapauksessa kuolee lapsesi.

Rokotuksella voisit riskien lisäksi myös säästää lastasi erittäin ikävältä taudilta.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kolme viisi