Söisitkö hevosen sisäfileepihvin?
Kommentit (11)
Etupäässä makkaroissa lisäaineena hevonen, jatkeaineena, einiinkään lisäaineena. Äh... tajuat mitä tarkoitan.
Kerrotko kokki miltä maistuu? Mitä lihaa lähinnä on mielestäsi?
Vuosia sitten olen kylmäsavuhevosta syönyt. Muistan, että oli ihan älyttömän hyvää!
t. hevoshullu jo yli 25-vuotta...
En syö mitään muuta ku sikaa, nautaa, broileria ja joitain kaloja. En muuta :)
Olen itse ratsastuksen harrastaja ja olen ollut töissä myös navetassa. Missä se ero on? Miksi lehmää voi syödä ja hevosta ei?
Hevosenliha ei kyllä ole mun ykkössuosikki, mutta yritän syödä mahdollisimman monipuolisesti lihaa, joten hevostakin joskus.
Olen ollut 21 vuotta kasvissyöjänä. Eikä kiinosta syödä eläviä tai kuolleita eläimiä.
Kylmäsavustettuheppa onkin loistavan makuista, mutta nämähän on kaikki makuasioita.
Hevonen maistuu mielestäni aika tavanomaiselta punaiselta lihalta, itse syön mieluummin kunnon naudan sisäfilepihvin kuin hevosen samanmoisen. Hevosen sisäfileepihvi on murea ja helppoa syödä, alkoikin tekemään mieli ;)
Savustettu poro on kuitenkin aivan ykkönen :D Kyllä ruoka on ihanaa!
t:kokki
mutta jos söisin, minusta olisi tekopyhää olla syömättä hevosta. Tai ehkä ei sittenkään, saahan sitä jokainen syödä niitä eläimiä mitä haluaa. Ei toki tarvi olla niin looginen, että jos syö jotain eläintä, syö sitten kaikkia eläimiä. En minäkään syö kaikkia kasviksia. Toiset kasvikset ällöttävät minua. Mutta noin periaatteessa en ymmärrä, miksi lehmää ilkeäisi syödä, mutta hevosta ei. Minä en ilkeä syödä sieniä... Ne ovat puoliksi eläimiä!
Hevonen on hyvää vähärasvaista ja maukasta lihaa. Sääli, ettei ole tarjolla useammin. Omaa hevosta en ehkä haluaisi syödä, taljan voisin kyllä ottaa käyttöön.