HÄJYT elokuva tuli eilen TVstä, tosta elokuvasta olisi ihan helposti saanut tehtyä kakkosen missä juonikin olisi ollut yksinkertainen
Tää tummatukkanen mies, eli näistä kahdesta se fiksumpi vapautuu vankilasta uudestaan ja alkaa oikeasti elämään kunnollista elämää uudistuneena miehenä. Tottakai pitää huolta myös tämän valkotukkaisen miehen naisesta ja lapsesta.
Sitten tälle tummatukkaselle miehelle ja sille naiselle kenen kanssa valkotukkanen teki lapsen, tuleekin juttua ja he alkavat olemaan yhdessä.
No sitten selviääkin, että valkotukkanen mies onkin nähty jossain (hän ei hukkunut, hän pääsi autosta ulos) ja sitten alkaa tapahtumaan.
Simppeli tarina
Kommentit (16)
Muistelisin lukeneeni jostain ihan tässä vuoden sisällä, että siitä olisi jatko-osa suunnitteilla.
Se olisi sillon pitäny tehä, ei se enää olisi sama
Se vaaleatukkainen sai lapsen tummatukkaisen siskon kanssa.😂
Korjatkaa jos olen väärässä, mutta eikös valkotukkaisen nainen ole vankilasta pääsevän sisko?
Ai että oikein sukurutsameininkiä. No sehän oliskin ihanan nykyaikaista.
Elokuvia kannattaa seurata niin, että pysyy kärryillä juonesta ja henkilöiden perhesuhteista.
Yksinkertainen leffa yksinkertaisista rikollisista yksinkertaisille katsojille. Läskin äijän helppo samaistua.
En jaksanut katsoa. Samaa idiotiaa on päivän lehtien rikososastot täynnä.
Jos Sari Havas menisi Aaron/Eeron kanssa yhteen? Sitten Samuli palaisi ja juonisi Veijosen kanssa. Lopussa Veijonen vaihtaisi puolta?
Kuka murtaisi tässä jatko osassa nenän siltä yhdeltä pelleltä?
Vierailija kirjoitti:
Muistelisin lukeneeni jostain ihan tässä vuoden sisällä, että siitä olisi jatko-osa suunnitteilla.
Nykyarvojemme mukainen?
Tämä on se oikea Häjyt, joka kertoo paljon elävämmin ja todentuntuisemmin siitä aidosta häjyilystä, jota 1800-luvulla oli Pohjanmaalla. Tuollaista se oikeasti pitkälti oli:
https://areena.yle.fi/1-62694460
Tuo leffa-Häjyt on lähinnä myötähäpeällinen viritelmä, jossa häjyyttä on yrietty vääntää nykyaikaan.
Vierailija kirjoitti:
Jos Sari Havas menisi Aaron/Eeron kanssa yhteen? Sitten Samuli palaisi ja juonisi Veijosen kanssa. Lopussa Veijonen vaihtaisi puolta?
Sari menisi yhteen jonkun tumma pigmenttisen kanssa. Veijonen Aaro/Eeron kanssa. Samuli palaisi takaisin naisena.
Miksiköhän Juha Veijosta ei pyydetty mukaan jatko-osaan? Samuli Edelmann on mukana uudessa leffassa. Täytyy käydä katsomassa ens vuoden alussa. Tykkäsin silloin teininä ekasta leffasta.
Yksi parhaimpia suomileffoja!