Kannattaako opiskella farmaseutiksi
Kommentit (23)
Pääsee ihan mihin apteekkiin vaan, minkäänlaista kilpailua ei ole. Työ toki yksinkertaista ja tylsää.
Luulen, että kannattaa. Työ on tosin asiakaspalvelutyötä, että jos ei siitä pidä, kannattaa vielä miettiä. Arvostus ja palkka lienevät kohtuulliset.
Kunhan et sitten älä kuvitella itsestä mitään. Olen törmännyt farmaseutteihin jotka leikkii lääkäriä ja se todella ärsyttää.
Suutari pysyköön lestissaan.
Melko varmasti, ainakin tuntemallani muijalla on ns. pinkka kunnossa.
Miten nämä apteekin ammatit menee? Ja mikä koulutus on mihinkin ammattiin? Farmaseutti, proviisori, apteekkari?
Vierailija kirjoitti:
Luulen, että kannattaa. Työ on tosin asiakaspalvelutyötä, että jos ei siitä pidä, kannattaa vielä miettiä. Arvostus ja palkka lienevät kohtuulliset.
Et näköjään tiedä tuon taivaallista alasta ja sen mahdollisuuksista.
Vierailija kirjoitti:
Miten nämä apteekin ammatit menee? Ja mikä koulutus on mihinkin ammattiin? Farmaseutti, proviisori, apteekkari?
Farmaseutiksi riittää 3v. yliopistossa.
Hyvinvointivaltion markkinoistamisen saurauksena terveys- ja hyvinvointipalveluiden tuottajina toimii suuria ja osin veroparatiiseja hyödyntäviä monikansallisia yrityksiä, jotka eivät investoi voittoja kansallisiin tai paikallisiin talouksiin vaan pahimmassa tapauksessa kiertävät veroja vaikka niiden vuosittainen liikevaihto lasketaan sadoissa miljoonissa euroissa.
Ainakaan ei tarvi töitä etsiä. Ne etsivät sua. Apteekkeja liikaa.
Ei kannata opiskella enää mitään.
Lääkealalle kannattaa kouluttautua, se ala ei ihan heti kyykkää. Farmaseuttina voi työllistyä hyvin moneen paikkaan apteekista lääketeollisuuteen ja -tukkupuolelle. Proviisorina on myös ovet auki moneen paikkaan.
Apteekkiala on murroksessa, ja todennäkösesti lakia tullaan jossain vaiheessa muokkaamaan, mutta lääkkeiden tarve ei tule loppumaan, eikä niiden myyntiin ja jakeluun liittyvät tehtävät.
Vierailija kirjoitti:
Miten nämä apteekin ammatit menee? Ja mikä koulutus on mihinkin ammattiin? Farmaseutti, proviisori, apteekkari?
Menee siten, että haet opiskelemaan yliopistoon ja 3v kohdalla opiskelusi päättyy valmistuessasi farmaseutiksi, olet kandi. Ja jos haluat maisteriksi ja proviisoriksi niin siihen on sitten erillinen haku ja pääset tai et, mutta jos pääset niin 5v tullessa täyteen (eli 2v lisää tuon 3v päälle) valmistut proviisoriksi ja voit olla vaikka se apteekkari yrittäjä.
Parin tutun lapsi opiskellut/opiskelee alalle, toisella 3.vuosi edessä ja toinen haki jatkaakseen proviisoriksi, mutta ei tärpännyt, työskentelee sairaala-apteekissa.
Lääkäriksi ennemminkin jos on kiinnostusta lääketieteeseen ja akateemisia kykyjä. Siellä voi sitten valita, ryhtyykö tutkijaksi vai meneekö vastaanotolle.
Opiskele lääkäriksi ja hanki mahdollisimman arvostettu ja laaja pohjakoulutus. Sitten ei tarvitse paikkailla tai selitellä mitään työelämässä oman osaamisen suhteen, ja on helppo rakentaa uutta osaamista sen päälle.
Töitä varmaan löytyy.