Teettekö ruskeakastikkeen itse vai kaupan valmiista purkista? Poika kaipailee ruskeaa kastiketta ruokaan.
Kommentit (10)
Tarvitsetko luvan av:lta vai mitä kyselet?
Pari ruokalusikallista voita pannulle. Siihen joku 5 ruokalusikallista vehnäjauhoja ja sekoitetaan koko ajan lastalla . Keskilämmöllä ruskistetaan jauhot. Sitten lisätään pikkuhiljaa vesi voimakkaasti sekoittaen. Annetaan kuplia vähän ja haudutetaan kypsäksi. Suolaa, pippuria mausteita maun mukaan.
Vierailija kirjoitti:
Pari ruokalusikallista voita pannulle. Siihen joku 5 ruokalusikallista vehnäjauhoja ja sekoitetaan koko ajan lastalla . Keskilämmöllä ruskistetaan jauhot. Sitten lisätään pikkuhiljaa vesi voimakkaasti sekoittaen. Annetaan kuplia vähän ja haudutetaan kypsäksi. Suolaa, pippuria mausteita maun mukaan.
Kiitos! t.ap
Odota, että se voi jo pikkuisen alkaa ruskistua ennen kuin lisäät jauhot. Varaa aikaa sen verran, että saa jauhot ruskistettua rauhallisesti niin, että eivät pala. Vähemmän paakkuja tulee, kun annat sen sitten vähän jäähtyä ennen kuin lisäät veden. Itse en käytä paljon muita mausteita kuin lihaliemijauhetta.
Tein omaa "pikajauhoa" ruskistamalla vehnäjauhoja valurautapannulla isomman erän, lisäsin siihen lihaliemijauhetta ja laitoin jäähtyneenä purkkiin. Oli sitten valmis lisättäväksi voisulaan.
Ei ruskeaa kastiketta osteta valmiina! Sen tekeminen itse on niin helppoa ja halpaa että kuka tahansa pystyy siihen, kun vain viitsii opetella. Ja hyvää tulee!
Kermakastike valmisjauheesta on hyvää. Itse kun tekee niin voi sekoittaa jauhoja ja vettä, lisätä sen kuumaan veteen ja siihen lihaliemikuutio ja muut mausteet ja tilkka kermaa. Ihan yhtä hyvää vaikka ei ruskisteta.
Ne valmispurkistakin ovat hyviä, poika ostaa niitä, minä teen pussista sipulinen ruskeakastikkeen.
Itse nykyään joskus harvoin kun teen, knorrin pkt, aikuinen poikani ostaa sen valmis purkin, ei osaa tehdä itse.
Poikahan voi opetella tekemään itse, kun sitä kaipaa. Ohjeita löytyy netistä.
En tee kastiketta lainkaan, mutta jos tekisin niin itse.