Eikö ole naurettavaa miten raha-asioita
Käsitellään esim. perinnässä tai oikeudessa? Siinä on ainakin näpäytys asteikot kohdillaan
Esimerkki: Sama laskuttaja voi lähettää oikeuteen laskunsa erillisinä laskuina, jolloin maksajalle saattaa tulla jokaisesta n. 150€ lisäkuluja ja korot päälle.
Lakikin voisi joskus perustua kohtuuteen ja järkeen, ikä sellaiseen mentaliteettiin "Kyllä nämä hällä väliä tuhlarit opetetaan."
Esim. Laki missä velan perijällä olisi mahdollisuus vain yhteen oikeuskuluun per vuosi eli pitäisi niputtaa laskut samaan olisi reilumpi.
Ei aina ole kyse siitä: "Tekisit nyt näin niin mitään vaikeuksia ei tulisi." Vaan siitä, mikä tuntuu kohtuulliselta ja edes jotenkin reilulta, vaikka olisi ollut niin "vastuuton ja röyhkeä" että ei ole maksanut laskujaan.
Kaiken huippu on esim. perintäkuluen laskuttaminen erikseen niin, että periaatteessa useasta 5 euron perintäkulusra voidaan tehdä erilliset ulosotot, joista koituu n. 150€ lisäkuluja per lasku.
Vastuu järkevyydestä ja kunnollisuudesta on vain siis velallisella?
Joku perintätoimisto kyllä kehui olevansa niin reilu, että yleensä niputtaa samaan. Voi miten reilua!
Lisäksi valtion hallintokulut voisi ehkä ajatella sen velallisen kannalta myös. Miksi 20€ laskusta olisi samat oikeuskulut, kun monen tonnin laskusta? Onko ihan pakko? Tuossakin prosenttiosuudet velasta tuntuisivat kohtuullisemmalta. Tuskin asia käsittelyn arvo on 150€, kun liukuhihnalta sinne menevät. Täten näpäytysmaksu voisi olla kohtuullisempi pienemmissä summassa.
Kommentit (2)
Miksi sulla on useita pieniä laskuja auki samalle laskuttajalle? Eikö kannattaisi lopettaa palvelu tai olla yhteydessä jos ei ole varaa tavaraan/ palveluun ja sopia ennen kuin pitää alkaa perimään?
"Lisäksi valtion hallintokulut voisi ehkä ajatella sen velallisen kannalta myös. Miksi 20€ laskusta olisi samat oikeuskulut, kun monen tonnin laskusta? Onko ihan pakko? Tuossakin prosenttiosuudet velasta tuntuisivat kohtuullisemmalta. Tuskin asia käsittelyn arvo on 150€, kun liukuhihnalta sinne menevät. Täten näpäytysmaksu voisi olla kohtuullisempi pienemmissä summassa."
Ihan saman työn se vaatii oikeudelta oli se perittävän laskun summa sitten 20 euroa tai 120 000 euroa.