Miten toimisitte minun sijassani kun lastani on koulussa
nyt nimitelty kahteen otteeseen läskiksi ja lapsi aika herkkä muutenkin? Poika on kyllä tukevahko ja pullea kasvoiltaan etenkin. Olemme ohjanneet häntä liikkumaan ja ruokavalioon ollaan kiinnitetty huomiota, pojalla hirveen hyvä ruokahalu ollut aina. Ei halua että opelle laitan viestiä. Juttelin lapsen kanssa ja puhuttiin et aina on niissä jotka nimittelee vika. Neuvoin et ei ole niin kuulevinaan mutta jos pahaksi menee niin otan yhteyttä opeen. Kurja tunne, miten te toimisitte? Kiitos jos joku jaksaa vastata.
Kommentit (27)
Kyllä minäkin ajattelen rumia lapsia nähdessäni että onpas ruma ja syyllistän vanhempia jotka ovat läskiyden mahdollistaneet.
Vastikään näin pari lasta jotka ei edes kouluiässä ja niin sairaalloisen rumia että pahaa teki, olivat vanhempiensa seurassa (oletan) ja he olivat sairaalloisen rumia.
Jos ap et nyt herää todellisuuteen ja ala rajoittamaan lapsesi rumuutta esim. kaunesleikkauksilla teillä on fyysisesti ja henkisesti sairas ruma lapsi.
Kyllä minäkin ajattelen lihavia lapsia nähdessäni että onpas läski ja syyllistän vanhempia jotka ovat läskiyden mahdollistaneet.
Vastikään näin pari lasta jotka ei edes kouluiässä ja niin sairaalloisen lihavia että pahaa teki, olivat vanhempiensa seurassa (oletan) ja he olivat sairaalloisen ylipainoisia.
Jos ap et nyt herää todellisuuteen ja ala rajoittamaan lapsesi ruokailua teillä on fyysisesti ja henkisesti sairas ylipainoinen lapsi.
Hän varmasti haluaa tietää asiasta ja hoitaa asiaa eteenpäin. Älä päästä kiusaamista paisumaan vielä suuremmaksi, jolloin asian hoitaminen vaikeutuu entisestään.
t. opettaja
olisiko kuitenkin vihdoinkin aika rajoittaa pojan syömistä.
Tämän pitäisi herättää sinut äitinä sillä lapsesi kärsii pilkkaamisesta sekä läskeistään.
Poistatte päivittäisestä ruokavaliosta chipsit, limpparit, mehut, ylimääräiset välipalaherkut, ylipäätänsä sokeriset tuotteet. Rajoitatte energiansaantia.
Opettelette järkevän annoskoon lautasmallin avulla, puolet kasviksia ja muu osa ruokaa. Ei lisäannoksia.
Välipaloilla suositte porkkanan puremista ja hedelmiä, ruisleipää ja vähärasvaisia leikkeleitä.
Miten muut perheenjäsenet ovat keränneet läskiä ympärilleen? Yleensä on niin että myös vanhemmat ovat läskejä ja lapset oppii heiltä mallioppimisen kautta vääränlaiset ruokailutavat.
KATSO PEILIIN JA KYSY ITSELTÄSI MIKSI LAPSESI ON LÄSKI.
mitä haittaa on siitä että lapsi on pullea? Oikeasti, tuo laihdutusfasismi alkaa mennä liiallisuuksiin kun jo läskiksi haukutussa lapsessa on enemmän "vikaa" kuin haukkujissa. Lapset usein tasaavat painonsa kasvaessaan, ja vaikka olisikin vähän lihava, oikeasti, mitä se haittaa? Terveydellinen haitta on mitätön, kaikkien pitäisi vain olla samasta muotista veistettyjä? Opetatteko myös lapsillenne tuollaista "suvaitsevaisuutta"? Hävetkää!
Oman lapseni kanssa kävi vähän samoin, haukuttiin tai eräs poika haukkui. Soitin opettajalle ja vaadiin puuttumaan asiaan ja pojan vanhemmat kävivät koululla juttelemassa opettajan kanssa. Kiusaaminen luultavasi loppui kuin seinään. Oli pyöreä tai ei, ei oikeuta kiusaamaan. Meillä ei mitään sipsejä ja limuja ole, eikä keksiä eikä jätksiä, mutta kiusaamiseen riittää tänä päivänä se, että poikkeaa nk. heinäsirkkamallista jos on vähänkään toisen mallinen kroppa. Ja vaikka pari kiloa extraa lapsenpyöreyttä, jotka kyllä sulavat pituuskasvun myötä. Johan se tällä palstallakin nähdään.
Väkivalta sitten tietysti lopettaa kanssa vittuilun !
ensimmäisen kahden elinvuoden aikana. Joten aika ei kehityksen lähtiessä väärille urille todellakaan tee lihavasta vauvasta normaalipainoista. "Vauvanpyöreys" on vähän pettävä käsite, sillä ikäänkuin muutetaan ruma tosiasia jotenkin hyväksyttäväksi tilaksi. Siis kun pyöreys on silkkaa ekstraa eikä somaa pulleutta.
meidän tyttö on vielä tosi hoikka, joten en tiedä mikä lie oli tuon haukkumisen taustalla tällä toisella tytöllä... No, kuitenkin se selvästi lasta vaivasi, ja otin sitten opettajaan yhteyttä. Opettaja vaan kohotteli kulmiaan, ja lähti puolustelemaan tätä toista tyttöä, että "hän kun on nyt sellainen, että puhuu mitä sylki suuhun tuo" ja "eihän me vanhemmat voida aina olla lapsen apuna, lapsen pitää oppia puolustamaan itseään". Siis meinasin tipahtaa tuolilta. OIkeasti, opettajalla tuollainen asenne???!!
yleensä löperöitä kiusaamisasioissa. Eli kiusaaja ei saa mitään rangasitusta vaan luokassa vain puhutaan yleisellä tasoila, kuinka kaikkien tulee olla reiluja ja kivoja luokkakavereita. Ja seurataan tilannettaa, ei todellisuudessa seurata ollenkaan. Näin meidän koulussa.
Lihavilla lapsilla voi olla korkeat kolesterolit. Lihavilla lapsilla on myös diagnosoitu jo II-tyypin diabetestä, mikä vanhalta nimeltään oli aikuisiän diabetes.
Molemmat vaarallisia terveydelle ja heikentävät lapsen mahdollisuuksia kasvaa terveäksi aikuiseksi.
Lisäksi jatkuva napostelu ja liiallinen ateriamäärä tuhoavat hampaita.
Lisäksi terveelliset ruokatavat opitaan lapsuudessa, aikuisuudessa niiden opettelu on vaikeampaa. Eli jos lapsi on lapsena normaalipainoinen ja omaa normaalit ruokailutavat, hän pysyy todennäköisemmin aikuisenakin normaalipainoisena.
mitä haittaa on siitä että lapsi on pullea? Oikeasti, tuo laihdutusfasismi alkaa mennä liiallisuuksiin kun jo läskiksi haukutussa lapsessa on enemmän "vikaa" kuin haukkujissa. Lapset usein tasaavat painonsa kasvaessaan, ja vaikka olisikin vähän lihava, oikeasti, mitä se haittaa? Terveydellinen haitta on mitätön, kaikkien pitäisi vain olla samasta muotista veistettyjä? Opetatteko myös lapsillenne tuollaista "suvaitsevaisuutta"? Hävetkää!
ja mikäli ei opettaja tekisi asialle mitään ilmoitttaisin koulun rehtorille ja kiusaajien vanhemmille. Oma lapsi oli koulussa kiusattu kunnes pidin kovan saarnan opettajille, sekä itse kiusaajalle sekä hänen vanhemmilleen. kiusaaminen loppui siihen paikkaan. Kannattaa toimia, ennenkuin kiusaaminen menee pahemmaksi.
vähän lihava! Siis miettikää nyt vähän! Jos lapsena on lihava, on hän todennäköisesti lihava myös aikuisena! Sitäkö haluatte?? Ette anna edes mahdollisuutta normaalipainoon, kun pienestä pitäen opetatte että ruoka on elämää suurempi juttu! Kun se ei ole!! Ihminen tarvitsee ruokaa elääkseen, ei elä syödäkseen -tai ei ainakaan pitäisi!
yleensä löperöitä kiusaamisasioissa. Eli kiusaaja ei saa mitään rangasitusta vaan luokassa vain puhutaan yleisellä tasoila, kuinka kaikkien tulee olla reiluja ja kivoja luokkakavereita. Ja seurataan tilannettaa, ei todellisuudessa seurata ollenkaan. Näin meidän koulussa.
Panee vihaksi nämä tällaiset kommentit. Olen opettaja. Penteleenmoinen työ siinä on, kun ympärillä on 300 oppilasta, ja siellä sitten kiusataan mitä taitavimmin eli niin, ettei siitä jäädä kiinni. Lapset ovat raakoja. Kaikkeni teen tämän ihmisen ikävän puolen kitkemiseksi: otan henkilökohtaiseen puhutteluun välitunnilla, sanon tarkkailevani, ettei kiusaaminen jatku, otan yhteyttä kotiin, puhun kollegoille, kiusatulle jne.
Kiitos teille, jotka parjaatte opettajia! Kiusaamisen kitkeminen ei ole helppoa!
Kommentteja kiitos!
T: ope
tytöt haukkuvat laihojakin lihaviksi, kun taas pojat haukkuvat, kun kohde on oikeasti jonkin verran ylipainoinen?
ottaisin yhteyttä opettajaan. Tuokin on jo kiusaamista. Koulua kuitenkin ollut vasta vähän aikaa.
Eiköhän opettaja osaa hoitaa asian niin, ettei lapsesi joudu kärsimään, vaikka kiusaajalapsia opettaja ojentaisikin.
mutta ei se nimittely siitä katoa. Läski saa valitettavasti kuulla olevansa läski vielä monen monta kertaa. Laihtuminen on vaikeaa, itsetunnon nostaminen varmaan lähes yhtä vaikeaa. Juttele paljon, auta löytämään omat vahvuudet ja opeta pitämään puolensa muita loukkaamatta. Ota yhteys nimittelijöihin.
mutta nimittely ei siitä lopu, läski saa kuulla olevansa läski, ikuisesti. Laihtuminen on vaikeaa, itsetunnon nostaminen ehkä helpompaa. Juttele paljon, auta löytämään vahvuutensa ja pitämään puolensa siten, ettei loukkaa muita. Ottaisin myös yhteyden nimittelijöihin.
läskeys on vanhemmista kiinni. Syömätöntä läskiä ei olekaan. Ehdottomasti viipymättä olisi syytä rajoittaa syömistä ja suosia terveellisiä perusruokia. Liikunta on myös tärkeää, ulkoilu ja monenlaiset liikunnalliset aktiviteetit.
Näillä kevennetyillä eväillä lapsi saa terveemmän pohjan kasvaa ja kehittyä. Opettajalle voi soittaa, mutta soitto ei laihduta lasta, eikä muuta asiaa millään tavalla, läskistä ajatellaan aina, että onpa läski vaikkei ääneen sanottaisikaan.