Asuisitko mieluummin 38 m2:n yksiössä vai 42m2:n kaksiossa (molemmissa ihan toimiva pohja)?
Kumman valitsisit ja millä perusteella? Oletuksena on, että molemmissa on ihan perushyvä pohjaratkaisu, eikä mitään ihmeellisiä hukkatiloja. Myös kunto olisi yhtä hyvä ja sijainti samalla alueella ja vuokra eroaisi vain muutaman kympin.
Kommentit (23)
Kaksio tietysti. Makuuhuone pitää olla erikseen.
Eihän noissa ole paljoa eroa. Tietty muutama lisäneliö.
Pohjasta ja neliöistä viis, tärkeintä on sijainti ja asumismenojen määrä.
Kaksio jos noista olisi pakko valita. Asun tällä hetkellä omakotitalossa ja ajatus noin pienistä asunnoista ahdistaa. Kaksiossa kun asuin pienen lapsen kanssa niin siinä asunnossa oli sentään 60 neliötä.
Asun nyt liki noin pienessä kaksiossa mutta aivan liian ahdas on, melkein kuin yksiö.
Meillä on 34m yksiö omakotitalo = 1 makkari ja keittiö, jossa tilaa myös sohvalle ja tv:lle. Tämä on hyvä.
2x2m tilaan saa laitettu kaiken näköistä, vaikka sohvan tai pianon.
Kaksio. Perustelut: En kestä jääkaapin ääntä joka yksiössä usein kuuluu. En kestä myöskään örveltäviä seinänaapureita, joten kaksiossa pääsee tarvittaessa "olohuoneeseen" nukkumaan jos makuuhuoneen seinän takaa kuuluu meteliä. Kolmas perustelu on se että jos tarvitsee sohvaa lainata kaverille tai sukulaiselle yökyläilyyn niin kaksiossa on sentään jotain yksityisyyttä.
Riippuu asutko yksin, onko sulla paljon tavaraa/harrastuskamppeita, käykö paljon vieraita jne. Oven taakse saa kätevästi roinat, työpöydän ja esim pyykinkuivaustelineen piiloon.
Kaksio, itse olen asunut aikoinaan 41 neliön kaksiossa ja sitä ennen isossa yksiössä. Mielestäni sisustaminen pienessäkin kaksiossa on helpompaa, kun voi sijoittaa nukkumisen ja oloilun/ruokailun eri tilaan. Ja tulee vähän vaihtelua, kun ei tartte koko ajan yhdessä tilassa olla.
en kummassakaan .olen hyvä palkkainen enkä astu jalallakaan enää kerrostalo luukkuun.
Me asuttiin opiskelijatalossa ensin 43 neliön yksiössä (tupakeittiö+mh) ja sitten viereisessä talossa 41 neliön kaksiossa (mh+oh+k) ja kyllä noista kaksio tuntui isommalta, vaikka neliöitä vähemmän.
Ei helvetissä enää ikinä yksiötä. Ihan karseaa kun joudut tavallaan nukkumaan keittiössä, kokkaamaan makkarissa ym. Ja tylsistyminen siihen kämppään tulee nopeasti kun ei voi liikkua tilasta toiseen.
Kodikas ja toimiva yksiö vaatii todella kekseliään ja hyvän sisustussilmän. Mutta vaikka olisi miten hieno en enää muuttaisi yksiöön.
Asuin nuorena 32 m2 yksiössä jossa oli makuualkovi. Sen kokoisena yksiö on paras. Suuremmissa riippuu miten huonekalut mahtuvat. Lisäneliöt yleensä plussaa.
Perheellisenä kaksio olisi toimivampi.
Nykyään rakennetaan pienempiäkin kaksioita kuin tuo 42 neliömetriä, joten kai tuo riittäisi yhden ihmisen asunnokis oikein hyvin. Ja todellakin parempi vaihtoehto on kaksio, niin saa laitettua makkarin oven kiinni, jos tarve vaatii.
Kaksio. Ei tarvitse katsella sänkyä 24/7
Riippuu siitä onko yksiö 1h+k vai 1h+kk/kt ja kaksiossa samaten. Kumpi vain käy, kunhan keittiö on erikseen. Ei missään nimessä avokeittiötä.
Aivan hullu kysymys, tietenkin tuo kaksio.
Ikuisesti: Kaksio. Jos on mahdollista valita. Ovella on hyvä voida sulkea itsensä toisesta huoneesta ja keittiöstä.