Pitäisi lopettaa imetys mutta vauva ei juo nokkamukista :/
Vauva on 7.5kk ja nokkamukista suostuu juomaan korkeintaan 20ml kerrallaan. Lopettaisin imetyksen, mutta miten vauvalle saa sitten tarpeeksi maitoa menemään? Kerran tässä jo pääsin siihen että imetin vain 3 kertaa päivässä ja vauva joi pari kertaa päivässä 40ml maitoa, mutta sitten vauva tuli kipeäksi ja palasin kokonaan imetykseen. Oppiik se nokkamukiin, jos vaan lopetan?
Kommentit (12)
Ei muutaman viikonkaan ohimenokausi vielä ole vaarallinen, jos vauva muuten saa tarpeeksi ravintoa ja nestettä.
Tuon ikäsellä on vielä luontainen tarve imeä. En raaskisi siksi vielä pakottaa vain mukiin. Pullo ei ole mikään vaarallinen peikko, paljon tärkeämpää on riittävä kalsiumin saanti ja psyykkinen terveys (vauvan hyvä olo)
Näin minä olen tehnyt. Eli kolmesta lapsestani kukaan ei ole käyttänyt tuttipulloa tai nokkamukia.
Imetyksen rinnalla ryhdyt antamaan aterioiden yhteydessä mukista juomaa.
Tuttipulloon noin vanhaa ei ainakaan kannata enää opettaa.
Meillä ainakin ruualla meni nokkamuki tai muki ja nukkumaanmenon yhteydessä tuttipullosta.
ja siinä vaiheessa suostui ottamaan pullon, kun kerran tissiä ei saanut. Minusta on ihan ok että juo maitoa pullosta. Silloin saa sen 0,5 litraa helposti menemään.
nro 9, miksi kysyt miksi imetys pitäisi lopettaa? Jos sinulla on vastaus ap:n kysymkseen, vastaa mutta älä ala kyselemään syitä sillä ne ei sinulle kuulu!
Anteeksi mutta ottaa niin paljon päähän se, että täällä aina aletaan syyllistämään jos joku ei teekkään niinkuin itse tekee. Kaikki eivät halua imettää pitkään, jotkut ei ollenkaan! Jos joku kysyy neuvoja, annetaan niitä, eikä aleta hyppimään aiheesta!
Mutta kun otsikko oli, että pitäisi lopettaa, niin ehkä siihen on sitten pakottava syy.
Ja olen samaa mieltä kuin joku oli. että imettää nyt vaan ja opettaa vauvan uudestaan nokkikseen.
Ja voithan antaa ensin nokkiksesta ja sitten tissistä päälle niin ei jää jano. pikkuhiljaa se sitten tyrehtyy maito ja oppii juomaan enemmän nokikksesta.
se ei syönyt mitään muuta. Mutta kun sitten lopetin kerta laakista, niin kaikki kelpasi - ennen ei sitten kelvannut, kun ei ollut nälkä.
Tee sinä vaikka niin, että anna ensin kaikki mukiruoat ja lusikkaruuat ja lopuksi imetä, niin tottu syömään ensin vähän muutakin maitoa.
annoin ensin välipalaksi vauvajogurtteja lusikalla (+4 kertaa muulloin imetin). Sitten korvasin lounaan ja illallisen maidon antamalla ruoan jälkeen nokkamukista maitoa ja imetin siis vaan aamuisin ja iltaisin (eli enää 2 imetystä / päivä).
voi myös antaa...