Valehteletko koskaan tekemisiäsi suorittajakeskeisille ihmisille?
Tekisi mieli valehdella, kuinka olen käynyt lenkillä ja tehnyt sitä ja tätä, koska en jaksa kuunnella ja katsoa pöriistyneitä ilmeitä, kun suoritrajakeskeiset ihmiset paheksuvat, kun osaan ottaa rennosti enkä säntäile paikasta toiseen suorittamaan vaan
Kommentit (16)
Päinvastoin. Minusta on mukavaa vastata kysymyksiin "Mitä teit..." - "En tehnyt mitään ja se oli mahtavaa!".
Ainahan sitä kaikkea tulee. Esim. Jos olen ollut kesälomilla niin kerron olleeni suljetulla yms.
Saatan tulla oikein korostaneeksi mitääntekemättömyyttäni ja lokoisaa oleskeluani kaikille suorittajille..
no sitten he alkavat puhua kuinka pitäisi rentoutua enemmän..harrastaa vaikka mindfullnessia.
Eivät raukat voi itselleen mitään!
Kerron että en ole tehnyt mitään ja nautin kiusallisesta hiljaisuudesta.
Todellakin, kukaan ei tiedä kuinka laiska olen kotitöissä.
Vierailija kirjoitti:
Todellakin, kukaan ei tiedä kuinka laiska olen kotitöissä.
Mä taas kyttään toisten tekemisiä
Veljeni aikatauluttaa lomansa. Joka päivälle pitää olla etukäteen suunniteltuja aktiviteetteja. Itse taas otan jokaisen päivän vastaan sellaisena kuin se tulee. Toki esim. matkoille selvitän etukäteen, mitä kohteessa ylipäätään on nähtävää/koettavaa, mutta ei se maailmaa kaada, jos kaikkea ei ehdi/jaksa.
Yhdelle ex-tutulle valehtelin olleeni jo pitkään työttömänä, vaikka olin ihan ok palkkaisessa vakiduunissa. Se oli niin rasittava tapaus että halusin ihan tahallaan ärsyttää sitä esittämällä sossupummia.
Olen suorittajasuvusta- ja perheestä, joten olen oppinut sietämään sitä. Meillä on joskus serkkumatkoja, niin olen ainoa joka on kännissä ja makoilee puolille päivin kun muut ovat hölkänneet ja syöneet järkevästi aamiaisen. Valun vikana joka paikkaan, mutta kumma kyllä huumorini kelpaa. Ehkä se tulee juuri siitä, etten koe tarvetta suorittaa. Pääsin onneksi siitä addiktiosta eroon.
Herätän pahennusta ja hämmennystä keksimällä uskomattomia tarinoita saamattomuudestani.
Joo. Suurentelen rentouttani ja vähättelen tekemisiäni.
Vain jos haluan provosoida suorittajaa.
En. En pidä erityisessä arvossa suorittamista. En valehtele tekeväni jotain mitä en arvosta. (En tosin muutakaan.) Sen sijaan voin kertoa jostain rennommista asioista jotain mukavaa.
Saatan vähän vetää mutkia suoraksi jossakin seurassa, jos sillä pääsee helpommalla.