Millainen oli viimeisin näkemäsi painajaisuni?
Omani viime yöltä:
katson peiliin ja olen hetken aikaa ihan tyytyväinen. Pian kasvot muuttuvat ja toinen silmä katoaa, sen kohdalla on vain matala lommo. Kuulen siskoni äänen, joka sanoo, että tuossa peilissä asuu pahuus. Pian kasvot muuttuvat taas, tällä kertaa silmiä on kaksi, mutta toinen otsassa, ovat pullistuneet ja osoittavat minne sattuu. Heräsin ahdistuneena. En yleensä näe itseäni unissa, vaan olen kokija.
Peiliunet ovat usein sellaisia, että tietää, että jotain ikävää tapahtuu ja muuttuvat painajaisiksi, kerran näin unen, että kaikki hampaani murenivat ja syljin ne lavuaariin, samoin hiuksia on unessa lähtenyt tupoittain.
Kommentit (11)
Demaritorakat hallituksessa ajamassa suomen lopulliseen kuolemanspiraaliin. Heräsin siinä kohtaa kun pyörre alkoi viettää alaspäin. Hyi saatana että karmea uni!
En oikein tarkkaan muista muutakuin sen että oli ahdistava tunnelma ja heräsin todella väsyneenä.
Annika saarikko istui hajareisin kasvoillani ja tukehduin tussunesteisiin.
Olin töissä liukuhihnalla tehtävänä ottaa sieltä tuleva tavara ja pakata. Linja liikkui liian nopeasti ja en kerennyt kuin ottaa tavarat alas enkä pakata. En halunnut painaa pysäytysnappia kun siitä tulisi sanomista. En muista mitä sitten tapahtui mutta kun heräsin olin tosi ahdistunut.
Riikka sanoi, "kiitos kun äänestit meitä" ja leikkasi saksillaan pallini irti.
Se oli joku mistä ei muista mitään, visioita sieltä täältä pieniä välähdyksiä, tuntui että pahuus oli läsnä astraalin valossakin. Olin silloin aika uupunut, johtui siitä ja netin materiaalista. Oon niin tottunut etten hätkähdä ihan äkkiä. Kun lopetin aikoinaan alkoholin, pahemmat menivät pois. Lääke ja alkoholi voi aiheuttaa joillekin selkopainajaisia, uupumuksen ohessa, myös mitä elimistöön muuten vetelee ja hormonit. Pahisihmisten kontakti voi olla huono verkossakin. Kodin puhdistus auttaa joskus ja muut asiat. Positiivinen ajattelu tms. Aurinko, tuuli, vesi jne. Pieni rohkeus.
Menin mun ex vaimon kanssa sänkyyyn ja se sai taas lapsen.
Näin viime yönä unta, että olin täydessä linja-autossa matkalla kotiin jostain toisesta kaupungista. Linja-auto oli niin täynnä, että osa matkustajista istui käytävän lattialla.
Kyytiin astui muutaman nuoren aikuisen porukka ulkomaalaisia, ehkä etelä-amerikkalaisia. Yksi heistä, kiharatukkainen mies, alkoi englanniksi selittää, että nyt kun matkanteko on tilanpuutteen vuoksi näin epämukavaa, niin piristetään tunnelmaa. Hän alkoi vuoronperään jututtaa muita matkustajia vitsikkäällä tavalla. Hän veti show'ta jokaisen matkustajan kustannuksella ja sai muut nauramaan. Koin tilanteen kiusalliseksi ja jännitin, että hän vuorollaan jututtaa minuakin.
Toivoin että joku ennen minua sanoisi ettei halua osallistua, niin minun olisi helpompi vuorollani tehdä samoin. Pettymyksekseni kuitenkin kaikki olivat innoissaan mukana yhteisessä ajanvietteessä. Jopa eräs joka nukkui kuulokkeet päässä ja jonka kiharapää tökkäsi hereille kesken unien, osallistui siihen mielellään. Uni päättyi ennen kuin tuli minun vuoroni.
Blogini: https://ilouutinen.blogspot.fi/
Vierailija kirjoitti:
Menin mun ex vaimon kanssa sänkyyyn ja se sai taas lapsen.
Onko sulla siis lapsi sen kanssa. Ilmeisesti et ole muodostanut suhdetta häneen tai se on etäinen.
Kyllä oli taas inhottava painajaisuni viime yönä, näin unta että auto ei lähtenyt käyntiin ja joku tuntematon lapsi löi kepilla konepeltiin lommon ja pakeni paikalta. Aikuiset paikallaolijat vaan viisastelivat kuin kokoomuslaiset että ei kai tuommoisen korjaaminen omastakaan pussista maksa mitään, mitä valitat, oletko joku köyhä vai...
Suutelin Riikka Purran kanssa. Ei trollausta.