Te jotka vastustatte alle 3-vuotiaan päivähoitoon menoa
Voitteko kertoa, miksi lapsen hoitoon vieminen yli 3-v:nä olisi yhtään sen parempi ratkaisu? Siinähän lapsi myös " hylätään" päiväkotiin, äidin itsekkyyden vuoksi (äiti haluaa pois lapsen luota saadakseen rahaa, KUVITELKAA!!). Mitä ajattelee se 3-vuotias, joka on saanut olla kolme vuotta äidin kanssa, saanut äidin jakamattoman huomion ja sitten joutuu yhtäkkiä ihan tuntemattomien ihmisten hoivattavaksi? Eikö tuo ole aivan yhtä tuomittavaa kuin alle 3-vuotiaan hoitoon vieminen?
Kommentit (4)
Jos ei ole, luepa jotain lastenkasvatusopasta. 1-vuotias ei leiki vielä muiden lasten kanssa, 3-vuotias alkaa jo kaivata muita lapsia.
mutta puollan mahdollisuutta hoitaa lapset kotona ainakin 3-vuotiaaksi.
Eli 1-vuotiaan lapsen päiväkotiin vievä äiti tekeekin sen lapsensa parhaaksi - välttääkseen tulevat pettymykset!! Mikä tieteellinen päätelmä.
3-vuotiaalla on valmiuksia kestää ja ymmärtää ero äidistä ja 3-v. tarvitsee muutakin seuraa kuin äitinsä. On täysin eri asia viedä hoitoon 1-vuotias kuin 3-vuotias