Missä iässä olette alkaneet ostaa lapsillenne alkoholia?
Meillä 13v kinuaa siideriä mutta sanoin että on liian nuori. Uhkasi myydä tavaroitaan ja pyytää jonkun kaverin veljeä hakemaan. Milloin olette yleensä antaneet periksi?
Kommentit (67)
Alkoholistit opettaa lapsiaan. Tuolla tavalla niitä alkkiksia syntyy suomessa, kun opetellaan jo nuorina.
Viisitoistavuotiaana on hyvä aloittaa.
Sitten, kun he ovat aikuisia ja saisivat itsekin ostaa.
En osta alaikäiselle alkoholia. Sen sijaan olen ostanut 15 v:lle alkoholittomia siidereitä, niitäkään ei saa itse ostettua.
Provo tosin ilmeisesti?
En todellekaan ole ostanut lapsilleni alkoholia missään iässä.
Siinä 50:n hujakoilla taisin olla, kun ekan kerran ostin kossupullon mukulille. Se on ihan hyvä ikä siihen hommaan.
Lapseni täyttää 18 parin kuukauden päästä. Lupasin, että mennään baariin yhdessä. Tai oikeammin, hän lupasi, että mamma saa tarjota ekan.
Saavat ne ne jokatapauksessa jostain. Parempi ostaa itse kuin antaa tytön esim. myydä itseään tai tehdä muuten jotain sellaista, mihin ei muuten suostuisi.
Iska osti minulle eka 3 kaljan kun täytin 30 v.
1 olutta sain saunajuomaksi alakouluikäisenä.
En ole vielä ostanut, kumpikaan ei käytä alkoholia ja ovat jo reilusti parikymppisiä. Eivät käytä muitakaan huumausaineita, laitetaan tähän vielä selvennykseksi, jos joku sellaista miettii.
14 vuotiaasta asti on ostettu aina joka viikonloppu sixpäkki siideriä tytölle niin ei tarvitse tuolla kaupungilla ryypätä mitä sattuu. Nykyään tuomme hänelle joko viiniä tai jotakin tapio vodkaa ja saunalahdesta hän pitää aika paljon,sitä ostimme hänelle nyt 26 vuotislahjaksi.
Vierailija kirjoitti:
Alkoholistit opettaa lapsiaan. Tuolla tavalla niitä alkkiksia syntyy suomessa, kun opetellaan jo nuorina.
Keski-Euroopassa jo 16-vuotiaat saavat ostaa itse kaupasta viiniä, ei siellä mitään nurisoalkoholismiongelmaa ole.
Mä olen 42 v. enkä muistaakseni ole pyytänyt vanhempiani ostamaan alkoholia. Päivällispöydässä ja juhlissa ovat kyllä tarjonneet, mutta varmaan vasta kun olen ollut lähempänä täysi-ikäistä.
Oma lapsi on 12 v. enkä osta sille alkoholia ainakaan ennen lukioikää. En kyllä osaa kuvitella että pyytäisikään.
Vierailija kirjoitti:
Saavat ne ne jokatapauksessa jostain. Parempi ostaa itse kuin antaa tytön esim. myydä itseään tai tehdä muuten jotain sellaista, mihin ei muuten suostuisi.
Parempi että oppivat myymään itseään vasta sitten yyhhoona kun maine on jo mennyt.
Eipä sil oo nykyää väliä ku kattoo enemmistön, eli lihavien vanhempien lapsia. Sellasia syöttöporsaita nekin on, et sama se alkaa aikasin alkookin ostamaan, kerta herkkuja ja roskaruokaa niille ollaa lapattu jo vuosikaudet.
Käyt keskustelun sen kaverin veljen kanssa ja kerrot että hän syyllistyy rikokseen. Lapsille ei osteta alkoholia! Idioottiko olet? Lapsesikin halveksisi sinua. Provohan tämä oli, ei kai kukaan ole niin heikko, että uskoo antavansa periksi jossain vaheessa.
Kasiluokalla on meillä ekat ostettu. Ei väkeviä tosin.