Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Yöuneni kadoksissa,milloin yörinnasta vieroitus?

30.01.2007 |

Tyttöni on vkon päästä 6kk:ta ja aloitin viikko sitten soseiden maistattamisen. Vielä tyttö ei syö kuin 1-4tl päivässä sosetta, muuten tissillä mennään vielä. Nyt mua mietityttää, et milloinkahan uskallan jättää yösyötöt pois, kun tyttö meinaa nykyisin syödä 3-5krt/yö? Voiko olla pelkkää nälkää? Tosin tiedän kokemuksesta, kun lopetin esikoisen yösyötöt niin rintamaito väheni huomattavasti ja pikkuhiljaa tyttö alkoi syödä pullosta maitoa ja lopetti rinnasta syömisen 8kk:n ikäisenä. Silloin lopetin yösyötöt 6kk:n iässä.

Nyt on vain se ongelma, et tämä neiti ei ole kertaakaan huolinut pullomaitoa, kun ollaan joskus kokeiltu. Mitä sitten, jos rintamaito vähenee hulluna? Millaisia kokemuksia teillä muilla on ollut näistä vieroituksista ym.?

Minä pelkään sitä, et jos vieroitus menee liian pitkälle niin tytöstä tulee TODELLA tissiriippuvainen...

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
02.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä pikkukakkonen täytti eilen 6kk. yöt on aivan mahdottomia, tissilllä roikutaan pahimmillaan tunnin välein. Sama juttu meillä, että pulloa ei huoli ja kiinteitä uppoaa vasta muutamaia lusikallisia, jos hyvin onnistuu ajoitus syönnille.

Kaksi iltaa ja yötä olen kokeillu tutin tyrkyttämistä nukahtammiseen ja yö heräilyyn. Yllättävän hyvin onnistunut ekana iltana nukahti kyllä tutin kanssa, mutta ei huolinut yöllä herättyään...taasen viime yönä huoli yölläkin, muutaman kerran...pari kertaa kyllä söi. Näin ajattelin,että jospa hän huolisi tuttia ja pikkuhiljaa tissi jäisi vähemmälle...ja saisin siirrettyä omaan sänkyyn nukkumaan, jossa hän ei ole yhtään yötä nukkunut. Sitten kun kiinteitä menee hyvin ja jos yöt toivottomia on kai alettava unikouluun. Esikoisen kanssa ei tällaisia uni/tissi ongelmia ollut. ehkäpä omaa tyhmyyttä kun opetin viereen nukkumaan, siinä kun se tissi on hyvinkin tyrkyllä. esikoinen lopetti tissittelyn yöllä, muistelen jotain 4kk. ikäisenä ja kokonaan 7kk. vaikka maitoa olisi riittänyt...sai vaan niin kauheita tissiraivareita,ett oli parempi lopettaa. vaikeita juttuja, varsinkin näin väsyneenä pähkäillä...toivotaan että teilläkin yöt rauhoittuisi...vaikea mitään neuvoja jaella, mutta halusin kirjoittaa, kun niin samalta kuulosti...JAKSAMISTA SINULLE JA PERHEELLESI!!!

Vierailija
2/2 |
02.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Me aloitimme tosin kiinteiden kanssa jo aikaisemmin tytön ollessa 4kk, tosi hitaalla tahdilla. Nyt 6-kuisena hän syö 5 ateriaa mukaanlukien iltapuuron. Koska päivällä aterioita on näinkin paljon, uskalsin aloittaa lempeän tassuttelu-unikoulun ja lopetin yösyötöt vajaa viiko sitten. Vauveli heräsi aiemmin yösyötölle 1-3 krt/yö. Unikoulun aikana huomasin aika pian, ettei hän maitoa yöaikaan tarvitse vaan siitä oli alkanut tulla enemmänkin totuttu tapa. Näin päättelin siksi koska hän nyt herää öisin kerran ja tyyntyy tosi nopeasti ja nukahtaa uudelleen ihan itsekseen. Aamulla herätessään ei näytä olevan nälkäinen, jokeltelee ja naureskelee, on hyväntuulinen. Tuosta maitomäärän vähenemisestä; itse en ole huomannut sen vähentyneen mitenkään dramaattisesti. Tarjoan rintaa tytön heti herättyä ja aina ruokailun yhteydessä. Lisäksi lipitän itse vielä imetysteetä :-) Muistan lukeneeni jostain näistä vauvojen kasvupiikeistä, että yksi vaihe olisi juuri 6kk paikkeilla?

Koska olette vasta aloittaneet kiinteiden kanssa, kannattaisiko sinun ensin lisätä niiden määrää ja sitten kun ravintomäärä päiväsaikaan on runsaampaa, lopetat nuo yösyötöt? Ja tarjoat aina ruokailun yhteydessä rintaa, vaikka aina ennen kiinteitä niin ehkä juo paremmin? Minä annoin tytön juoda jo 4-kuisesta ruoan kanssa vettä nokkamukista, en ottanut tuttipulloa ollenkaan käyttöön. Aluksihan se meni nokan jyrsimiseksi mutta nyt siitä jo juodaan ihan kunnolla. Kannattaisiko teidänkin kokeilla mukia? Tuo yöherääminen voi olla nälkää mutta myös läheisyydenkaipuuta. Päiväsaikaan paljon kanniskelua, silittelyä ja muuta lähyeisyystankkausta ja öisin voisit tarvittaessa tarjota tuttia, ehkä näillä keinoin saatte nuo yösyötöt loppumaan?



Aurinkoista kevättä :-)



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla