Oletko älykäs? Mistä tiedät?
Kommentit (98)
Älykkyystestit ja aika moni on sanonut niin. Itse kyllä epäilen että niissä testeissä on jotain vikaa kun ovat niin helppoja.
Olen melko hoksaavainen. En ole varmaankaan sen älykkäämpi kuin muutkaa. Joissain ÄO- testeissä tulee hyviä tuloksia, joissain huonompia. Jään kauaksi älykkäimmistä ihmisistä kutenTerence Tao, matemaatikko jonka ÄO 230. Tai Kim Ung- Yong, 210 ÄO, puhui 2 vuotiaana sujuvasti 4 kieltä, ja aloitti 4 vuotiaana lukio- opinnot, ratkaisi 7 vuotiaana monimutkaisia differentiaaliyhtälöitä ja 8 vuotiaana Nasan palveluun. En voi edes käsittää sellaista älykkyyttä.
Omasta mielestäni olen tietenkin älykäs. Muut voivat tosin olla asiasta eri mieltä.
tiedän kuinka paljon en tiedä. en ole koskaan mitannu enkä usko korkeisiin tuloksiin :D
Testattu juttu, olen älykkäin sadasta.
Vierailija kirjoitti:
Koska muut sanoo älykkääksi
minuaki äiti kehu lapsena. sitten tajusin olevani ainakin sitä älykkäämpi.
En. Mutta olen ihan fiksu ja maalaisjärki toimii hyvin mikä kyllä helpottaa tavallista arkea.
Pidän itseäni älykkäänä. Se ei tietenkään tarkoita sitä, että olisin älykäs.
Olen, testattu on ja äo on luokkaa 130. Koulunkäynti ollut aina helppoa. Muistan melkeinpä kaiken minkä luen tai kuulen. Lisäksi ihmiset ovat sanoneet näin, ja kyllä sen itsekin hoksaa, että kaikkien kanssa ei voi ihan kaikista aiheista puhua.
Sosiaalinen älykkyys on itsellä hieman alemmalla tasolla kuin useimmilla naisilla ja erakkomainen luonne, että eipä se älykkyys mikään oikotie onneen ole.
Voin ollakin. Ainakin annan itselleni sen mahdollisuuden. Älykkyyskin voi lisääntyä ja yleensä jos terveenä saa olla. Luoja voi tehdä kenet tahansa älykkääksi.
Olen melko älykäs, en superälykäs. Olen nopea päässälaskija ja minun on hyvin helppo oppia erilaisia teorioita, näen ne usein mielessäni kolmiulotteisina kuvina. Osaan myös keskimääräistä nopeammin yhdistellä monia eri asioita.
Olen kouluttautunut ja minua kai siksi pidetään älykkäämpänä kuin olen. Tunnen rajani ja tiedän etten ole erittäin älykäs.
Ihan sama juttu kun suurin osa sanoo olevansa paremppia autolla ajajia kuin keskiverrot.
Ennen älykkyys merkitsi paljon. Nykyään vain onnellisuudella on merkitystä. Mitä älyllä tekee, jos on onneton? Toisekseen, usein vähäjärkiset ovat keskimääräistä onnellisempia. Lisäksi, en voi ÄO:lle mitään, se on mitä on.
On sanottu parissa persoonallisuustestissä että olisin vähän keskimääräistä älykkäämpi eli hyvää keskitasoa.
Tein tuossa juuri jonkin nettitestin, tulos 96. Varmaan pitää paikkansa.
Jos ÄO- testejä on uskominen niin olen hieman keskivertoa älykkäämpi.