TSEMPPAUSTA: 2h ja k + 2lasta ja 2aikuista ???
Nyt kaipaan tsemppausta tulevaan, vai onko aivan mahdotonta.
Asumme tällä hetkellä ERITTÄIN (lähes naurettavan) halvasti vuokralla. (Työsuhdeasunto siis.)
Asuntomme on 2h+k+s 82m (rivitalo), taloyhtiöllä aivan uskomattoman upea piha lapsille (liukumäki, keinut, hiekkalaatikko, kiipeilytelinex2 jne.), suojaisa aidattu piha-alue, pyykkitupa jossa ilmaisessa käytössä suuri teollisuuspesukone (voi pestä mattoja), kuivuri ja kuivaushuone jne. Asuinaluea erittäin arvostettu ja rauhallinen. 200m säteellä kauppa, koulu/päiväkoti/kerhot, kirjasto, uimahalli, neuvola. Hyvät kulkuyhteydet keskustaan (2km päähän).
Siis kaikin puolin unelma asuinalue, ja taloyhtiö.
Asunnossa ihanan isot tilat, etenkin makuuhuone erittäin suuri, kaikkialla hyvät kaappitilat, iso pesuhuone+sauna, tilava keittiö ja suuri olohuone.
Tällä hetkellä asustelemme tässä kolmihenkisenä perheenä (tyttö 2,5v. minä ja mies), mutta nyt keväällä perheemme kasvaa yhdellä henkilöllä. :)
Olemme aina haaveilleet omakotitalon rakentamisesta, ja niin aiomme tehdäkin. Alunperin meillä oli vain suunnitelmissa ostaa ensin 3h+k+s sellaiseksi väliaikais asunnoksi, kunnes lapset hieman isompia ja sitten alkaa rakentamaan. Mutta nyt kun olemme puolen vuoden ajan katselleet sitä omaa asuntoa, ja laskeneet... niin meidän pitäisi maksaa omasta kolmiosta kolminkertainen hinta lainanlyhennystä, kuin mitä me nyt maksamme vuokraa. Ja siihen tietenkin päälle vielä yhtiövastike.
Joten tulimme siihen tulokseen, että yritämme mahtua asumaan tässä nykyisessä kodissa vielä pari (kolme) vuotta, ja alkaa sitten suoraan rakentamaan sitä omaa kotia. Siinä ajassa saisimme taas lisää säästöön rahaa, kun tämä vuokra on tosiaan niin edullinen.
Tällöin säästyisi muutolta, lainanmaksulta, varainsiirtoverolta ja olisi helppoa rakentaa kun asuu vuokralla --> helppoa " päästä eroon" nykyisestä asunnosta, kun ei tarvitsisi miettiä mitään myymistä jne.
Eli tuntuu käytännössä (teoriassa) paremmalta vaihtoehdolta, sekä rahallisesti saisimme enemmän rahaa itsellemme (säästöön) kun ei tarvitse maksaa mitään korkoja.
Ja makuuhuoneemme on tosiaan niin tilava, että sinne mahtuu todella hyvin meidän sänky, kaksi lastensänkyä, on piironkia, pari hyllyä jne. ja tietenkin lapsemme lelut yms. Ja siltikään tila ei ole käynyt ahtaaksi.
Mutta, mutta... kun se pikkuien syntyy, niin onnistuuko nukkuminen kaikilla samassa huoneessa...?
ELI, ONKO KENELLÄKÄÄN KOKEMUSTA KÄYTÄNNÖSSÄ KAKSIOSSA ASUMISESTA kahden pienen lapsen kanssa?
Onnistuuko tämä millään ilveellä, vai onko pelkkä ajatuskin jo tuhoon tuomittu?
Hirvittää.
Kommentit (11)
Enemmän se on omasta korvien välistä kiinni
Asuttiinhan ennen vanhaankin pienessä tuvassa ja huomattavasti enemmän oli lapsiakin.
Ihminen on ihmeen sopeutuvainen.... minä asuisin pienemmässä ja säästäisin hyvää pesämunaa niin että pääsee suoraan seuraavaksi siihen unelmaansa. Näin voittaa korkomenoissakin ja siinä että hyötyy verotuksellisesti
mahdu sinne kahden lapsen kanssa. Pari vuotta menee äkkiä. Voittehan laittaa sänkynne vaikka olkkariin (jos on tosiaan tarpeeksi tilava olohuone), jos haluatte oman makuuhuoneen.
Kiitos siis teille 3 ja 4. :)
Näinhän se on, että ennen sitä on asuttu pienemmissäkin tiloissa ja lapsiluku suurmepi. Ja hyvin on mahduttu.
Sitä vain näin iltaisin alkaa vellomaan ajatukset päässä, kun muut ihmiset koko ajan ihmettelevät jo sitä, kuinka me voimme vieläkin asua kaksiossa, vaikka on jo yksi lapsi... entä kun tulee se toinen!?! :O
Niin vaikka järki sanoo toista, niin tästäkin huolimatta alkaa ajatukset viemään sinne toisaalle. :( Ja huolestuu.
Tosiaan, jos kaikki vain menee hyvin, niin haaveissa olisi aloittaa rakennushanke tuossa reilun vuoden päästä, eli kuopus olisi silloin hieman päälle 2v.
Omat vanhempani asuvat tässä aivan lähellä, joten tulisimme saamaan paljon apua äidiltäni (joka pystyisi hoitamaan lapsia aika paljon), jolloin minä pääsisin olemaan paremmin työmaalla. Ja isäni taas on rakennusalalla, joten häntä tuksin edes saisi pois rakennukseltamme. :)
Nyt siis hyvin mielin nukkumaan, sillä kyllä se onnistuu! :D
Kiitos myös teille! :)
Olohuoneeseen tosiaan mahtuu tarvittaessa meidän sänky (mielessä on käynyt), taikka sitten tekee esim. vauvalle oman nurkkauksen sinne, jos vaikka tulee unipngelmia tms. jolloin saa sitten esikoinen nukkua yönsä rauhassa.
ap
Parin kolmen vuoden päästä ei tarvitse eds sitä omaa taloa rakentaa, koska olet yksinhuoltaja siinä vaiheessa.
Rajansa nyt pihiydelläkin. Pitää elää nyt, eikä vain tulevaisuutta varten.
Meillä 4h+k, 86neliötä. Ja lapsia on 4. Kuopuksen syntymän jälkeen on sänkymme ollut olohuoneessa. Nyt kun tilanne on ollut tämä noin vuoden ajan, olemme alkaneet harkita vaihtoa suurempaan.
Kyllä siis todellakin olettaisin että noihin neliöihin mahdutte kahden lapsen kanssa. Sopu sijaa antaa :)
Asumme 4h+k omakotitalossa.
Meillä on siis kolme makuuhuonetta joista yksi on leikkihuoneena (vain leluille) ja toinen on isompien lasten yhteisenä huoneena (kaksi lasta) jossa siis isompien lelut ja kaksi sänkyä. Yhdessä makuuhuoneessa nukumme minä, mies 1,5v lapsi ja vauva. Eli tältä osin sama ratkaisu kuin teillä olisi.
Hyvin ollaan kaikki nukuttu ja eletty =)
Joten varmasti mahtumisesta ei ole ongelmaa. Entäs jotain tilanjakajia tms ratkaisuja yksityisyyden lisäämiseksi? Kun tilaa on, ei tarvi surra jokaista senttiä jonka joku hylly keskellä huonetta vie.
Me asuttiin 2+2 vuosi 73 neliössä, ja käytännössä nukuttiin kaikki samassa huoneessa. Ja hyvin mahtui. Kun muutettiin ok-taloon ja tehtiin remonttia, nukuttiin pitkään silti samassa huoneessa, ja se oli itse asiassa oikein mukavaa. JOten kun neliöitä on noin paljon, kannattaa asua siinä uuden kodin valmistumiseen asti!
koska kumminkin pitäs rakentamisen ajaksi muuttaa vuokralle.... eli kannattaa todellakin asua nyt siinä ja rakentaa sit se isompi
Entäs jos ei sitä isompaa omaa asuntoa saisikaan myytyä?
niin kyllä sopu sijaa antaa :)
Tuo kuulostaa niin unelmalta tuo teidän asuinalue ja kaikki, että itse varmasti yrittäisin kaikkeni että se onnistuisi.
Meille tuli vauva taloon ja asuimme noin 70 neliön kaksiossa. Hyvin mahduimme. Makuuhuoneessa vain nukutaan ja meillä oli siellä parisänky, lastensänky ja pinnasänky ja hoitopöytä. Hyvin mahduttiin.
Olohuoneessa oli lelut (kaapissa ja leluarkussa)ja yks nurkkaus missä sit leikittiin.
Muutimme isompaan, omakotitaloon, vasta kun nuorimmainen oli 2 v!!