Amiksen käynyt sähköasentaja, paljonko tienaat?
Tuntipalkkasi tai kuukausipalkka? Sähköinsinöörin palkat myös kiinnostaa.
Kommentit (11)
palkkaryhmä s-harjoittelija
1-valmistunut amiksesta
2-kerryttänyt vuoden työkokemusta valmistumisen jälkeen
Loput oman osaamisen mukaan, taulukko löytyy tessistä. Useimmiten menee näiden mukaan. Kun kokemusta kertyy tai jos käy tuuri, voi saada enemmänkin. +Urakkabonukset jos tekee urakoita
Asentajayrittäjän laskutushinta näyttää tyypillisesti olevan noin 50€/h alv0. Kuluja toki on, mutta kyllä tuosta puolet jää palkaksi vähintään.
Sähköinssi, 4100e, lunkia toimistohommaa.
Puolta enemmän kuin sinä filofian maisteri. Vituttaako
Päivätyön lisäksi teen paljon pimeitä hommia ketä vain sukulainen, tuttava tai tuttavan kaveri pyytää. Duunari saa näin boostia pieneen palkkaansa.
Vierailija kirjoitti:
Asentajayrittäjän laskutushinta näyttää tyypillisesti olevan noin 50€/h alv0. Kuluja toki on, mutta kyllä tuosta puolet jää palkaksi vähintään.
Se on laskutushinta, mutta työntekijä saa alasta ja työtehtävästä riippuen 12-25€/tunti, ovat yleensä tuntipalkalla. Ei ole vaikea arvata, että pienin palkka on vastavalmistuneella ja paras kokeneella, jolla kaikki mahdolliset pätevyydet. Erikoisammattilaiset vielä erikseen ehkä korkeammalla palkalla. On eri asia näprätä sähköhommia jossakin pikkuyrityksessä kuin korjata korkeajännitelinjoja sähkönsiirtofirmassa.
Urakka palkka. Keskitunti ansio pyörii 22-25€/tunti
Tuplasti enemmän kuin tuplamaisterit.
Amisduunari alkaa kääriä kunnon massia viimeistään heti valmistumusensa jälkeen, 18v. Maisteri valmistuu 26v eikä kääri ikinä kunnon massia. 🤠
https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&opi=89978449&url=https…
Sähköalan tes löytyy netistä.