Mikä on paras ja luotettavin automerkki?
Olen ostamassa ensimmäistä omaa autoa
Mikä on paras ja luotettavin automerkki?
Kommentit (98)
Itsellä on ollut aina Kia. Olen kokenut sen luotettavaksi ja hyväksi.
Toyota on paras. Aina voi luottaa!
Vierailija kirjoitti:
Toyota.
Ketjun voi päättää tähän.
-ruostuu nopeasti
-huonoja ajaa
-tuhnu suoritusky
-ihmiset luulevat köyhäksi jos toyota. Kaiken kaikkiaan huono auto.
Toyota, hyundai ja Kia ovat ainakin luotettavia. Muista ei ole itsellä kokemusta.
Ranskalaiset autot kuten Citroenit kiertäisin kaukaa.
Myös minä olisin tullut sanomaan Toyota.
Paras on makuasia, mutta luotettavia ovat Toyotan vanhemmat ja Mazda, Suzuki ja Honda. Honda lienee kaikkein vähävikaisin. Tojotat ovat aika mitäänsanomattomia ja vievät litran enemän bensaa kuin monet muut, mutta eipä ole isoja vikojakaan.
Kiasta meni kolme moottoria (diesel) 200 tuhannen ajolla. En toiste osta.
Amerikkalaisen laajan tilaston mukaan (aika tuore tilasto) luotettavimmat, siis vähävikaisimmat Lexus/Toyota.
Monet muutkin japanilaiset kyllä varsin luotettavia. Honda taisi olla seuraavaksi paras luotettavuudessa Toytoa/Lexuksen jälkeen.
Kannattaa miettiä minkälaiseen ajoon auto tulee. Kaupunki vai maantieajoon?
Toyota on yleisesti aika luotettava.
Vierailija kirjoitti:
Itsellä on ollut aina Kia. Olen kokenut sen luotettavaksi ja hyväksi.
Tuore autoilija olet. Minä aloitin autoilun Fiat 850. Vm-85 Carina oli luotettavin. 570 000km oli mittarissa kun luovuin. Pelkillä huolto osilla, itse tein kaikki huollot. Sitten ruoste söi että ei enää pystynyt hitsaamaan. Sen jälkeen ei ole laatua ollut, kaiken maailman sähköantureita menee.
Mersu, BMW tai Audi. Niitä ei tarvitse korjata perinteisesti. Huollossa vaan vaihdetaan niveliä ja muuta aina muutamalla tonnilla.
Ensimmäinen autoni oli Nissan ja hermot oli kyllä mennä monta kertaa. Ei enää ikinä.
Hyundai on ollut kyllä todella luotettava. Hyundai on hinta-laatusuhteeltaan parhaita.
Vierailija kirjoitti:
Mersu, BMW tai Audi. Niitä ei tarvitse korjata perinteisesti. Huollossa vaan vaihdetaan niveliä ja muuta aina muutamalla tonnilla.
Kaikki vikatilaston hännillä
Toyota.
Ketjun voi päättää tähän.