Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Syön pelkästään eineksiä, ruokaan menee 150€/kk, laskin jos tekisin samat ruoat itse kotona lasku olisi 300€/kk.

Vierailija
12.05.2024 |

Syön pelkästään eineksiä, ruokaan menee 150€/kk, laskin jos tekisin samat ruoat itse kotona lasku olisi 300€/kk.

Kommentit (81)

Vierailija
21/81 |
12.05.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Säästöä tulee heti kun jättää halvimman sikanaudan hyllyyn, siitä ei paistamisen jälkeen jää kuin pari pullaa ja desilitra rasvaa. Ainakin Snelmannilla on vähärasvainen sikanauta mutta se on taas kallista. Possulla saadaan kuitenkin reippaasti lisää makua.

Kukin valitsee lompakkonsa mukaan.

Vierailija
22/81 |
12.05.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Mitä ne sun syömät einekset on?

Esim lihapullat kaupasta 80 senttiä iso pussi, jos tekisi kotona niin menee yli 10€ helposti + pari tuntia aikaa tehdä se ruoka + sähkölasku

Ap

Mistä saa ison pussin lihapullia hintaan 80 senttiä?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
23/81 |
12.05.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Teen suuren osan ruoasta itse, mutta noita lihapullia ostan joskus, koska ajattelen, että on myös hyvä, että eläimestä käytetään kaikki osat. Mies niille vähän luimistelee, mutta lapset tykkää ja mustakin niiden maku on ihan ok.

Vierailija
24/81 |
12.05.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Einekset tehdään roskasta ja vievät ennenaikaiseen työkyvyttömyyseläkkeeseen... No etpä sitä tule juurikaan saamaan, mutta yrittää voi aina. Jos vielä olisi elintarvikevirasto kunniassa niin mokomat mikroeväät kiellettäisiin. Onnea joka tapauksessa ja sijoita einesalaan

Vierailija
25/81 |
12.05.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Mitä ne sun syömät einekset on?

Esim lihapullat kaupasta 80 senttiä iso pussi, jos tekisi kotona niin menee yli 10€ helposti + pari tuntia aikaa tehdä se ruoka + sähkölasku

Ap

Paria tuntia siinä ei mene mutta muuten tuo on kyllä totta.

2 x 300g paketti vähärasvaista jauhelihaa

2 x sipulikeittopussi

kermaviilipurkki

2 kananmunaa

 

Ei kymppi edes riitä.

 

Näinhän se menee 🤣

Vierailija
26/81 |
12.05.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ostan aina Lidlin Dulano-merkin lihapullia, 360 g / 18 kpl, 95 snt. Riittää just hyvin vanhemmille ja 8-vuotiaalle lapselle. Lisukkeina mitä milloinkin, mutta kalliiksi ei tule.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
27/81 |
12.05.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Teurastamosta kanannahkaa saa eurolla ainakin kilon ja siitähän ne halvat "lihapullatkin" on tehty.

Vierailija
28/81 |
12.05.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Monet eivät ota huomioon, että siihen itsetehtyyn ruokaan pitää ostaa myös ne perusainekset. Netistä löytyy paljon vinkkejä ja neuvoja kuinka säästää ruokakustannuksissa kun tekee itse.

Mutta ovat oikeasti aika kalliita, kun pitää huomioida myös ne perusraaka-aineet (esim. kananmunat, juusto, hedelmät ja vihannekset). Ei niitä ole kaikilla valmiina kaapissa

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
29/81 |
12.05.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

En enää jaksa vaivautua tekemään itse ruokaa. 2e valmislaatikko riittää päiväksi ja välipalaksi vähän raejuustoa, porkkana ja banaani. 

Vierailija
30/81 |
12.05.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

HK lihapullapussi 360g, 95c, lihaa 16%

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
31/81 |
12.05.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Ostan aina Lidlin Dulano-merkin lihapullia, 360 g / 18 kpl, 95 snt. Riittää just hyvin vanhemmille ja 8-vuotiaalle lapselle. Lisukkeina mitä milloinkin, mutta kalliiksi ei tule.

Sama täällä! Hyvää ruokaa saa koko perheelle! Juuri eilen kävin Lidlissä ja siitä tehtiin ruokaa; sipulia, spagettia, kastike jne.

 

Vierailija
32/81 |
12.05.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Mitä ne sun syömät einekset on?

Esim lihapullat kaupasta 80 senttiä iso pussi, jos tekisi kotona niin menee yli 10€ helposti + pari tuntia aikaa tehdä se ruoka + sähkölasku

Ap

Paria tuntia siinä ei mene mutta muuten tuo on kyllä totta.

2 x 300g paketti vähärasvaista jauhelihaa

2 x sipulikeittopussi

kermaviilipurkki

2 kananmunaa

 

Ei kymppi edes riitä.

 

Miksi helkutissa ihmiset tukkii tuota sipulikeittoa lihapulliin??? Paljon parempaa tulee kun laittaa itse mausteet eikä tuollaista teollista sontaa. Eikä tarvitse edes kermaviiliä ja kananmunia. Pelkkä jauheliha ja mausteet ja hyviä tulee. Toki voi laittaa myös sipulia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
33/81 |
12.05.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Naudan jauheliha 400 g 3,90, purkki kermaa 0,70, yksi sipuli joka maksaa jonkun sentin, kananmuna. Nuo sotketaan keskenään pyöritellään pellille ja uuniin, aikaa on mennyt 15 minuuttia ja pellillinen lihapullia tulee. En laskenut mausteita mukaan kun jokainen laittaa mitä haluaa. Kun lihapullat paistuu uunissa on aikaa keittää potut, tehdä tuore salaatti ja kastike, sitä sitten syö pari päivää. Eines lihapullissa ei ole lihaa ja haisevat jo niin pahalle että nälkä kaikkoaa samantien, en niitä suuhuni pistäisi

Lihapullia EI paisteta uunissa!

Lihapullat voi paistaa pannulla tai uunissa. Asia jonka jokainen päättää itse etkä sä muiden puolesta.

Vierailija
34/81 |
12.05.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Mitä ne sun syömät einekset on?

Esim lihapullat kaupasta 80 senttiä iso pussi, jos tekisi kotona niin menee yli 10€ helposti + pari tuntia aikaa tehdä se ruoka + sähkölasku

Ap

Paria tuntia siinä ei mene mutta muuten tuo on kyllä totta.

2 x 300g paketti vähärasvaista jauhelihaa

2 x sipulikeittopussi

kermaviilipurkki

2 kananmunaa

 

Ei kymppi edes riitä.

mutta maku on täysin erilainen, niissä ei ole turhia lisäaineita eikä itsetehdyistä tule ilmalaivoja. Eli kannattaa pyöräytellä itse.

 

 

Takuulla tuolla ohjeella tehden tulee ilmavaivoja. turhia aineksiahan tuossa on kermaviili ja sipulikeittopussit. Lisäksi lihapullat tulee tehdä RASVAISESTA ei vähärasvaisesta jauhelihasta.

Minä käytän vain jauhelihaa, kananmunan ja mausteita jauhelihapulliin. 

 

 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
35/81 |
12.05.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

HK lihapullapussi 360g, 95c, lihaa 16%

 

Tuo on kyllä tiedossa varmasti. Mutta on kuitenkin parempi kun pelkkä makaroni+kastike? Juuri äsken tein ison satsin ruokaa koko perheelle. Piti valita lihapulla pussi+muut lisukkeet tai sitten pelkästään 400g jauhelihaa? Kummasta 5 henkilöä syö kauemmin??

 

Vierailija
36/81 |
12.05.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Naudan jauheliha 400 g 3,90, purkki kermaa 0,70, yksi sipuli joka maksaa jonkun sentin, kananmuna. Nuo sotketaan keskenään pyöritellään pellille ja uuniin, aikaa on mennyt 15 minuuttia ja pellillinen lihapullia tulee. En laskenut mausteita mukaan kun jokainen laittaa mitä haluaa. Kun lihapullat paistuu uunissa on aikaa keittää potut, tehdä tuore salaatti ja kastike, sitä sitten syö pari päivää. Eines lihapullissa ei ole lihaa ja haisevat jo niin pahalle että nälkä kaikkoaa samantien, en niitä suuhuni pistäisi

Lihapullia EI paisteta uunissa!

Lihapullat voi paistaa pannulla tai uunissa. Asia jonka jokainen päättää itse etkä sä muiden puolesta.

Uunissa tulee pahaa ku sen rasvan mukana valuu myös kaikki mausteet sinne pellille.

Vierailija
37/81 |
12.05.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sitten kun niiden einesten ravintoarvo on 0, niin kalliiksi tulee tulevaisuudessa kun sairastut puutostauteihin.

Vierailija
38/81 |
12.05.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Naudan jauheliha 400 g 3,90, purkki kermaa 0,70, yksi sipuli joka maksaa jonkun sentin, kananmuna. Nuo sotketaan keskenään pyöritellään pellille ja uuniin, aikaa on mennyt 15 minuuttia ja pellillinen lihapullia tulee. En laskenut mausteita mukaan kun jokainen laittaa mitä haluaa. Kun lihapullat paistuu uunissa on aikaa keittää potut, tehdä tuore salaatti ja kastike, sitä sitten syö pari päivää. Eines lihapullissa ei ole lihaa ja haisevat jo niin pahalle että nälkä kaikkoaa samantien, en niitä suuhuni pistäisi

Lihapullia EI paisteta uunissa!

Miksi ei? Lihaa voi paistaa uunissa yhtä hyvin kuin pannussa.

Vierailija
39/81 |
12.05.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei ihme että tuolla näkyy harmaita ja huonovointisen näköisiä ihmisiä katukuvassa kun eletään jollain einesmössöillä.

Vierailija
40/81 |
12.05.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Naudan jauheliha 400 g 3,90, purkki kermaa 0,70, yksi sipuli joka maksaa jonkun sentin, kananmuna. Nuo sotketaan keskenään pyöritellään pellille ja uuniin, aikaa on mennyt 15 minuuttia ja pellillinen lihapullia tulee. En laskenut mausteita mukaan kun jokainen laittaa mitä haluaa. Kun lihapullat paistuu uunissa on aikaa keittää potut, tehdä tuore salaatti ja kastike, sitä sitten syö pari päivää. Eines lihapullissa ei ole lihaa ja haisevat jo niin pahalle että nälkä kaikkoaa samantien, en niitä suuhuni pistäisi

Lihapullia EI paisteta uunissa!

Miksi ei? Lihaa voi paistaa uunissa yhtä hyvin kuin pannussa.

Vastasin jo.