Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Tuulimunan ja kohdunulkoisen oireet??

23.01.2007 |

Ja millä viikoilla ne on havaittu? Huolesta soikeana kun oireet tuntuvat niin erilaisilta kuin edellisissä raskauksissa, paljon lievemmiltä..

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
23.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihan kamala ympärivuorokautinen pahoinvointi. Sit jotain 8-9 viikolla jouluaattona alkoi kova kipu alamahassa, sellanen menkkamainen jomotus. Sit alkoi vuotamaan ja joulupäivänä menin sairaalaan. Todettiin tuulimunaksi ja kaavittiin pois.



Oireet ovat tietysti yksilölliset, mut minulla ei muissa raskauksissa ole pahoinvointi paljoa vaivannut.

Vierailija
2/3 |
23.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kohdunulkoiseen raskauteen liittyvä kipu voi alkaa jo tyypillisesti 7.¿9. raskausviikoilla.



Kohdunulkoisen raskauden oireet:



Lievät:

Ohimenevät alavatsakivut

Yhdyntäkipu

Ylimääräinen verinen emätinvuoto



Vakavat:

Äkillinen voimakas alavatsakipu

Hartiakipu

Pyörtyminen



http://www.kaypahoito.fi/kh/kaypahoito?suositus=khp00015



(yllä lähde josta tiedot poimin)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
24.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

oireet olivat ihan normaalit raskausajanoireet, jopa kohtukin kasvoi ja sen tunsi ihan hyvin selällään maatessaan. Tuulimuna todettiin vasta 13vk ultrassa eli oli tosi järkky yllätys!!! Tul onneksi itsestään pois ettei tarvinnut ruveta kaapimaan. Harvoin kuulemma menee noin pitkälle.