Mitä ihmettä ihmisille on tapahtunut?
Uutiset ovat nykyään täynnä "löysää p*skaa", uutisia toisten tekemistä uutisista ja esim. maikkarilla pääosin oman yhtiön sarjoista, jotka uutisina uutisoidaan. Sama kyllä koskee muitakin medioita.
Tämän lisäksi näiden ns. uutisten tekstit ovat täynnä paitsi ihan järkyttäviä kielioppivirheitä, myös asiavirheitä. Juuri mitään ei voi koskaan kommentoida tai antaa helposti palautetta.
Keskustelupalstat - kuten tämä - ovat täynnä diipadaapaa, mitä enemmän skeidaa, sitä enemmän kommentteja, mutta asiallisiin keskustelunaloituksiin ei tartuta. Puhumattakaan siitä, että palstaa haluttaisiin siistiä.
En ymmärrä, miksi aikuiset ihmiset käyttäytyvät huonosti? Miksi jonkun somessa julkaisema asia on uutinen? Voi voi, luetaanpa miten somemissi reagoi pommiuutiseen tai eläkeläisnäyttelijä hallituksen esitykseen... Mitä sitten? Tai mitä tapahtui salkkareissa? Miten se on uutinen, kuten maikkari "uutisoi"...
Ja täällä porukat jaksaa ulista koko ajan jostain diipadaapasta, mutta kun yrittää saada aikuisia ihmisiä oikeasti ottamaan kantaa ja ihan vaan vaikka itseään niskasta kiinni ja ryhdistäytymään oman nettikäytöksen suhteen, niin mitä tekevät aikuiset? No, tietysti joko ohittavat asian täysin tai dissaavat yritystä. Näin se esimerkin voima toimii, ja tästä ne seuraavat sukupolvet ponnistavat.
Ei mulla muuta.
Kommentit (24)
Henkinen, fyysinen ja psyykkinen rappiotila. Rip, ihmiskunta.
Ap tämä on niin totta. Lukeminen kielioppivirheiden ja jatkuvan toistamisen vuoksi on kurjaa. Kielioppivirheet ovat niin järkyttäviä, että peruskouluissa ei taideta enää äidinkieltä opettaa. Tällä palstalla lähinnä syytetään hallitusta kaikesta. Epäilen tämän olevan nykyään palsta teineille ja seksihulluille.
Surullista on seurata ihmiskunnan alati pahenevaa tilaa, varsinkin lapset ja nuoretkin olisivat ansainneet edes yrittää rakentaa parempaa yhteiskuntaa. No, parempi onni seuraavassa elämässä.
Onko osa jutuista tekoälyn kirjoittamia?
Vierailija kirjoitti:
Pälä, Pälä, Pälä... 😂
Linkki?
2-3vuotta open contactiin 90% mahdollisuudella, saas nähdä mitä siinä ajassa ehtii tapahtumaan tällä nukkumattien maassa
Kun kuka, siis ihan kuka tahansa, saa "hengentutteensa" näkyviin, on jälki sitten sen mukaista.
Veikkaan että taustalla on krooninen joukkounivelka. Ihmiset nukkuvat ainakin uutisten mukaan liian vähän ja/tai huonolaatuista unta. Toisekseen, niin sanottu ADT eli attention deficit trait on yleistynyt.
Koronarokote aiheuttaa kognitiivisia ongelmia
Suosi suomalaista, ei kun, miten se meni?
Vierailija kirjoitti:
Henkinen, fyysinen ja psyykkinen rappiotila. Rip, ihmiskunta.
Onko oikeasti kaikki ihan vaan taikinaa vailla mitään omaa tahtoa?
Mihin se kaikki sivistys on ainoa toivomme- slogan katosi? Ja "äärioikeistoko" tätä sivistyksen,traditioiden ja yhteistyölle rakentuvan perheen ja yhteiskunnan pilkkaa masinoi, ei kyllä minun havaintojeni mukaan 😯
Vierailija kirjoitti:
Mua eniten kauhistuttaa ihmisten käytös somessa, esim. Twitterissä. Ihan uskomatonta kiusaajatason ilkeyttä aikuisilta ihmisiltä. Julkkisten, poliitikkojen yms. ulkonäöt haukutaan todella julmasti. Muutenkin öyhätään omissa kuplissa ihme öyhötystä ottamatta oikeasti asioista selville ja rakennellaan suoranaisia viholliskuvia toisin ajattelevista.
Mulle Twitteriin liittyminen oli kylmä putoaminen todellisuuteen, että tuollaisiako oikeasti ihmiset joita tuolla kaduilla kävelee paljolti on. Minä kun luulin että ne on samanlaisia kuin itse, tai lähimmät ihmiseni, mutta moni onkin kauhean julma ja öyhöttävä kun pääsee anonyyminä purkamaan todellisia ajatuksiaan.
Twitterin aktiivinen käyttö myös muuttaa ihmisiä. Eräs tuttu oli miellyttävää keskusteluseuraa, mutta alkoi aktiiviseksi Twitterissä. Nykyään hän öyhöttää (ei persu) myös face-to-face keskusteluissa, joten en oikein jaksa enää harrastaa hänen kanssaan rakentavia keskusteluita.
"Minä taas pidän suorista sanoista twitterissä, silloin kun tiedetään asiasta ja pyritään vahvistamaan jotakin aatteellista asemointia. "
Pidämme selkeästi eri asioista.
Vierailija kirjoitti:
Mä en lue enää uutisia. Ja kohta en käy enää täälläkään. Joko mä kerroin, että sukan kutominenkin alkaa olla hauskempaa?
Ajattelin myös ruveta vuoleskelemaan puunkappaleita kuten Vaahteramäen Eemeli. Mielekkäämpää se olisi.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Mä en lue enää uutisia. Ja kohta en käy enää täälläkään. Joko mä kerroin, että sukan kutominenkin alkaa olla hauskempaa?
Ajattelin myös ruveta vuoleskelemaan puunkappaleita kuten Vaahteramäen Eemeli. Mielekkäämpää se olisi.
Kummatkin hyviä ideoita
Vaikuttaa taas että itänaapurista pyritään heikentämään kansalaisten luottamusta yleisiin asioihin ja toisiinsa.
Leipää ja sirkusta.