Nykyään kukaan ei ole valmis tekemään mitään
Raha pitäisi ansaita tekemällä työtä. Mutta kun sen saman rahan saa tekemättä mitään, niin kukaan ei viitsi muuta kuin narista. Työssä käyvät ihmiset maksavat veroina työttömien lorvailun.
Kommentit (5)
Näitä yhteiskunnan elättejä riittää juuri monien tukien vuoksi.
Suomessa on vakava johtajuusvaje. Töissä ei ole hyvä olla. Kukaan ei halua olla se joka siivoaa muiden sotkuja samalla kun muut ottaa kunnian ja edut.
Teillä itsellänne lienee vakaa ja varma työpaikka ja tienaatte kivasti. Olette täysin terveitä ja hyväkuntoisia.
Entä jos sattuisitte menettämään syystä tai toisesta nuo kaikki em.? Hakisitteko tukia tullaksenne toimeen? Ette tokikaan, koska olette ns. kunnon ihmisiä, vai mitä?
Miten voi olla työssä olevia, jotka maksavat toisten elämän, jos Kukaan ei mjuka viitsi tehdä mitään? Kaikki työikäiset, jotka miinä tunne, käyvät töissä, outo juttu.
Jos töistä saisi saman rahan kuin erilaisista tuista, niin silloin pitäisi mennä töihin.