Tulimme juuri Thaimaasta, nyt syödään viikko salaattia jotta lentomatkan co2 päästöt kompensoituu ennen vappua
Silloin olisi tarkoitus lentää Yhdysvaltojen suuntaan katsomaan New Yorkkia, se on niin kaunis valokuvissa niin hienoa ottaa muutama omakin!
Kommentit (14)
Eikös tuossa pitäisi toimia juuri päinvastoin eli jättää salaatit kasvamaan ja sitomaan hiilidioksidia ilmasta?
Näinhän metsänkin kanssa pitäisi vihreiden mielestä toimia niin miksi kasvit pitäisi syödä pois hiilidioksidia sitomasta?
Lisäksi salaatin syömisestä aiheutuu metaanipäästöjä joka on moninkertaisesti pahempi ilmaston tuhoaja hiilidioksidiin verrattuna.
Mulla se vasta pörinä alkaa jos pelkkää salaattia vetää. Eikä taida muutenkaan kriittistä tarkastelua kestää tuollainen "kompensointi"
Onko ihmiset oikeasti näin kujalla? Tiedän mikä päivä tänään on.
Tärkeintä on se miten asian kokee.. voihan sitä vaikka kuvitella, että purjehtiminen on ympäristöystävällinen tapa liikkua, kunhan se vene ensin maalataan ja rassataan kemikaaleilla, tuodaan traktorilla veteen, reivataan mikromuovipurjeet kattoon, kipataan paskat atlantille ja hamstrataan viikkokausiksi ruokaa kapyysiin koska veneellä on tarkoitus matkustaa atlantille.
Lentäminen on ekologinen tapa liikkua, ellei yksin lennä.
Ihanaa! New Yorkissa metro on kuulemma nykyään ihan ainutkertainen elämys <2
Salaatti tuhlaa talvella holtittomasti energiaa. Kasvihuoneet pahoja saastuttajia. Kitukasvuisia tomaatteja ja kurkkuja.
Vierailija kirjoitti:
Lentäminen on ekologinen tapa liikkua, ellei yksin lennä.
Lentokone tankataan jokaisen matkustajan painon ja matkatavaroiden mukaan. Yksikin matkustaja lisää tarvittavaan polttoaineen määrää.
Ympäristöystävällinen lentokone on sellainennjolla ei olisi yhtään kuormaa, jolloin se pysyisi maassa.
Kylläpä olet pihi ku käyt thaimaassa kumppanin kans.
Ei omia eväitä kannata viedä sinne.
Ympäristöystävällinen teko olisi kieltää lentäminen kokonaan.
Saatte syödä salaattia muutaman vuoden, että saatte sen yhden lennon päästöt kompensoitua.