Annatko mieluummin lapsellesi harvinaisen nimen vai yleisen nimen?
Kommentit (6)
Siltä väliltä. Sen verran harvinainen että ei hirveän todennäköisesti löydy kaimaa omasta sukupolvesta, mutta ei niin erikoinen että tarvitsisi alkaa kirjain kirjaimelta tavaamaan, tai että ihmiset kysyvät että anteeksi mikä.
Voihan nimi olla mielellään sellainen, ettei luokalla ole neljää samannimistä. Mutta en halua antaa sellaista nimeä, jota kukaan ei ole ikinä kuullutkaan.
Annoimme sekä tyttärelle että pojalle harvinaiset nimet, ei ollut koskaan tarhassa eikä koulussa toista samannimistä. Nimet kotimaisesta allakasta ja ehdottoman suomalaiset.
Tärkeintä että nimi on suomalainen, mutta ei saa olla muotinimi. Hyvin olen onnistunut, sillä koulukuokissa ei ole ollut samannimisiä.
Annoin (tai yhdessä puolison kanssa annettiin) lapsillemme maailman ihanimmat nimet. Molemmilla on aivan tuikitavalliset, iättömät nimet. Yhtään kaimaa ei ole kylläkään päiväkodeissa tai kouluissa vielä tullut vastaan.