Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ydinsähkö muka päästötöntä

Vierailija
10.03.2024 |

Eihän sitä kaiken elollisen tappavaa shittiä voi laittaa mihinkään maapallolla.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
10.03.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja ennen kuin maaperässä oleva aine on muuttunut käytettäväksi polttoaineeksi, niin on siinä enemmän ja vähemmän käytetty fossiilisia polttoaineita ja pilattu ympäristöä.

Vierailija
2/3 |
10.03.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

harmi vaan että "ydinsähkö" on ainoa varteenotettava vaihtoehto nyt kun ihmisiä on 9 miljardia ja sähkönkulutus taivaissa. ja jos mietitään jotain tuulivoimaloita jotka on tehty hiilikuidusta jota ei voi kierrättää eikä se maadu niin ne osat vaan haudataan maahan.. puhumattakaan sähkökomponentit joitten raaka-aineet hankitaan kaivoksilta jotka saastuttaa maaperää. katso vaikka kuvia litium kaivoksilta. sähköautojen valmistus saastuttaa siinä missä mikä tahansa muukin joten sekin on täyttä hölynpölyä väittää että ne olisi jotenkin ympäristöystävällisiä. totuus on vain se että "vihreää energiaa" ei ole olemassa. ehkä joku vesivoimala on puhtain kaikista mutta ei se riitä mihinkään ellei ihmispopulaatiosta poisteta joku 70%. ydinvoima on puhtainta siihen asti kunnes ydin sulaa ja säteilee ympäri maapalloa mutta minkäs teet, ei ole mitään parempaakaan. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
10.03.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

harmi vaan että "ydinsähkö" on ainoa varteenotettava vaihtoehto nyt kun ihmisiä on 9 miljardia ja sähkönkulutus taivaissa. ja jos mietitään jotain tuulivoimaloita jotka on tehty hiilikuidusta jota ei voi kierrättää eikä se maadu niin ne osat vaan haudataan maahan..

Joo, mutta ne hiilikuituosat ei siellä maassa aiheuta mitään vaaraa kenellekään, toisin kuin satojatuhansia vuosia säteilevä ydinshitti.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kuusi kahdeksan