Miksi rakkaus tai edes halu ei syty vaikka mies olisi kuinka upea ja kaikkien naisten päiväuni ?
Sen sijaan olen rakastunut kipeästi mieheen, joka ei ole ulkoisesti varmastikkaan monenkaan naisen päiväuni ja luonnekkin on hiukan "omalaatuinen" eli vaikea. Tämä jälkimmäinen ei minua edes halua, vaan pötkii ihan käytännöllisesti pakoon kunolen yrittänyt lähestyä . Otsikon mies taas on lähestynyt minua varsin suorasukaisesti, jolloin minä kirjaimellisesti lähdin tilanteesta pakoon. En ymmärrä?
Kommentit (9)
Sä ollet vapaa valitsemaan mielesi mukaan?
Aika usein ihminen haluaa sitä mitä ei voi saada.
Kaikil on oma makunsa asioissa. Ei oo mitään yhtä tiettyä mikä tekee ihmisestä kauniin tai komean
Mäkin oon nuori komea suht lihaksikas mies ja mä en nää sellaista blondia instatyttöä ollenkaan viehättävänä. Siis sellaista ylitäydellistä naista.
Ehkä näiski on just se kultanen keskitie se oikea normi, et ääripäät ei vaan viehätä.
Vierailija kirjoitti:
Onko sulla minkälainen isä suhde? Sehän tunnetusti vaikuttaa mies makuun.....
AI kun suhteeni isään on etäinen, niin haluan vähemmän viehättävän miehen, joka ei halua minua vaan torjuu kylmästi? Lulisi, että asia olisi päinvastoin ja haluaisin miehen joka osoittaa haluavansa minut?
On vaikea ihastua toiseen, jos on jo rakastunut. Toisessa tilanteessa se päiväuni voisi kelvata, mutta nyt haluat sen vaikean.
Vierailija kirjoitti:
On vaikea ihastua toiseen, jos on jo rakastunut. Toisessa tilanteessa se päiväuni voisi kelvata, mutta nyt haluat sen vaikean.
Tämä.
Tottumattomat vai epäsopivat asialla? Et kai halua riippakiveä itsellesi tai kysytäänpä niinpäin, miksi haluat riippakiven itsellesi? Riippakivi tulee sellaisesta, joka on houkuteltu tai "vietelty" suhteeseen, vaikka oikeastaan ei halunnut, ei vain osannut tai ilennyt kieltäytyä, kun toinen oli niin innoissaan. Sellaisesta suhteestahan ei tule mitään kunnollista. Miksi haluat sellaisen, joka ei halua sinua! Kyllä elämässä haasteita piisaa muutenkin, kuin houkuttelemalla epäsopivaa kumppanikseen.
Tottumaton voi olla esimerkiksi sitten taas kyseessä, jos esittää asiansa tökerösti, karkeasti tai huomioimatta toista lainkaan. Luonnollisesti siitä seuraa vain vastareaktio ja luulo, että kyseinen on sellainen aina. Joskus se pitää paikkansa, joskus ei.
Loppupäätelmä on, että kukaan teistä ei taida olla vielä valmis suhteeseen. Ensin pitää opiskella ja oppia, hankkia ammatti ja toimia ammatissa ja "tienata elantonsa", elää myös itsekseen ja yksikseen, oppia tietämään, mitä haluaa ja varsinkin, mitä ei halua ja valmistautua yhdessä elämiseen, se nimittäin on vaikeampaa kuin romanttiset höpsöttelijät kuvittelevatkaan. Huonoja ja väkivaltaisia suhteita on maa väärällään, et kai sellaiseen halua.
Vierailija kirjoitti:
Sä ollet vapaa valitsemaan mielesi mukaan?
No entäs jos se AP:n sydämen valittu ei olekaan kiinnostunut?
Jotkut naiset kuvittelevat, että voivat valita kenet tahansa, kehen nyt sattuu vaan ihastumaan; jos mies ei lämpene, niin on täysi tollo ja moukka, joka ei ollutkaan naisen arvoinen.
Onko sulla minkälainen isä suhde? Sehän tunnetusti vaikuttaa mies makuun.....