Lue keskustelun säännöt.
Painonpudotuksen tahti
04.09.2008 |
Olen normaalipainon rajoissa, haluan kuitenkin pudottaa painoa nelisen kiloa. BMI 22,1:stä 20,8:aan. Älkää alkako mouhoomaan ja moralisoimaan. Haluan päästä kertyneistä läskeistä eroon. Piste.
Mikähän on realistinen viikkotahti, onko 500g liikaa toivottu?
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
luin juuri jonkun asiantuntijan lausunnon, jonka mukaan keho ei hyvin pystyisi polttamaan rasvaa enempää kuin sen puoli kiloa viikossa, että jos paino putoaa nopeammin, niin se lähtee sitten jostain muualta kuin pelkästä rasvasta, ja että keho voisi pahimmillaan jopa rasvoittua entisestään, kun liian nopea painonpudotus syö lihaksia.
itse pudottelen myös painoa ja huomaan että näin vanhemmiten ;D se ei oo niin helppoa kuin ennen, mutta lievästi nälkää näkemällä ja reilusti kuntoilemalla olen saanut juuri sen puoli kiloa pois viikossa. teen kahden viikon, eli kilon, rupeamia, sitten elelen hetken tavallisemmin ja taas uusi kahden viikon putki.