Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Onko loukkaantumiseni aiheellinen vai aiheeton?

Vierailija
12.01.2007 |

Löysin eilen koneelta sivuja missä mies oli käynyt eli katsomassa alastomia naisia.

En olisi loukkaantunut jos hän olisi käynyt katsomassa porno videoita mutta se että hän käy IHAILEMASSA hyväkroppaisia alastomia naisia niin se LOUKKAA!

Oloni on erittäin loukkaantunut sillä miehenikin varsin hyvin tietää kuinka en pidä omasta kropastani yhtään ja häpeän kroppaani. (158cm ja 59kg)

Ja usein kun olemme puhuneet tuttava pariskunnistamme joilla miehet katsovat pornoa ja alastomia naisia niin hän on aina vakuuttanut ettei hän ainakaan halua katsoa sillä hänellä on minut. Olen aina tiennyt että miehet katsovat pornoa mutta uskoin näköjään liian sinisilmäisesti mieheeni.

Kommentit (18)

Vierailija
1/18 |
12.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tai siis ylireagoit vähän. Kuviahan ne vain ovat. Eri asia, jos pornon katselusta tulee tapa ja mies katselee mieluummin kuvia tietokoneelta kuin on sun kanssasi.

Vierailija
2/18 |
12.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kun alkaa yksin oleminen painaa niin eikun tänne vaan niin johan parisuhteen realiteetit taas muistuu mieleen!

Pikkujuttuhan toikin on mutta mun elämänlaatua ainakin alentais huomattavasti!

Ja kuten ap voi jo arvata, mitään ratkaisua tai sen kummempaa kommenttia itse asiaan minulla ei ole, ja onneksi ei tarvitsekaan olla!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/18 |
12.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

vastaus on 90%:sesti: aiheeton. Kuten tässäkin.



Etkö itse katsele komeita miehiä? Jos telkkarissa on lihaksikan mies ilman paitaa, huokaisetko ääneen, vaikka kuinka leikilläsi? Ei kai sillä ole väliä mistä sen silmänilon saa, ihminen nyt vaan sattuu pitämään kaunnista ihmisistä. Ihanteet on ihanteita, ei sen oman puolison tarvitse olla joka suhteessa täydellisin maailmassa ollakseen rakas ja maailman paras puoliso.

Vierailija
4/18 |
12.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

en etsi niitä netistä. Ja mitä tule komee kroppasiin miehiin niin ei tarvitse etsiä sellaista sillä mieheni on kehonrakentaja joten lihaksi näen muutenkin. Ja ei tulisi mieleenikään että katselin alastomia miehiä netistä!!

En vain voí sille mitään että olen erittäin loukkaantunut!!

Vierailija
5/18 |
12.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta olen niin fiksu, että tyhjennän sivuhistorian sen jälkeen, ettei mieheni turhaan loukkaantuisi...

Vierailija
6/18 |
12.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/18 |
12.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

masennuksista ja ties mistä ahdistuksista. Tuleehan sitä hulluksi kun oikein yrittää.



R E L A X

Vierailija
8/18 |
12.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

(Alastomien vartaloiden ihailu tässä mielessä on omasta mielestäni jopa tasokkaampaa ja hillitympää nautinnonhakua kuin jonkun pakun perässä harrastetun näytellyn peppuseksiaktin vahtaaminen). Pääsääntöisesti mielestäni pornon tai eroottisten kuvien katselu parisuhteessa on kuitenkin ihan ok, mutta toisaalta tästähän saa kukin pari olla ihan omaa mieltään.



Mielestäni suhde ei tee sokeaksi, kumpikin kyllä voi katsoa toisia ihmisiä, kunhan oma partneri on juuri se, jota HALUAA. Lisäksi tietty anonymiteetti tässä toisten ihailussa on välttämätön. Eli pornoa tai alastonkuvia voi katsella netistä, mutta OIKEIDEN ihmisten katselu livenä on jo eri asia. Ei minua hirveästi haittaa, jos mies kuolaa privaatisti jonkun täysin " persoonattoman" tissimallin kuvaa (katselen usein itsekin pornoa netistä tai vaikkapa huokailen tyttökavereiden kanssa jotain mieskalenterin lihaskimppua), mutta loukkaantuisin todella pahasti jos mies vaikka säännöllisesti kuolaten tirkistelisi naapurin rouvaa bikineissä puhumattakaan siitä, jos hän ihastelesi vaikkapa parhaan ystäväni kuvaa. Minusta on myöskin ok, että kumpikin kaveripiirissään puhuu hyvännäköisistä naisista/miehistä, mutta kohteliasta toista kohtaan on olla puhumatta näistä partnerille tai parnerin läsnäollessa. -Nämä asiat eivät ole mitään selvärajaisia tai itsestäänselviä. Kaikilla on oma kipukynnyksensä. Epärealistista on minusta kuitenkin ajatella tai vaatia toiselta siinä mielessä täyttä " uskollisuutta" , että oma mies- tai naisystävä saisi olla AINOA ihminen, jonka näkee kauniina, kokee kiihottavana tms. Ja miten tätä sitten voisi edes valvoa? Mitä eroa on loppujen lopuksi siinä, katseleeko miehesi alastomia naisia netistä ja kiihottuu siitä, tai fantasioiko hän suihkussa runkatessaan näitä samoja naisia ja seksiakteja heidän kanssaan ihan mielikuvituksen voimin? Ihmisen seksuaalisuus on rönsyilevää ja siihen kuuluu privaatti osa-alue myös parisuhteessa. Ihmiset fantasioivat, masturboivat, näkevät unia, kiihottuvat toisista. Tämä on ihan normaalia, kunhan se ei ole joku jatkuva, jokapäiväinen kiihottumisen muoto, ja kunhan oma kumppani on ainoa, jonka kanssa edetään fantasioinnista käytännön toimiin.



Mutta kuten sanottu. Kukin pari tietysti luo omat " sääntönsä" esim. tuosta pornon/alastonkuvien katselusta. Minusta tässä tapauksessa huolestuttavinta ei olekaan alastonkuvien katselu vaan se, että miehesi on VALEHDELLUT katselustaan. Miksi hänen on pitänyt sanoa, ettei häntä kiinnosta moinen, jos kuitenkin kiinostaa? Oletkohan sinä syyllistänyt/tuominnut tällaisen toiminnan jo etukäteen näissä keskusteluissanne niin, ettei hän ole edes voinut sanoa haluavansa ehkä joskus katsella tällaista netistä? Vai leimaako teidän suhteenne seksuaalista puolta niin vahvasti tuo sinun epäluottamuksesi ja epätyytyväisyytesi omaan kroppaasi, että mies kokee tälla tavalla pakolliseksi suojella sinun tunteitasi?

Vaikka sinua ei kiinnosta katsella miesten kuvia netistä, se ei tarkoita sitä, että miehesi olisi jotenkin poikkeava tai rakastaisi sinua yhtään vähempää, koska häntä kiinnostaa katsella naisten kuvia. Miehet nyt usein ovat visuaalisempia näissä jutuissa, sitä paitsi kyllä monia naisiakin kiinnostaa. Itse rakastan miestäni kuin hullu puuroa, hän on mielestäni kiihottava, haluan häntä jatkuvasti ja hän on ainoa, jota haluan. Silti katson joskus pornoa ihan omaksi huvikseni.



Sinuna minä miettisin etupäässä nyt sitä, miksi miehesi on tarvinnut valehdella sinulle asiasta. Nimenomaan tästä asiasta voisin olla loukkaantunut ja myös huolissani. Sitten rupeat myös miettimään, millä saat omaa itsetuntoasi kohotettua. Tuo alemmuudentunto omasta kropastasi ei tee hyvää parisuhteelle!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/18 |
12.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Enkä ole koskaan tuominnut ketään jonka tiedän katselevan pornoa tai alastomia naisia, olen pitänyt sitä normaalina ja mieheni on heti vain sanonut ettei hänen tarvitse katsella sellaisia..

Tämä minua eniten loukkaa, valehtelu!!

Vierailija
10/18 |
12.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos haluaa itselleen kärsimystä, kannattaa loukkaantua mahdollisimman usein, ja tietysti sitä parempi, mitä läheisemmälle ihmiselle loukkaantuu.



Loukkaatuminen ei kuitenkaan rakenna parisuhdetta parempaan suuntaan. Jos rakastat miestäsi ja haluat jatkaa yhteiselämää, on parempi miettiä muita lähestymistapoja kuin loukkaantuminen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/18 |
12.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos elämänne pyörii sen ympärillä, että sinä valitat/häpeät omaa vartaloasi, ymmärrän hyvin, ettei mies koe helppona asiana tunnustaa tykkäävänsä kauniiden, laihojen (?), alastomien vartaloiden katselusta. Jos minun miehelläni olisi neljän sentin pippeli ja iso maha (ja hän jatkuvasti käyttäytyisi niin, että tietäisin hänen häpeävän tätä ja kärsivän tästä), voi olla, etten avoimesti tunnustaisi ihailevani isokyrpäisiä ja sixpackin vatsan kohdalla omaavia miehiä ja katselevani heidän kuviaan netistä...



Jos siis oma mies/nainen kärsii jostain asiasta itsessään, kyllähän sitä haluaa pikemminkin käyttäytyä niin, että esittää tämän asian olevan merkityksetöntä kiihottumisen kannalta.



Voisitkos nyt ihan avoimesti puhua miehelle tästä asiasta? Kysy MIKSI hänen piti valehdella. Voit kyllä tuomita valehtelun, mutta yritä myös saada selville syyt siihen ja kuunnella aidosti (älä siis ole vain loukkaantunut ja vihainen).

Vierailija
12/18 |
12.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos olet tosi neuroottinen vartalostasi, niin tottakai fiksu mies silloin kieltää ihailevansa muiden naisten vartaloita. Vaikka useimmat ihmiset kyllä nauttivat kauniiden ihmisten katsomisesta. Mun on vaikea ymmärtää, miten se, että miehesi katsoo alastomia naisia, on HUONOMPI juttu kuin se, että katsoisi pornoa? Tuo on sellaista logiikkaa, jossa miehesi voi olla vain häviäjä.



Ja kun sanoit, ettet voi loukkaantumisellesi mitään, niin se on ihan hevonkukkua. Sen kun kasvat vähän ihmisenä ja pääset asiasta yli. Olet nyt tehnyt miehestäsi omien henkilökohtaisten itsetunto-ongelmiesi syntipukin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/18 |
12.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onhan sitä muutakin kaunista katseltavaa, jos estetiikkaa kaipaa.



itse näen ja rekisteröin komeat miehet, mutta en jää katselemaan saatikka etsi kuvia heistä. Tiedän, että se loukkaisi miestäni. Hän kyllä itse etsii netistä naisten kuvia, eikä näe siinä mitään loukkaavaa.



En ole mielestäni nipo. En muutenkaan kannata vapaata seksiä. Mielestäni seksi kuuluu avioliittoon. Menin avioon miehen kanssa, joka ei katsele pornoa tai naisten kuvia, joten mielestäni minulla on oikeus loukkaantua.



Ja teille jotka kuuluttavat suvaitsevuutta: Suvaitkaa minun olla " ahdasmielisempi" . Olin sitä jo naimisiin mennessäni.

Vierailija
14/18 |
12.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei se ole niin vakavaa, nehän ovat vain kuvia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/18 |
12.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaikka jotain leffastarojen kuvia netissä? Vähissä vaatteissa, mielummin ilman ;)

Kyllä mulla on ihan samat himot ja halut & fantasiat, joissa ei tosiaan aina seikkaile oma mies, kuin miehellänikin.

En tunne lainkaan mustasukkaisuutta kuvien katselusta, enhän itsekään pidä miestäni yhtään sen huonompana vaikka kuolaankin jotain Johnny Deppiä.

Vierailija
16/18 |
12.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

ei minua kiinnosta katsoa miestä joka on alasti ja killuttimet roikkuvat jalkojen välissä.. (paitsi omaani katson mielelläni)

ap

Vierailija
17/18 |
12.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

millainen kissa minussa asuu ;)

Vein lapsen mummolaan hoitoon ja ajattelin lähteä suihkuun ja laittaa itseni viimeisen päälle kauniiksi.

Ja kun mieheni tulee töistä kotiin niin viettelen hänet ;)

ap

Vierailija
18/18 |
12.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyvä kroppaisia miehiä, vähissä vaatteissa, paitsi lokakuun poika ilman vaatteita, vain kädet sukuelimiensä edessä. Varmastikaan yksikään meistä naisista ei ole kiihottunut katsellessaan kuvia, ne ovat ihanaa silmäniloa.

En usko, että kenenkään mies on loukkaantunut kun jokapäivä katselemme kuvia. Ensi vuodeksi kyllä aiomme hankkia sellaisen kalenterin missä näytetään kaikki, sillä eräs yli 50v työkaveri ei kuulemma ole koskaan nähnyt mustaihoisen sukuelimiä, mutta on kuullut että ovat suuremmat kuin valkoihoisilla.;) Juttua kuvista siis riittää.