Olen raskaana ja epäilen, että odotan kaksosia, koska
Raskaustestissä viiva oli todella tumma, ja minulla alkoi raskauspahoinvointi jopa kolmea viikkoa aiemmin kuin aiemmassa raskaudessa. Olo on myös todella väsynyt.
Kertokaa te joilla kokemusta yhden lapsen raskaudesta ja kaksosista, että miten raskausoireet erosivat eri raskauksissa? Onko mahdollista että odotan kaksosia? Suvussa on myös paljon kaksosia.
Kommentit (5)
Jospa odotat ultraan ennen kuin alat haaveilemaan tuon enempää.
Poikia odottaessani en voinut huonosti. Kolmas raskaus olikin sitte erilainen. Voin pahoin monta kuukautta enkä pystynyt syömään mitään raskasta tai rasvaista ruokaa. Epäilin odottavani tyttöä. Tyttöhän sieltä syntyi. Eli et välttämättä odota kaksosia, voi olla tyttö tulossa.
Mulla alkoi raskauspahoinvointi jo ennen kuin kuukautiset oli myöhässä. Pahoinvointi oli erittäin vaikeaa. En saanut edes vettä juotua. Olin tipuksessa viikolle 21 saakka, koska muutoin ei ollut mitään mahdollisuuksia syödä tai juoda. En odottanut kaksosia.
Mun kaveri sai kaksoset eikä voinut pahoin lainkaan.
Nämä on tosi yksilöllisiä juttuja. Eikä riipu lapsen sukupuolesta.
Tulen sitten tänne raportoimaan miten kävi :) Olen kovasti toivonut kaksosia!
Jos ekassa raskaudessa on ollut pahoinvointia, se alkaa toisessa raskaudessa aikaisemmin ja on usein voimakkaampaa vielä kuin ekassa. Keho tavallaan muistaa asian.
Tuo raskaustestin viivan herkkyys riippuu testistä ja ajankohdasta, jolloin sen teit. Itselläni raskauspahoinvointi alkoi kolmannessa raskaudessa jo ennen testin tekemistä.
On siis mahdollista, että odotat kaksosia, mutta sen tietää oikeastaan vasta siellä ekassa ultrassa. Itse kävin alkuraskauden ultrassa yksityisellä, kaksoset näkee yleensä jo siellä.