Ylimääräinen huuhtelu pyykinpesukoneessa
Oletteko käyttäneet pesukoneessa ylimääräistä eli lisähuuhtelua? Sehän tapahtuu varsinaisen huuhtelun ja linkoamisen välissä. Kasvattaa pesuaikaa ja vedenkulutusta. Sähkönkulutus ei paljon lisäänny, koska vettä ei lämmitetä. Saako lisähuuhtelulla pesuaineet vaatteista todellakin paremmin pois lisähuuhtelulla? Tällähän on merkitystä varsinkin, jos on allerginen pesuaineelle.
Kommentit (3)
Liikaa pyykkiä ja/tai liikaa pesuainetta on usein ongelma. Pesuaineillakin on varmaan eroa allergisille. Mainoksissahan monia aineita mainostetaan allergisille sopivaksi. Mitkä todellisuudessa ovat, ei kai selviä kuin kokeilemalla. Allergisille lisähuuhtelut ovat varmaan paikallaan.
Lisähuuhtelu voi käyttää yhtä vähän vettä kuin perushuuhtelut. Paljon suurempi hyöty ja varsinkin ajan säästö tulisi siitä, että jokainen huuhtelukerta käyttäisi enemmän vettä.
Siitäkin olisi hyötyä, että kone ottaisi lämmintä vettä.
Olenko jotenkin yksinkertainen, jos minun mielestäni 9 kilon koneessa ei 8 kiloa pyykkiä voi olla normaaliohjelmassa liikaa?
Olen käyttänyt joo. En kyllä tiedä mitä vaikutusta sillä on missä välissä tapahtuu :)
Onhan se selvää että useampi huuhtelu parantaa pesuainejäämien ja liankin poistumista pyykeistä. Nykyään kuulemma monessa koneessa vain 2 huuhtelua, eikä se oikein riitä.