Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Tein makarooni laatikon, ainekset maksoi 46,28 € ja tästä syö 3 annosta...

Vierailija
19.01.2024 |

Tein makarooni laatikon, ainekset maksoi 46,28 € ja tästä syö 3 annosta...

Halvempaa on syödä vaan einestä kun tehdä itse kotona.

Tässä aine lista ja hinnat:

Pirkka sipuli 1.89€

Pirkka basilika 1.69€

Timjami 2.19€

Pirkka naudan jauheliha 2kpl 9.98€

Kananmunat 3.65€

Valio täysmaito 2.95€

Emmental juusto 8.55€

Barilla pasta 2kpl 8.50€

Mineraalisuola 3.29€

Mustapippuri 3,59€

Kommentit (131)

Vierailija
61/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Jos ihmisten käsitys normaalista ruokamäärästä ja annoskoosta on tällainen, niin en enää yhtään ihmettele miksi ihmiset on nykyään niin lihavia. 

Ja eikö nykyisin suositella viikoksi se puoli kiloa lihaa? Ei siis viideksi minuutiksi 

Tais olla 250g lihaa viikossa. 

Nykyiset suositukset ohjeistavat syömään punaista lihaa korkeintaan 500 grammaa viikossa. Uuden suositusluonnoksen mukaan sitä tulisi syödä korkeintaan 350 grammaa viikossa

Vierailija
62/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minusta nämä on hauskoja :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
63/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Makaronilaatikko olisi tullut halvemmaksi.

Vierailija
64/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tein makarooni laatikon, ainekset maksoi 46,28 € ja tästä syö 3 annosta...

Halvempaa on syödä vaan einestä kun tehdä itse kotona.

Tässä aine lista ja hinnat:

Pirkka sipuli 1.89€,,,,,,,,,0.25e

Pirkka basilika 1.69€,,,,  0.50e

Timjami 2.19€,,,,,,,,      0.10e

Pirkka naudan jauheliha 2kpl 9.98€,,,,,,,,jauheliha 2e ja soijarouhe 0.50e

Kananmunat 3.65€,,,,,,0.60e

Valio täysmaito 2.95€.0.30e

Emmental juusto 8.55€    

Barilla pasta 2kpl 8.50€,,,,,,o0.45e

Mineraalisuola 3.29€..0.05e

mustapippuri 3,89e ,,,0.10e +lihaliemikuutio .0,15e ,, ja VERTAA , TEIN MEHEVÄM MAKAROONILAATIKON 4.5cm korkeassa vuassa Koko 38x25cm koko HINTA MAKAROONILAATIKOLLE TULI  2.80e , eikä ihan sitäkään.Siitä syömme kaksi normaalipainoista kuntoilevaa AIKUISTA 8 PÄIVÄÄ.

Siin ensin parina päivänä ja siteen pakastimeen annokset myöhempää käyttöä varten.

Luuleeko ap , että vauvapalstalla on yhtä tietämättömiä ihmisiä, kuin hän, että laittaa makaroonilaatikkoon kerralla litran maitoa, ja purkilliset mausteita ect. Mitä skeidaa!

Vierailija
65/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eihän nuo kaikki ainekset kuluneet yhteen makaronilaatikkoon. Laskit hinnan päin peetä.

Vierailija
66/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

avuton ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
67/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Halvemmalla pääset, kun jätät tuoreyrtit, ostat 700g:n jauhelihapaketin ja makaroneja. Lisäksi ruokamääräs on järkyttäviä Eineslaatikossa on 400g monta sä niitä syöt päivässä?

4-5kpl päivässä.

Mulle riittäs 1 puolet lounaalla ja puolet illalla (tosin oon 50kg nainen) eli sen takia voi olla että  meillä on vähän eri näkemys ruuan määrästä. Mutta älä syö tuollasta höttöä muutenkaan itsetehtynä tai eineksenä ei se pidä nälkääkään. Sun pitää alkaa syömään kuule pikkuhiljaa vähemmän, mutta laadukkaampaa. Miten ois kanankoivet uunissa ja paljon vihanneksia, munakas, kanapihvit ja keitinperunat salaattia tvs? Jotain energisempää ruokaa mitä pitää pureskella ja sulattaa tarvit, tuota sä vaan ahmit. Saatan kyllä vastata trollille.

Vierailija
68/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jauheliha 2.79, sipuli 0.30, munapaketti jossa 10 munaa 2.09 josta käytetään 3-4 munaa munamaitoon, maito 0.79 euroa, makarooni 0.32 euroa 400g pussi. Siitä saa halvalla makaroonilaatikon.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
69/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Jos ihmisten käsitys normaalista ruokamäärästä ja annoskoosta on tällainen, niin en enää yhtään ihmettele miksi ihmiset on nykyään niin lihavia. 

Ja eikö nykyisin suositella viikoksi se puoli kiloa lihaa? Ei siis viideksi minuutiksi 

Tais olla 250g lihaa viikossa. 

Nykyiset suositukset ohjeistavat syömään punaista lihaa korkeintaan 500 grammaa viikossa. Uuden suositusluonnoksen mukaan sitä tulisi syödä korkeintaan 350 grammaa viikossa

Justiin pisteltiin emännän kanssa 1,4kg karjalanpaistia. Oli muuten hyvää kunnolla haudutettuna. Sitä oli 10 annosta. Ja varmasti eletään siihen saakka kunnes kuollaan.

 

Vierailija
70/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

300kg syöjä, jos saa tosta kolme annosta? Normaalipainoinen syö kaks viikkoa

Laskin kanssa, että noilla määrillä tuota tulee kyllä pikemminkin pataljoonalle.. mitä tossa oli, kilo pastaa ja saman verran jauhelihaa? Yleensä neljän hengen satsiin tulee 400 g jauhelihaa ja 200 g makaronia.

Edelleen normaali ihminen syö 1-2kg ruokaa päivässä, tuossa on noin 1.5kg ruokaa eli yhden päivän sapuskat yhdelle 

ap

En syö edes kahdessa viikossa tuollaista määrää! Mutta ehkä olen epänormaali, mikäli ruuan määrää pidetään normaaliuden mittarina.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
71/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ap ei edes osaa tehdä ruokaa, paitsi jotain makaronivelliä ehkä. Ja siellä lilluu 20g jauhelihaa. 😆😄Hinta ainakin 200€.

Vierailija
72/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Tein makarooni laatikon, ainekset maksoi 46,28 € ja tästä syö 3 annosta...

Halvempaa on syödä vaan einestä kun tehdä itse kotona.

Tässä aine lista ja hinnat:

Pirkka sipuli 1.89€,,,,,,,,,0.25e

Pirkka basilika 1.69€,,,,  0.50e

Timjami 2.19€,,,,,,,,      0.10e

Pirkka naudan jauheliha 2kpl 9.98€,,,,,,,,jauheliha 2e ja soijarouhe 0.50e

Kananmunat 3.65€,,,,,,0.60e

Valio täysmaito 2.95€.0.30e

Emmental juusto 8.55€    

Barilla pasta 2kpl 8.50€,,,,,,o0.45e

Mineraalisuola 3.29€..0.05e

mustapippuri 3,89e ,,,0.10e +lihaliemikuutio .0,15e ,, ja VERTAA , TEIN MEHEVÄM MAKAROONILAATIKON 4.5cm korkeassa vuassa Koko 38x25cm koko HINTA MAKAROONILAATIKOLLE TULI  2.80e , eikä ihan sitäkään.Siitä syömme kaksi normaalipainoista kuntoilevaa AIKUISTA 8 PÄIVÄÄ.

Siin ensin parina päivänä ja siteen pakasti

Siis tuossa on juuri todelliset hinnat ja määrät kohtuullisen suurelle  vuualle makaroonilaatikkoa. Tuo soija on oiva jauhelihan rinnalle. Alle 3 e ainakin 8 annosta, vaikka paljonkin söisi,,,, toiki liskukkeena on aina salaattia ja päälle ketsuppia. Ruokajuomaksi raikas vesi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
73/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Eihän nuo kaikki ainekset kuluneet yhteen makaronilaatikkoon. Laskit hinnan päin peetä.

Tämä oli ap:lle.

Vierailija
74/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Ap ei edes osaa tehdä ruokaa, paitsi jotain makaronivelliä ehkä. Ja siellä lilluu 20g jauhelihaa. 😆😄Hinta ainakin 200€.

Kannattaa pyrkiä Janakkalaan töihin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
75/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Ruoan hintahullu taas vauhdissa. 

Mitä hullua on kertoa faktat ruoan hinnasta?

ap

 

Se että ostit kallista ja tungit laatikkoosi paljon turhaa lisuketta. Ohis.

Ihan reseptin mukaan tein ja ostin ne tuotteet mitä lähikaupassa oli

ap

 

Saisko sen reseptin, kiitos.

https://www.k-ruoka.fi/reseptit/liha-makaronilaatikko

Tällä ohjeella tein mutta isomman annoksen

ap

Vierailija
76/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Et sit vissiin oikeesti kuitenkaan tehnyt? Muuten oisit huomannut että pastan kuivapaino on vähän eri kuin pastan paino keitettynä.

Syön yleensä 400g kuiva paino pastaa yhdellä kerralla

ap

Vierailija
77/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Tossa on pelkkää jsuhelihaa 1,6 kg. Älä jaksa trollata tätä enää.

Jauhelihaa on 600g

ap

Vierailija
78/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Lähtikö henki kun käytit koko paketin suolaa (melkein 10% tarvikkeiden hinnasta)?

"Pirkka Mineraalisuola 100g hinta: 0,95 €" ja sinä maksoit 3,29 euroa? Reilu 300g suolaa ei tunnu missään?

Pirkka kanamunat maksaa 2,15 euroa / 10 kappaletta. Käytit siis 15 kanamunaa, no 5 kanamunaa päivässä on ihan miehekäs määrä päivässä, päälle 270g jauhelihaa ja puoli kiloa makaronia? 

Einesmakaronilaatikko on tehty halvimmista materiaaleista ja lihaa säästäen. Mikä eines on erityisen laadukasta ja hyvää?

Saarioisen lihamakaronilaatikko sisältää 17% naudan jauhelihaa, eli 800g saa 4,7 kiloa saarioisten lihamakaronilaatikkoa (=12 pakettia).

Halpa makaroni on jotain euron kilo ja sinä laitat melkein 9 euroa makaroneihin?

Muuta en nyt viitsi kommentoida kun jutussa ei ole mitään järkeä.

 

 

Lähi k-marketissa on vähän kalliimpaa

ap

Vierailija
79/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Ruoan hintahullu taas vauhdissa. 

Mitä hullua on kertoa faktat ruoan hinnasta?

ap

 

Se että ostit kallista ja tungit laatikkoosi paljon turhaa lisuketta. Ohis.

Ihan reseptin mukaan tein ja ostin ne tuotteet mitä lähikaupassa oli

ap

 

Saisko sen reseptin, kiitos.

https://www.k-ruoka.fi/reseptit/liha-makaronilaatikko

Tällä ohjeella tein mutta isomman annoksen

ap

Tuossa ohjeessa oli 4-6 annosta teit isomman satsin ja vähemmän annoksia. Tiedätkö että siitä lautasellisesta puolet on kasviksia ? 

Vierailija
80/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Ruoan hintahullu taas vauhdissa. 

Mitä hullua on kertoa faktat ruoan hinnasta?

ap

Nokun 400 makaronia maksaa 41 snt, ja jauheliha 6€/kg, ja suolaa vähän, eli 2€ 45snt maksaa makaronilaatikko jolla pärjää koko päivän

Halpa makarooni on ihan perseestä ja menee ihan vetiseksi

ap

Ap, olet nirso

Ruoka on kyllä kallista, mutta teet ihme valintoja ja saat sen vaikuttamaan entistä kalliimmalta