Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Tein makarooni laatikon, ainekset maksoi 46,28 € ja tästä syö 3 annosta...

Vierailija
19.01.2024 |

Tein makarooni laatikon, ainekset maksoi 46,28 € ja tästä syö 3 annosta...

Halvempaa on syödä vaan einestä kun tehdä itse kotona.

Tässä aine lista ja hinnat:

Pirkka sipuli 1.89€

Pirkka basilika 1.69€

Timjami 2.19€

Pirkka naudan jauheliha 2kpl 9.98€

Kananmunat 3.65€

Valio täysmaito 2.95€

Emmental juusto 8.55€

Barilla pasta 2kpl 8.50€

Mineraalisuola 3.29€

Mustapippuri 3,59€

Kommentit (131)

Vierailija
41/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pesin kasvot. Hinta:

Lavuaari 739€

Hana 230€

Pesuaine (ja rasva) 33€

Vesi 22€/kk

 

Vierailija
42/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Onko aloittaja jotenkin sokea raha- ja mittayksiköille? Hintavaa ruokaa jos ainekset maksavat lähes 50 euroa ja lihaa pitää ostaa 300kiloa?

600g lihaa on tuossa eli 2 annokseen lihaa

ap

Noin kympillä on saanut esim 3x kananjauhelijapakettia. Eli 900g lihaa. 

Kanan jauheliha ei maistu miltään eikä se sovi laatikkoon koska se on niin vähärasvaista.

ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
43/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Ruoan hintahullu taas vauhdissa. 

Mitä hullua on kertoa faktat ruoan hinnasta?

ap

 

Se että ostit kallista ja tungit laatikkoosi paljon turhaa lisuketta. Ohis.

Ihan reseptin mukaan tein ja ostin ne tuotteet mitä lähikaupassa oli

ap

 

Saisko sen reseptin, kiitos.

Vierailija
44/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

On se melkosen makunen tökötti jos kakki nuo maustepurkit sinne läjäsit.

Koko juustoköntin.

Kolme satakiloista räkäkännistä ukkoa nuo syö. Muut juoksee pakkoon, kun tollanen maustemäärä alkaa kirvellä silmiä.

En tietenkään kaikkia mausteita laittanut

ap

No minkä takia sä oot laskenut tuohon koko maustesatsin hinnan, pöljä.

 

Vierailija
45/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Et sit vissiin oikeesti kuitenkaan tehnyt? Muuten oisit huomannut että pastan kuivapaino on vähän eri kuin pastan paino keitettynä.

Vierailija
46/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Halvemmalla pääset, kun jätät tuoreyrtit, ostat 700g:n jauhelihapaketin ja makaroneja. Lisäksi ruokamääräs on järkyttäviä Eineslaatikossa on 400g monta sä niitä syöt päivässä?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
47/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Jos ihmisten käsitys normaalista ruokamäärästä ja annoskoosta on tällainen, niin en enää yhtään ihmettele miksi ihmiset on nykyään niin lihavia. 

Ja eikö nykyisin suositella viikoksi se puoli kiloa lihaa? Ei siis viideksi minuutiksi 

Vierailija
48/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tossa on pelkkää jsuhelihaa 1,6 kg. Älä jaksa trollata tätä enää.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
49/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lähtikö henki kun käytit koko paketin suolaa (melkein 10% tarvikkeiden hinnasta)?

"Pirkka Mineraalisuola 100g hinta: 0,95 €" ja sinä maksoit 3,29 euroa? Reilu 300g suolaa ei tunnu missään?

Pirkka kanamunat maksaa 2,15 euroa / 10 kappaletta. Käytit siis 15 kanamunaa, no 5 kanamunaa päivässä on ihan miehekäs määrä päivässä, päälle 270g jauhelihaa ja puoli kiloa makaronia? 

Einesmakaronilaatikko on tehty halvimmista materiaaleista ja lihaa säästäen. Mikä eines on erityisen laadukasta ja hyvää?

Saarioisen lihamakaronilaatikko sisältää 17% naudan jauhelihaa, eli 800g saa 4,7 kiloa saarioisten lihamakaronilaatikkoa (=12 pakettia).

Halpa makaroni on jotain euron kilo ja sinä laitat melkein 9 euroa makaroneihin?

Muuta en nyt viitsi kommentoida kun jutussa ei ole mitään järkeä.

 

 

Vierailija
50/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Halvemmalla pääset, kun jätät tuoreyrtit, ostat 700g:n jauhelihapaketin ja makaroneja. Lisäksi ruokamääräs on järkyttäviä Eineslaatikossa on 400g monta sä niitä syöt päivässä?

4-5kpl päivässä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
51/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voihan makaronilootaan jauhaa jauhelihaksi vaikka Kobe-härkää, jos tuntuu liian edulliselta ruoalta.

Vierailija
52/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Stockmannin Herkku? 🤣

Mahtaa olla mausteinen ruoka. Vain 3 annosta? Miten läski olet?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
53/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Otatko ahteriin?

Vierailija
54/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oisit nyt laittanut edes puoli kiloa sahramia! Ei kukaan syö tuollaista halpaa moskaa, ja muka vielä kilokaupalla päivässä! 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
55/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

300kg syöjä, jos saa tosta kolme annosta? Normaalipainoinen syö kaks viikkoa

Laskin kanssa, että noilla määrillä tuota tulee kyllä pikemminkin pataljoonalle.. mitä tossa oli, kilo pastaa ja saman verran jauhelihaa? Yleensä neljän hengen satsiin tulee 400 g jauhelihaa ja 200 g makaronia.

Pussillinen 400g makaronia ja 400g jauhelihaa, lopputulos on iso vuoallinen laatikkoa. Meillä siitä syö 2x5 henkilöä. 

Vierailija
56/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ehdottomasti jauheliha makaronilaatikko täytyy jauhaa naudan sisäfileestä. Munamaitoon vain luomulehmän ternimaitoa, kananmunat luomua lähitilala ja makaronit tehdään itse Italiasta ostetusta durumvehnäjauhosta.

Vierailija
57/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Jos ihmisten käsitys normaalista ruokamäärästä ja annoskoosta on tällainen, niin en enää yhtään ihmettele miksi ihmiset on nykyään niin lihavia. 

Ja eikö nykyisin suositella viikoksi se puoli kiloa lihaa? Ei siis viideksi minuutiksi 

Tais olla 250g lihaa viikossa. 

Vierailija
58/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ap, se resepti on vielä saamatta.

Vierailija
59/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tein kans makaroonilaatikon ja maksoi noin 6 euroa. Siitä syö 8 annosta eli 2-3 päiväksi ruokaa itselleni.

Vierailija
60/131 |
19.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Todelliset hinnat

Makaroni 400g   0,40e

jauheliha 400g   5e

sipuli 2              1e

kananmuna 4    1e

maito 0,85 l        1e

mustapippuri       0.1e

suola                   0,1e

yhteensä           8,6e / 6 annosta